Conference Organizing Distribution Support Modules (7.x-2.0-alpha4) - en to ro translation catalogue (50 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conținut

en: Status
ro: Stare

en: Group
ro: Grup

en: Subject
ro: Subiect

en: Description
ro: Descriere

en: Comments
ro: Comentarii

en: error
ro: eroare

en: Tags
ro: Etichete

en: - None -
ro: - Niciuna -

en: Weight
ro: Greutate

en: Image
ro: Imagine

en: Name
ro: Nume

en: Time
ro: Ora

en: View
ro: Afişează

en: Content Types
ro: Tipuri de Conţinut

en: Node
ro: Nod

en: View arguments
ro: Argumente view

en: Logo
ro: Siglă

en: To
ro: Către

en: Location
ro: Locaţia

en: Fields
ro: Câmpuri

en: Price
ro: Preţ

en: Configuration
ro: Configurație

en: First name
ro: Prenume

en: Last name
ro: Nume

en: Front Page
ro: Pagina principală

en: Arguments
ro: Argumente

en: Order
ro: Comandă

en: Phone number
ro: Număr de telefon

en: File attachments
ro: Fişiere ataşate

en: Replacement patterns
ro: Modele de înlocuire

en: Session
ro: Sesiune

en: Product
ro: Produs

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
ro: Furnizaţi o listă de argumente separate prin virgule care să fie transmise view-ului.

en: Add Page
ro: Adaugă Pagină

en: Dates
ro: Date

en: Title field
ro: Câmp titlu

en: Main menu
ro: Meniu principal

en: Vertical Tabs
ro: Taburi verticale

en: Date and time
ro: Data şi timp

en: @argument title
ro: Titlul @argument

en: @argument input
ro: Intrare @argument

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
ro: Meniul <em>Principal</em> este folosit pe multe situri pentru a afișa secțiunile principale ale sitului, de obicei într-o bară de navigație poziționată sus.

en: Basic page
ro: Pagină simplă

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ro: Folosiți <em>pagini simple</em> pentru conținut static, cum ar fi o pagină 'Despre noi'.

en: Group type
ro: Tipul de grup

en: Use replacement tokens from the first row
ro: Folosiți token-urile de înlocuire din primul rând

en: View used to select the entities
ro: View folosit pentru a selecta entitățile

en: Choose the view and display that select the entities that can be referenced.<br />Only views with a display of type "Entity Reference" are eligible.
ro: Alegeți view-ul și afișarea care selectează entitățile care pot fi referite.<br />Doar views-urile cu o afișare de tipul "Entitate de Referință" sunt eligibile.
