Conference Organizing Distribution (7.x-1.0-beta1) - en to it translation catalogue (14 entries)

en: Content
it: Contenuto

en: Help
it: Aiuto

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Navigation
it: Navigazione

en: Sidebar
it: Barra laterale

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: Save and continue
it: Salva e continua

en: Installed %module module.
it: Il modulo %module è  stato installato.

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
it: Controlla i messaggi in alto prima di visitare  <a href="@url">il tuo nuovo sito</a>.

en: <a href="@url">Visit your new site</a>.
it: <a href="@url">Visita il nuovo sito</a>.

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
it: Utilizza <em>pagine di base</em> per i tuoi contenuti statici come ad esempio per una pagina 'Chi siamo'.

en: Highlighted
it: Evidenziato
