Conference Organizing Distribution Support Modules (7.x-2.0-beta2) - en to it translation catalogue (58 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Status
it: Stato

en: Group
it: Gruppo

en: Subject
it: Oggetto

en: Description
it: Descrizione

en: Audience
it: Pubblico di riferimento

en: Comments
it: Commenti

en: error
it: errore

en: Tags
it: Etichette

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Weight
it: Peso

en: Image
it: Immagine

en: Name
it: Nome

en: Time
it: Data e ora

en: View
it: Visualizza

en: Content Types
it: Tipi di contenuto

en: Node
it: Nodo

en: Override title
it: Forzatura titolo

en: View arguments
it: Argomenti vista

en: To
it: A

en: Location
it: Posizione

en: Fields
it: Campi

en: Price
it: Prezzo

en: Configuration
it: Configurazione

en: First name
it: Nome

en: Last name
it: Cognome

en: Log in
it: Accedi

en: Arguments
it: Parametri

en: Order
it: Ordina

en: Phone number
it: Telefono

en: File attachments
it: File allegati

en: Replacement patterns
it: Schemi di sostituzione

en: Session
it: Sessione

en: Product
it: Prodotto

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
it: Inserisci una lista di argomenti separati da virgola da passare alla vista.

en: Organization
it: Organizzazione

en: Add Page
it: Aggiungi pagina

en: Sign up
it: Iscriviti

en: Dates
it: Date

en: COD
it: Pagamento alla consegna

en: Title field
it: Titolo del campo

en: Scheduled
it: Pianificazioni

en: Main menu
it: Menu principale

en: Successfully sent email to %recipient
it: Invio di email a %recipient riuscito

en: Vertical Tabs
it: Schede Verticali

en: Date and time
it: Data e ora

en: @argument title
it: titolo per @argument

en: @argument input
it: inserimento di @argument

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
it: Il <em>Menu principale</em> è usato in molti siti per elencare le sezioni principali del sito, spesso disposto in una barra orizzontale in alto.

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
it: Utilizza <em>pagine di base</em> per i tuoi contenuti statici come ad esempio per una pagina 'Chi siamo'.

en: Group type
it: Tipi di gruppo

en: The e-mail address or addresses where the message will be sent to. The formatting of this string must comply with RFC 2822.
it: Uno o più indirizzi a cui email a cui inviare il messaggio. Il formato in cui si specificano gli indirizzi deve essere valido ai sensi dell'RFC 2822.

en: Slides
it: Slide

en: Group roles and permissions
it: Ruoli e permessi del gruppo

en: Use replacement tokens from the first row
it: Usa token che verranno sostituiti con valori presi della prima riga

en: View used to select the entities
it: Vista utilizzata per selezionare le entità
