Cloudwords for Multilingual Drupal (7.x-2.0) - en to pt translation catalogue (68 entries)

en: Title
pt: Título

en: Status
pt: Estado

en: Approve
pt: Aprovar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Value
pt: Valor

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Closed
pt: Encerrada

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: more
pt: mais

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Ativado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Download
pt: Descarregar

en: Date
pt: Data

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Import
pt: Importar

en: Summary
pt: Resumo

en: Update
pt: Atualizar

en: Notes
pt: Anotações

en: n/a
pt: não disponível

en: Upload
pt: Carregar ficheiro

en: content type
pt: tipo de conteúdo

en: User
pt: Utilizador

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Imported
pt: Importado

en: status
pt: estado

en: Active
pt: Ativo

en: Out of date
pt: Desatualizado

en: Published
pt: Publicado

en: File name
pt: Nome do ficheiro

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Inactive
pt: Inativo

en: node
pt: nó

en: here
pt: aqui

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: seguinte ›

en: Languages
pt: Idiomas

en: Replace
pt: Substituir

en: Production
pt: Produção

en: Failed
pt: Falhou

en: Not published
pt: Não publicado

en: Environment
pt: Ambiente

en: Apply
pt: Aplicar

en: Not translated
pt: Não traduzido

en: Translation status
pt: Estado da tradução

en: « first
pt: « primeira

en: last »
pt: última »

en: Offset
pt: Deslocamento

en: and
pt: e

en: No content available.
pt: Conteúdo não disponível

en: outdated
pt: ultrapassado

en: <strong>@language_name</strong> (source)
pt: <strong>@language_name</strong> (código fonte)

en: add translation
pt: adicionar tradução

en: Translations of %title
pt: Tradução de %title

en: Source language
pt: Idioma fonte

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: The owner of the profile.
pt: O proprietário do perfil.

en: Master
pt: Principal

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
pt: O tipo de conteúdo (por exemplo, "Entrada de blog", "Publicação no Forum", "História", etc).
