Conference Organizing Distribution Support Modules (7.x-2.0-alpha5) - en to fr translation catalogue (75 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Status
fr: État

en: Group
fr: Groupe

en: Subject
fr: Objet

en: Audience
fr: Auditoire

en: Comments
fr: Commentaires

en: error
fr: erreur

en: Tags
fr: Étiquettes

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Weight
fr: Poids

en: Name
fr: Nom

en: Times
fr: Fois

en: Time
fr: Heure

en: View
fr: Voir

en: Time slot
fr: Plage horaire

en: Content Types
fr: Types de contenu

en: Node
fr: Nœud

en: Date Format
fr: Format de date

en: Override title
fr: Supplanter le titre

en: View arguments
fr: Arguments de la vue

en: To
fr: À

en: Location
fr: Emplacement

en: Fields
fr: Champs

en: Price
fr: Prix

en: First name
fr: Prénom

en: Last name
fr: Nom

en: Log in
fr: Se connecter

en: Order
fr: Ordre

en: Phone number
fr: Numéro de téléphone

en: File attachments
fr: Fichiers attachés

en: Replacement patterns
fr: Motifs de remplacement

en: Product
fr: Produit

en: News
fr: Nouvelles

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
fr: Fournir une liste d'arguments, séparés par des virgules, à passer à la vue.

en: Organization
fr: Organisation

en: Interests
fr: Intérêts

en: Add Page
fr: Ajouter une page

en: Currently set to !link
fr: Actuellement réglé sur !link

en: You may use %keywords from contexts, as well as %title to contain the original title.
fr: Vous pouvez utiliser des %keywords à partir du contexte, ainsi que  %title pour contenir le titre original.

en: Sign up
fr: S'inscrire

en: Page Type
fr: Type de page

en: COD
fr: Contre remboursement

en: Registration
fr: Inscription

en: Title field
fr: Champ titre

en: Scheduled
fr: Planifié

en: Main menu
fr: Menu principal

en: Successfully sent email to %recipient
fr: Courriel envoyé à %recipient avec succès

en: Date and time
fr: Date et heure

en: Enter a value for this argument
fr: Saisir une valeur pour cet argument

en: @argument title
fr: Titre de @argument

en: @argument input
fr: Saisie de @argument

en: Job title
fr: Appellation d'emploi

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
fr: Le <em>menu Principal</em> est fréquemment utilisé pour afficher les sections importantes du site, souvent dans la barre de navigation de haut de page.

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fr: Utilisez les <em>pages de base</em> pour votre contenu statique, tel que la page 'Qui sommes-nous'.

en: Group type
fr: Type de groupe

en: Room
fr: Salle

en: The e-mail address or addresses where the message will be sent to. The formatting of this string must comply with RFC 2822.
fr: L'adresse de courriel ou adresses où le message doit être envoyé. La mise en forme de cette chaîne doit être en accord avec la norme RFC 2822.

en: Select the field that will be used as the tab title.
fr: Sélectionnez le champ qui sera utilisé comme titre de l'onglet.

en: Slides
fr: Diapositives

en: Group roles and permissions
fr: Rôles et droits du groupe

en: Groups audience
fr: Audience de groupes

en: Group visibility
fr: Visibilité du groupe

en: Too many items.
fr: Trop d'éléments.

en: Add new !instance_label
fr: Ajouter un(e) nouveau(elle) !instance_label

en: Use replacement tokens from the first row
fr: Utiliser les jetons (tokens) de remplacement de la première ligne

en: Speaker(s)
fr: Présentateur(s)

en: Determine if this is an OG group.
fr: Déterminer s'il s'agit d'un groupe OG.

en: Select the group type.
fr: Choisir le type de groupe.

en: View used to select the entities
fr: Vue utilisée pour sélectionner les entitées

en: Choose the view and display that select the entities that can be referenced.<br />Only views with a display of type "Entity Reference" are eligible.
fr: Choisir la vue et son affichage séléctionnant les entités pouvant être référencées.<br /> Seules les vues avec un affichage de type "Entity Reference" sont éligibles.

en: No eligible views were found. <a href="@create">Create a view</a> with an <em>Entity Reference</em> display, or add such a display to an <a href="@existing">existing view</a>.
fr: Aucune vue éligible n'a été trouvée. <a href="@create">Veuillez créer une vue</a> avec un affichage <em>Référence à une entité</em>, ou ajouter un tel affichage à une <a href="@existing">vue existante</a>.

en: The view %view_name is no longer eligible for the %field_name field.
fr: La vue %view_name n'est plus éligible pour le champ %field_name.

en: Link to user
fr: Lier à l'utilisateur
