Clientside Validation (7.x-2.0-beta2) - en to id translation catalogue (18 entries)

en: Date
id: Tanggal

en: Number
id: Angka

en: Link
id: Tautan

en: Required
id: Wajib

en: Time
id: Waktu

en: Date format
id: Format tanggal

en: Maximum
id: Maksimum

en: Plain text
id: Teks biasa

en: Phone
id: Telepon

en: Maximum length
id: Panjang maksimum

en: Integer
id: Bilangan bulat

en: Regular expression
id: Ekspresi reguler

en: Empty
id: Kosong

en: Max
id: Maks

en: Decimal
id: Desimal

en: Numeric
id: Bersifat Angka

en: Alpha
id: Awal

en: Inline Form Errors
id: Kesalahan Formulir Inline
