Clientside Validation (7.x-2.0-alpha3) - en to fr translation catalogue (84 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: enable
fr: activer

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: État

en: In moderation queue
fr: Dans la file de modération

en: Cancel
fr: Annuler

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Content types
fr: Types de contenu

en: Download
fr: Téléchargement

en: File
fr: Fichier

en: default
fr: défaut

en: Number
fr: Nombre

en: Password
fr: Mot de passe

en: Link
fr: Lien

en: Required
fr: Requis

en: edit
fr: modifier

en: General settings
fr: Paramètres généraux

en: Time
fr: Heure

en: Preview comment
fr: Aperçu du commentaire

en: Paths
fr: Chemins

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Email
fr: Courriel

en: Default settings
fr: Paramètres par défaut

en: Date format
fr: Format de date

en: Your name
fr: Votre nom

en: Published
fr: Publié

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Sticky at top of lists
fr: Epinglé en haut des listes

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Phone
fr: Téléphone

en: Send
fr: Envoyer

en: Maximum length
fr: Taille maximale

en: Optional
fr: Facultatif

en: Integer
fr: Entier

en: Blacklist
fr: Liste noire (blacklist)

en: Regular expression
fr: Expression régulière

en: create
fr: créer

en: Titles only
fr: Titres seulement

en: Full text
fr: Texte entier

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Create new revision
fr: Créer une nouvelle version

en: Empty
fr: Vide

en: Max
fr: Maximum

en: Display of XML feed items
fr: Affichage des éléments des flux XML

en: disable
fr: désactiver

en: --select--
fr: --Sélectionner--

en: Minimum length
fr: Longueur minimale

en: Decimal
fr: Décimal

en: !title field is required.
fr: Le champ !title est requis.

en: Plugin settings
fr: Paramètres des plugins

en: Custom function
fr: Fonction personnalisée

en: Numeric
fr: Numérique

en: Digit
fr: Chiffre

en: Equal
fr: Égal

en: Titles plus teaser
fr: Titres et accroches

en: Max length
fr: Longueur maximale

en: Min length
fr: Longueur minimale

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID. Contact the site administrator if this problem persists.
fr: Erreur de validation du CAPTCHA : ID de session CAPTCHA inconnu. Contactez l'administrateur du site si le problème persiste.

en: Default location
fr: Emplacement par défaut

en: Administer clientside validation.
fr: Administrer Clientside validation.

en: Don't ignore hidden fields on the following forms
fr: Ne pas ignorer les champs cachés dans les formulaires suivants

en: You can specify form IDs (one per line) of forms that should have hidden elements validated.
fr: Vous pouvez spécifier les ID (un par ligne) des formulaires qui doivent être validés.

en: Forms to validate
fr: Formulaires à valider

en: Validate all forms
fr: Valider tous les formulaires

en: Validation settings.
fr: Paramètres de validation

en: Only validate forms listed below
fr: Valider seulement les formulaires listés ci-dessous

en: Validate all forms except those listed below
fr: Valider tous les formulaires exceptés ceux listé ci-dessous

en: Validate options
fr: Options de validation

en: Error message settings
fr: Paramètres des messages d'erreurs

en: Scroll speed
fr: Vitesse de défilement

en: The scroll speed in milliseconds
fr: La vitesse de défilement en millisecondes

en: jQuery selector
fr: Sélecteur jQuery

en: Must be empty
fr: Doit être vide

en: Edit settings
fr: Modifier les paramètres

en: Multiple items
fr: Éléments multiples

en: !title field has to have maximum !max values.
fr: Le champ !title doit avoir maximum !max valeurs.

en: !title field is not a valid EAN number.
fr: Le champ !title n'est pas un numéro EAN valide.

en: !title field does not match the required pattern.
fr: Le champ !title ne correspond pas au modèle requis.

en: The value in !title is not a valid email address.
fr: La valeur dans !title n'est pas une adresse électronique valide.
