Glazed CMS Core (7.x-1.0-beta50) - en to id translation catalogue (17 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Content
id: Konten

en: Log in
id: Masuk

en: Attachments
id: Sisipan

en: Log out
id: Keluar

en: Main menu
id: Menu utama

en: -1 (Unlimited)
id: -1 (Tak terbatas)

en: PHP memory limit
id: Batasan memori PHP

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
id: Bergantung pada konfigurasi Anda, Drupal bisa berjalan dengan batas memori PHP %memory_limit. Namun, batas memori PHP %memory_minimum_limit atau yang disarankan, terutama jika situs Anda menggunakan modul tambahan atau modul kontribusi tambahan.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
id: Tambah batasan memori dengan mengedit parameter memory_limit pada file %configuration-file lalu restart webserver anda (atau hubungi administrator server anda atau hosting anda untuk bantuan).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
id: Hubungi administrator server atau hosting anda untuk bantuan dalam menambah batasan memori PHP anda.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
id: Menu <em>Utama</em> digunakan pada banyaksitus untuk menunjukan bagian yang utama dari sebuah situs, seringkali diletakan paling atas navigasi.

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakan <em>halaman dasar</em> untuk konten statis Anda, seperti halaman 'Tentang kami'.

en: Footer menu
id: Menu footer
