Clientside Validation (7.x-2.0-alpha2) - en to nl translation catalogue (96 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Save configuration
nl: Instellingen opslaan

en: enable
nl: inschakelen

en: delete
nl: verwijderen

en: In moderation queue
nl: In moderatiewachtrij

en: Actions
nl: Acties

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Content types
nl: Inhoudstypen

en: Download
nl: Downloaden

en: File
nl: Bestand

en: Date
nl: Datum

en: default
nl: standaard

en: Number
nl: Getal

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Required
nl: Verplicht

en: edit
nl: bewerken

en: General settings
nl: Algemene instellingen

en: Time
nl: Tijd

en: Preview comment
nl: Voorbeeldweergave

en: Paths
nl: Paden

en: Content type
nl: Inhoudstype

en: Email
nl: E-mail

en: Default settings
nl: Standaardinstellingen

en: Date format
nl: Datumnotatie

en: Your name
nl: Uw naam

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Promoted to front page
nl: Aangeraden op de voorpagina

en: Sticky at top of lists
nl: Vastgeplakt bovenaan de lijst

en: Plain text
nl: Platte tekst

en: Phone
nl: Telefoonnummer

en: Send
nl: Versturen

en: Maximum length
nl: Maximumlengte

en: Optional
nl: Optioneel

en: Integer
nl: Geheel getal

en: Regular expression
nl: Reguliere expressie

en: create
nl: aanmaken

en: Titles only
nl: Alleen titels

en: Full text
nl: Volledige tekst

en: Create new revision
nl: Nieuwe revisie aanmaken

en: Empty
nl: Leeg

en: Max
nl: Maximaal

en: Display of XML feed items
nl: Weergave van XML-feed-items

en: disable
nl: uitschakelen

en: --select--
nl: --selecteren--

en: Webforms
nl: Formulieren

en: Minimum length
nl: Minimumlengte

en: Decimal
nl: Decimaal

en: !title field is required.
nl: !title veld is verplicht.

en: Plugin settings
nl: Instellingen voor plug-in

en: Validation
nl: Validatie

en: Numeric
nl: Numeriek

en: Digit
nl: Cijfer

en: Min
nl: Minimaal

en: Titles plus teaser
nl: Titels en teasers

en: Max length
nl: Maximale lengte

en: Unique
nl: Uniek

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID. Contact the site administrator if this problem persists.
nl: Captcha-validatiefout: onbekend captcha sessie-ID. Neem contact op met de beheerder als dit probleem zich herhaalt.

en: Default location
nl: Standaard locatie

en: Delete settings
nl: Instellingen verwijderen

en: Only files with a %exts extension are allowed.
nl: Alleen bestanden met de extensies %exts zijn toegelaten.

en: Use minified version?
nl: Geminimaliseerde versie gebruiken?

en: Forms to validate
nl: Te valideren formulieren

en: Validate all forms
nl: Alle formulieren valideren

en: Validation settings.
nl: Validatie-instellingen

en: @title field is required.
nl: Het veld @title is verplicht.

en: Validate options
nl: Validatie-opties

en: Validate fields on submit
nl: Velden valideren op het moment van indienen

en: jQuery selector
nl: jQuery-selector

en: Top of form
nl: Bovenkant van het formulier

en: Month in !title field is required.
nl: Maand in !title veld is verplicht.

en: Day in !title field is required.
nl: Dag in !title veld is verplicht.

en: Year in !title field is required.
nl: Jaar in !title veld is verplicht.

en: Form Id
nl: Formulier-ID

en: Must be empty
nl: Moet leeg zijn

en: Edit settings
nl: Instellingen wijzigen

en: Show all error messages
nl: Alle foutmeldingen tonen

en: Validate hidden fields
nl: Verborgen velden valideren

en: Validate hidden fields as well.
nl: Ook verborgen velden valideren

en: Add Form Id
nl: Formulier-ID toevoegen

en: Edit default settings
nl: Standaard instellingen wijzigen

en: Edit general settings.
nl: Algemene instellingen wijzigen

en: Edit default settings.
nl: Standaard instellingen wijzigen

en: Disable settings
nl: Instellingen uitschakelen

en: Enable settings
nl: Instellingen inschakelen

en: Edit general settings
nl: Algemene instellingen wijzigen

en: Required checkboxes
nl: Verplichte keuzevakjes

en: Required date field
nl: Verplicht datumveld

en: Required password field, max length 20 characters.
nl: Verplicht wachtwoordveld, maximaal 20 tekens lang.

en: Required selectbox
nl: Verplicht keuzevakje

en: Multiple items
nl: Meerdere items

en: Regex
nl: Reguliere expressie
