Conference Organizing Distribution Support Modules (7.x-1.0-rc1) - en to id translation catalogue (38 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next
id: Selanjutnya

en: Group
id: Grup

en: Description
id: Deskripsi

en: Tags
id: Tag

en: - None -
id: - Tiada -

en: Weight
id: Bobot

en: Image
id: Gambar

en: Name
id: Nama

en: Time
id: Waktu

en: View
id: Lihat

en: Content Types
id: Jenis-jenis Konten

en: View arguments
id: Argumen view

en: Location
id: Lokasi

en: Price
id: Harga

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: Log in
id: Masuk

en: Order
id: Urutan

en: Phone number
id: Nomor telepon

en: File attachments
id: Sisipan file

en: Session
id: Sesi

en: Permissions
id: Izin

en: Product
id: Produk

en: News
id: Berita

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
id: Tambahkan daftar argumen yang dipisahkan oleh koma untuk dikirimkan ke view.

en: Add Page
id: Tambah Laman

en: Sign up
id: Daftar

en: Dates
id: Tanggal

en: Registration
id: Pendaftaran

en: Main menu
id: Menu utama

en: Date and time
id: Tanggal dan waktu

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
id: Menu <em>Utama</em> digunakan pada banyaksitus untuk menunjukan bagian yang utama dari sebuah situs, seringkali diletakan paling atas navigasi.

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakan <em>halaman dasar</em> untuk konten statis Anda, seperti halaman 'Tentang kami'.
