Clientside Validation (7.x-1.46) - en to it translation catalogue (48 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: enable
it: attiva

en: delete
it: elimina

en: Status
it: Stato

en: In moderation queue
it: In coda di moderazione

en: Actions
it: Azioni

en: Cancel
it: Annulla

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Yes
it: Sì

en: Content types
it: Tipi di contenuto

en: default
it: predefinito

en: Required
it: Obbligatorio

en: edit
it: modifica

en: General settings
it: Impostazioni generali

en: Preview comment
it: Anteprima commento

en: Paths
it: Percorsi

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: Email
it: E-mail

en: Default settings
it: Impostazioni predefinite

en: Your name
it: Il tuo nome

en: Published
it: Pubblicato

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Sticky at top of lists
it: Sempre in cima agli elenchi

en: Plain text
it: Testo semplice

en: Send
it: Invia

en: Example
it: Esempio

en: Optional
it: Opzionale

en: Titles only
it: Solo titoli

en: Full text
it: Testo completo

en: Features
it: Funzionalità

en: Create new revision
it: Crea una nuova revisione

en: Empty
it: Vuoto

en: Display of XML feed items
it: Visualizza elementi fonte XML

en: disable
it: disattiva

en: Webforms
it: Webform

en: Please wait...
it: Attendere prego...

en: !title field is required.
it: Il campo !title è obbligatorio.

en: Validation
it: Validazione

en: Valid
it: Valida

en: Numeric
it: Numerico

en: The entered date needs to be between the years @start and @end.
it: La data inserita deve appartenere ad un anno compreso tra il @start e il @end.

en: Invalid
it: Scorretto

en: Titles plus teaser
it: Titoli e anteprime

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID. Contact the site administrator if this problem persists.
it: Errore di validazione CAPTCHA: identificativo di sessione CAPTCHA sconosciuto. Contattare l'amministratore del sito se il problema persiste.

en: Validate options
it: Opzioni di validazione
