Clinic Appointment Management System (7.x-1.0-beta1) - en to id translation catalogue (51 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: weight
id: bobot

en: Content
id: Konten

en: Comments
id: Komentar

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Date
id: Tanggal

en: Help
id: Bantuan

en: Core
id: Inti

en: content type
id: jenis konten

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Height
id: Tinggi

en: Phone
id: Telepon

en: Address
id: Alamat

en: Text color
id: Warna teks

en: Add new comment
id: Tambah komentar baru

en: Provider
id: Penyedia

en: First Name
id: Nama Depan

en: Last Name
id: Nama Belakang

en: City
id: Kota

en: Date/Time
id: Tanggal/Jam

en: Features
id: Fitur

en: Link color
id: Warna tautan

en: Postal Code
id: Kode Pos

en: Featured
id: Pilihan

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Reports
id: Laporan

en: Report
id: Laporkan

en: Main menu
id: Menu utama

en: Blue Lagoon (default)
id: Blue Lagoon (bawaan)

en: Header top
id: Atas header

en: Header bottom
id: Bawah header

en: Page top
id: Halaman atas

en: Page bottom
id: Halaman bawah

en: Sidebar first
id: Sidebar pertama

en: Secondary menu
id: Menu sekunder

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
id: Menu <em>Utama</em> digunakan pada banyaksitus untuk menunjukan bagian yang utama dari sebuah situs, seringkali diletakan paling atas navigasi.

en: Footer first column
id: Footer kolom pertama

en: Footer second column
id: Footer kolom kedua

en: Footer third column
id: Footer kolom ketiga

en: Footer fourth column
id: Footer kolom keempat

en: Sidebar second
id: Sidebar kedua

en: Triptych first
id: Triptych pertama

en: Triptych middle
id: Triptych tengah

en: Triptych last
id: Triptych terakhir

en: Main background
id: Latar utama

en: Sidebar background
id: Latar samping

en: Sidebar borders
id: Bingkai sidebar

en: Footer background
id: Latar footer

en: Title and slogan
id: Judul dan slogan
