Clinic Appointment Management System (7.x-1.0-alpha3) - en to it translation catalogue (56 entries)

en: Title
it: Titolo

en: weight
it: peso

en: Status
it: Stato

en: Content
it: Contenuto

en: Comments
it: Commenti

en: Yes
it: Sì

en: Date
it: Data

en: Help
it: Aiuto

en: Notes
it: Note

en: content type
it: tipo di contenuto

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Height
it: Altezza

en: Phone
it: Telefono

en: Address
it: Indirizzo

en: Text color
it: Colore del testo

en: Add new comment
it: Aggiungi un commento

en: Provider
it: Fonte esterna

en: First Name
it: Nome

en: Last Name
it: Cognome

en: City
it: Città

en: Date/Time
it: Data/Ora

en: Features
it: Funzionalità

en: Units
it: Unità

en: Link color
it: Colore collegamenti

en: Postal Code
it: Codice postale

en: Featured
it: In evidenza

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: Reports
it: Resoconti

en: Report
it: Resoconto

en: Sex
it: Sesso

en: Main menu
it: Menu principale

en: Blue Lagoon (default)
it: Laguna Blu (predefinito)

en: Header top
it: Testata superiore

en: Header bottom
it: Testata inferiore

en: Page top
it: Inizio pagina

en: Page bottom
it: Fondo pagina

en: Sidebar first
it: Prima barra laterale

en: Secondary menu
it: Menu secondario

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
it: Il <em>Menu principale</em> è usato in molti siti per elencare le sezioni principali del sito, spesso disposto in una barra orizzontale in alto.

en: Footer first column
it: Piè pagina - Prima colonna

en: Footer second column
it: Piè pagina - Seconda colonna

en: Footer third column
it: Piè pagina - Terza colonna

en: Footer fourth column
it: Piè pagina - Quarta colonna

en: Highlighted
it: Evidenziato

en: Sidebar second
it: Seconda barra laterale

en: Triptych first
it: Primo elemento del trittico

en: Triptych middle
it: Elemento centrale del trittico

en: Triptych last
it: Ultimo elemento del trittico

en: Main background
it: Sfondo principale

en: Sidebar background
it: Sfondo della barra laterale

en: Sidebar borders
it: Bordi della barra laterale

en: Footer background
it: Sfondo piè di pagina

en: Plum
it: Prugna

en: Title and slogan
it: Titolo e slogan

en: Ice
it: Ghiaccio
