Glazed CMS Core (7.x-1.8) - en to fr translation catalogue (14 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Content
fr: Contenu

en: Events
fr: Évènements

en: Log in
fr: Se connecter

en: Attachments
fr: Pièces jointes

en: Log out
fr: Se déconnecter

en: News
fr: Nouvelles

en: Main menu
fr: Menu principal

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
fr: Le <em>menu Principal</em> est fréquemment utilisé pour afficher les sections importantes du site, souvent dans la barre de navigation de haut de page.

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fr: Utilisez les <em>pages de base</em> pour votre contenu statique, tel que la page 'Qui sommes-nous'.

en: Footer menu
fr: Menu Pied de page
