Cloudwords for Multilingual Drupal (7.x-2.3) - en to id translation catalogue (58 entries)

en: Title
id: Judul

en: Approve
id: Setujui

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Value
id: Nilai

en: Group
id: Grup

en: Type
id: Jenis

en: Closed
id: Ditutup

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: more
id: selengkapnya

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Download
id: Unduh

en: Date
id: Tanggal

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: Summary
id: Ringkasan

en: Update
id: Perbarui

en: n/a
id: t/t

en: Upload
id: Unggah

en: content type
id: jenis konten

en: User
id: Pengguna

en: Content type
id: Jenis konten

en: Active
id: Aktif

en: Block
id: Blok

en: Out of date
id: Kadaluarsa

en: Published
id: Dipublikasikan

en: File name
id: Nama berkas

en: Vocabulary
id: Kosakata

en: here
id: di sini

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Department
id: Departemen

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Languages
id: Bahasa-bahasa

en: Replace
id: Tiban

en: Failed
id: Gagal

en: Not published
id: Tidak dipublikasikan

en: Apply
id: Terapkan

en: Not translated
id: Belum diterjemahkan

en: Translation status
id: Status terjemahan

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Offset
id: Letak

en: and
id: dan

en: No content available.
id: Tidak ada konten yang tersedia.

en: outdated
id: kadaluarsa

en: <strong>@language_name</strong> (source)
id: <strong>@language_name</strong> (sumber)

en: add translation
id: tambah terjemahan

en: Translations of %title
id: Terjemahan %title

en: Source language
id: Sumber bahasa

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Asc
id: Urutan turun
