Clinic Appointment Management System (7.x-1.0-alpha3) - en to de translation catalogue (64 entries)

en: Home
de: Startseite

en: Title
de: Titel

en: weight
de: Gewichtung

en: Content
de: Inhalt

en: Comments
de: Kommentare

en: Yes
de: Ja

en: No
de: Nein

en: Date
de: Datum

en: Help
de: Hilfe

en: Core
de: Kernsystem

en: Notes
de: Hinweise

en: content type
de: Inhaltstyp

en: Header
de: Kopfzeile

en: Footer
de: Fußzeile

en: Height
de: Höhe

en: Phone
de: Telefonnummer

en: Address
de: Adresse

en: Text color
de: Schriftfarbe

en: Add new comment
de: Neuen Kommentar hinzufügen

en: Provider
de: Anbieter

en: First Name
de: Vorname

en: Last Name
de: Nachname

en: City
de: Stadt

en: Date/Time
de: Datum/Uhrzeit

en: Units
de: Einheiten

en: Link color
de: Link-Farbe

en: Misc
de: Verschiedenes

en: Postal Code
de: Postleitzahl

en: Featured
de: Hervorheben

en: Skip to main content
de: Direkt zum Inhalt

en: Reports
de: Berichte

en: Report
de: Bericht

en: Sex
de: Geschlecht

en: Modules list
de: Modulliste

en: Main menu
de: Hauptmenü

en: Blue Lagoon (default)
de: Blaue Lagune (Standard)

en: Header top
de: Kopfzeile oben

en: Header bottom
de: Kopfzeile unten

en: Scheduler
de: Zeitplaner

en: Slate
de: Schiefer

en: Page top
de: Seitenanfang

en: Page bottom
de: Fußzeile

en: Sidebar first
de: Erste Seitenleiste

en: Cell
de: Zelle

en: Secondary menu
de: Sekundärmenü

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
de: Das <em>Hauptmenü</em> wird oft benutzt, um die Hauptbereiche der Website anzuzeigen, häufig in einer Top-Navigationsleiste.

en: Footer first column
de: Fußzeile erste Spalte

en: Footer second column
de: Fußzeile zweite Spalte

en: Footer third column
de: Fußzeile dritte Spalte

en: Footer fourth column
de: Fußzeile vierte Spalte

en: Office
de: Büro

en: Highlighted
de: Hervorgehoben

en: Sidebar second
de: Zweite Seitenleiste

en: Triptych first
de: Erstes Drittel

en: Triptych middle
de: Mittleres Drittel

en: Triptych last
de: Letztes Drittel

en: Main background
de: Haupthintergrund

en: Sidebar background
de: Hintergrund der Seitenleiste

en: Sidebar borders
de: Rahmen der Seitenleiste

en: Footer background
de: Hintergrund der Fußzeile

en: Plum
de: Pflaume

en: Title and slogan
de: Titel und Slogan

en: Firehouse
de: Feuerwehrhaus

en: Ice
de: Eis
