Clientside Validation (7.x-2.0-alpha3) - en to uk translation catalogue (82 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Save configuration
uk: Зберегти конфігурацію

en: enable
uk: увімкнути

en: delete
uk: видалити

en: Status
uk: Стан

en: In moderation queue
uk: В черзі на модерацію

en: Actions
uk: Дії

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Content types
uk: Типи матеріалів

en: Download
uk: Завантаження

en: File
uk: Файл

en: Date
uk: Дата

en: default
uk: замовчування

en: Number
uk: Число

en: Password
uk: Пароль

en: Link
uk: Посилання

en: Required
uk: Обов’язкове

en: edit
uk: редагувати

en: General settings
uk: Загальні налаштування

en: Time
uk: Час

en: URL
uk: URL-адреса

en: Preview comment
uk: Попередній перегляд коментаря

en: Paths
uk: Шляхи

en: Content type
uk: Тип матеріалів

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Default settings
uk: Налаштування за замовчуванням

en: Date format
uk: Формат дати

en: Your name
uk: Ваше ім'я

en: Published
uk: Опубліковано

en: Promoted to front page
uk: Винесено на головну сторінку

en: Sticky at top of lists
uk: Прикріплено зверху списків

en: Maximum
uk: Максимум

en: Plain text
uk: Простий текст

en: Phone
uk: Телефон

en: Send
uk: Надіслати

en: Maximum length
uk: Максимальна довжина

en: Optional
uk: Необов'язкове

en: Integer
uk: Ціле число

en: Blacklist
uk: Чорний список

en: Regular expression
uk: Регулярний вираз

en: create
uk: створення

en: Hierarchical Select
uk: Ієрархічний вибір

en: Titles only
uk: Тільки заголовки

en: Full text
uk: Повний текст

en: Features
uk: Властивості

en: Create new revision
uk: Створювати нову редакцію

en: Empty
uk: Порожньо

en: Max
uk: Мах

en: Display of XML feed items
uk: Відображення елементів стрічки XML

en: disable
uk: вимкнути

en: Webforms
uk: Вебформи

en: Minimum length
uk: Мінімальна довжина

en: Decimal
uk: Десяткове

en: Minimum
uk: Мінімум

en: !title field is required.
uk: Поле !title є обов’язковим.

en: Plugin settings
uk: Налаштування плаґіну

en: Validation
uk: Перевірка

en: Numeric
uk: Числовий

en: Digit
uk: Цифра

en: Min
uk: Мін

en: Equal
uk: Дорівнює

en: Titles plus teaser
uk: Заголовок плюс анонс

en: Max length
uk: Максимальна довжина

en: Min length
uk: Мінімальна довжина

en: Unique
uk: Унікальне

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID. Contact the site administrator if this problem persists.
uk: Помилка перевірки CAPTCHA: невідомий ідентифікатор сеансу CAPTCHA. Якщо ця проблема зберігається, зверніться до адміністратора сайту.

en: Alpha
uk: Альфа

en: Default location
uk: Типове розташування

en: Inline Form Errors
uk: Приєднані помилки форм

en: Clientside Validation
uk: Перевірка на боці клієнта

en: Validate options
uk: Опції перевірки

en: Must be empty
uk: Має бути порожнім

en: Edit settings
uk: Редагувати параметри

en: No content types available
uk: Відсутні типи матеріалів

en: Multiple items
uk: Кілька елементів

en: Date max
uk: Дата макс

en: Date min
uk: Дата мін
