Glazed CMS Bootstrap Core (7.x-1.0-beta19) - en to nl translation catalogue (18 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Content
nl: Inhoud

en: Icons
nl: Pictogrammen

en: Log in
nl: Inloggen

en: Attachments
nl: Bijlagen

en: Log out
nl: Uitloggen

en: Main menu
nl: Hoofdmenu

en: -1 (Unlimited)
nl: -1 (Onbeperkt)

en: PHP memory limit
nl: PHP-geheugenlimiet

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
nl: Afhankelijk van de instellingen kan Drupal werken met een PHP-geheugenlimiet van %memory_limit. Echter een limiet van %memory_minimum_limit of hoger wordt aanbevolen, vooral wanneer de website uitbreidingsmodules gebruikt.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
nl: Verhoog de geheugenlimiet door de parameter memory_limit in het bestand %configuration-file aan te passen en vervolgens de webserver opnieuw te starten (of neem voor assistentie contact op met de systeembeheerder of hosting provider).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
nl: Neem contact op met uw systeembeheerder of hostingprovider voor hulp bij het verhogen van de PHP-geheugenlimiet.

en: Elements
nl: Elementen

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
nl: Het <em>Hoofdmenu</em> wordt vaak gebruikt om de hoofdonderdelen van de website aan te geven bijvoorbeeld in een menu bovenaan de pagina.

en: Basic page
nl: Eenvoudige pagina

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
nl: Gebruik <em>eenvoudige pagina's</em> voor vaste inhoud, zoals een 'Over ons'-pagina.

en: Footer menu
nl: Footer-menu
