Conference Organizing Distribution Support Modules (7.x-1.0-beta4) - en to pt translation catalogue (56 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Próximo

en: Group
pt: Grupo

en: Description
pt: Descrição

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Weight
pt: Peso

en: Image
pt: Imagem

en: Name
pt: Nome

en: Time
pt: Hora

en: View
pt: Ver

en: Event
pt: Evento

en: View arguments
pt: Argumentos da view

en: Location
pt: Localização

en: Price
pt: Preço

en: Configuration
pt: Configurações

en: First name
pt: Nome

en: Last name
pt: Sobrenome

en: Log in
pt: Entrar

en: Order
pt: Pedido

en: Phone number
pt: Telefone

en: File attachments
pt: Arquivos anexados

en: Listing
pt: Listagem

en: Session
pt: Sessão

en: Permissions
pt: Permissões

en: Product
pt: Produto

en: News
pt: Notícias

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
pt: Forneça uma lista de argumentos a serem passados à view, separando-os por vírgulas.

en: Organization
pt: Organização

en: Interests
pt: Interesses

en: Sign up
pt: Inscrição

en: Dates
pt: Datas

en: COD
pt: Pagamento na entrega

en: Conference
pt: Conferência

en: Registration
pt: Registro

en: Scheduled
pt: Agendado

en: Main menu
pt: Menu principal

en: Date and time
pt: Data e hora

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
pt: O menu <em>Principal</em> é usado em vários sites para apresentar sessões mais importantes do site, frequentemente na barra de navegação no topo.

en: Basic page
pt: Página básica

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pt: Use <em>páginas básicas</em> para seu conteúdo estático, como uma página 'Sobre nós'.

en: Group type
pt: Tipo de grupo

en: Concatenator
pt: Concatenador

en: Schedule Item
pt: Item de agendamento

en: Capacity
pt: Capacidade

en: Too many items.
pt: Muitos itens.

en: Add new !instance_label
pt: Criar !instance_label

en: Speaker(s)
pt: Palestrante(s)

en: Determine if this is an OG group.
pt: Determine se este é um Grupo OG

en: Select the group type.
pt: Selecione o tipo de grupo.

en: View used to select the entities
pt: View utilizada para selecionar as entidades

en: Choose the view and display that select the entities that can be referenced.<br />Only views with a display of type "Entity Reference" are eligible.
pt: Escolha a visualização e a exibição que seleciona as entidades que podem ser referenciadas.<br />Somente visualizações com uma exibição do tipo "Referência de entidade" são elegíveis.

en: Create !entity
pt: Criar !entity

en: Display registration on event page
pt: Exibir o registro na página do evento

en: Add Event
pt: Adicionar Evento
