Clientside Validation (7.x-2.0-beta1) - en to fa translation catalogue (57 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Save configuration
fa: ذخیره پیکربندی

en: enable
fa: فعال‌سازی

en: delete
fa: حذف

en: Status
fa: وضعیت

en: In moderation queue
fa: منتظر تایید مدیر سیستم

en: Actions
fa: عملکردها

en: Cancel
fa: لغو

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Content types
fa: انواع محتوا

en: Download
fa: دانلود

en: File
fa: فایل

en: Date
fa: تاریخ

en: default
fa: پیش‌فرض

en: Number
fa: عدد

en: Password
fa: گذرواژه

en: Link
fa: پیوند

en: Required
fa: اجباری

en: edit
fa: ویرایش

en: General settings
fa: تنظیمات عمومی

en: Time
fa: زمان

en: URL
fa: نشانی

en: Preview comment
fa: پیش‌نمایش دیدگاه

en: Paths
fa: مسیرها

en: Content type
fa: نوع محتوا

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: Default settings
fa: تنظیمات پیش‌فرض

en: Date format
fa: قالب‌بندی تاریخ

en: Your name
fa: نام شما

en: Published
fa: منتشر شده

en: Promoted to front page
fa: ارتقا یافته به صفحه اصلی

en: Sticky at top of lists
fa: ماندگار در بالای فهرست‌ها

en: Maximum
fa: حداکثر

en: Plain text
fa: متن ساده

en: Phone
fa: تلفن

en: Send
fa: ارسال

en: Maximum length
fa: حداکثر طول

en: Optional
fa: اختیاری

en: Integer
fa: صحیح

en: Regular expression
fa: عبارت منظم

en: Titles only
fa: فقط عناوین

en: Full text
fa: تمام متن

en: Features
fa: ویژگی‌ها

en: Create new revision
fa: ایجاد بازبینی جدید

en: Empty
fa: خالی

en: Display of XML feed items
fa: نمایش آیتم‌های خوراک XML

en: disable
fa: غیرفعال کردن

en: Decimal
fa: اعشار

en: Minimum
fa: حداقل

en: !title field is required.
fa: !title فیلد ضروری است.

en: Numeric
fa: عددی

en: Min
fa: حداقل

en: Titles plus teaser
fa: عناوین بعلاوه خلاصه
