Coder (7.x-1.3) - en to uk translation catalogue (98 entries)

en: Reset to defaults
uk: Скинути до початкових значень

en: Development
uk: Розробка

en: Description
uk: Опис

en: core
uk: ядро

en: File
uk: Файл

en: Category
uk: Категорія

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Default
uk: Базово

en: Core
uk: Ядро

en: Code review
uk: Рецензування коду

en: Select code review plugins and modules
uk: Виберіть плагіни та модулі рецензування коду

en: Reviews
uk: Рецензування

en: apply the checked coding reviews
uk: застосувати позначені рецензії коду

en: Modules
uk: Модулі

en: No Problems Found
uk: Жодних проблем не знайдено

en: Could not read the file
uk: Неможливо прочитати файл

en: please <a href="@report">report</a> this !warning
uk: будь ласка <a href="@report">повідомте</a> !warning

en: Line @number: !warning
uk: Рядок @number: !warning

en: Coder
uk: Кодер

en: Developer Module that assists with code review and version upgrade
uk: Модуль для розробників, що допомагає в перевірці коду та оновленні версії

en: Converting 4.6.x modules to 4.7.x
uk: Перетворюємо модулі 4.6.x у 4.7.x

en: use !node_load($nid) instead of !node_load(array('nid' => $nid))
uk: використовуйте !node_load($nid) замість !node_load(array('nid' => $nid))

en: !node_list() became node_get_types and now returns an associative array about node types
uk: !node_list() став node_get_types і зараз повертає асоціативний масив типів матеріалів

en: !module_get_node_name() deprecated and now handled by !node_get_base().
uk: !module_get_node_name() застарів і зараз використовується !node_get_base().

en: !format_name() was renamed to !theme_username()
uk: !format_name() було перейменовано у !theme_username()

en: !message_access() was removed, replace with a nice case error message
uk: !message_access() було видалено, замініть повідомленням про помилку

en: !conf_url_rewrite() became !custom_url_rewrite()
uk: !conf_url_rewrite() стало !custom_url_rewrite()

en: use !node_delete($nid) instead of !node_delete(array('nid' => $nid))
uk: використовуйте !node_delete($nid) замість !node_delete(array('nid' => $nid))

en: use !file_directory_temp() function instead of variable
uk: використовуйте функцію !file_directory_temp() замість змінної

en: use !file_directory_path() function instead of variable
uk: використовуйте функцію !file_directory_path() замість змінної

en: !array2object() replaced by native PHP type conversion (typecase to (object)
uk: !array2object() замінено рідним перетворювачем типів PHP (typecase to (object)

en: !node_validate_title() was removed
uk: !node_validate_title() було вилучено

en: !tablesort_pager() was removed
uk: !tablesort_pager() було вилучено

en: Converting 4.7.x modules to 5.x
uk: Перетворення модулів 4.7.x у 5.x

en: All modules now need to have a <a href="@info">modulename.info file</a>
uk: Всі модулі зараз потребують файл <a href="@info">modulename.info</a>

en: !user_mail() is replaced by !drupal_mail()
uk: !user_mail() замінено на !drupal_mail()

en: !user_mail_wrapper() changed to !drupal_mail_wrapper()
uk: !user_mail_wrapper() змінено на !drupal_mail_wrapper()

en: The function !message_na() was removed, remove it from your modules as well and replace it with !t('n/a')
uk: Функцію !message_na() було вилучено, вилучіть її із модулів також і замініть на !t('n/a')

en: !module_exist() is now !module_exists()
uk: !module_exist() тепер !module_exists()

en: Remove !drupal_call_js(), use "!drupal_add_js('myCustomFunction(your, parameters, here)', 'inline');" instead
uk: Вилучіть !drupal_call_js(), використовуйте "!drupal_add_js('myCustomFunction(your, parameters, here)', 'inline');"

en: Replace !theme_add_style() with !drupal_add_css()
uk: Замінити !theme_add_style() на !drupal_add_css()

en: Replace !form_render() with !drupal_render()
uk: Замінити !form_render() на !drupal_render()

en: Drupal Coding Standards
uk: Стандарти кодування Drupal

en: Files
uk: Файли

en: All
uk: Все

en: Active
uk: Активно

en: Extensions
uk: Додатки

en: Location
uk: Місце розташування

en: active
uk: активне

en: Performance
uk: Швидкодія

en: help
uk: довідка

en: General
uk: Загальне

en: here
uk: тут

en: Review
uk: Перевірити

en: Select
uk: Вибір

en: Internationalization
uk: Інтернаціоналізація

en: Directories
uk: Каталоги

en: Extension
uk: Розширення

en: The directory %directory does not exist.
uk: Каталогу %directory не існує.

en: The directory %directory is not writable
uk: Каталог %directory закритий для запису.

en: Run code reviews
uk: Виконати рецензування коду

en: Severity @severity_name
uk: Суворість @severity_name

en: Patches
uk: Латки

en: What to review
uk: Що рецензувати

en: Link to patch
uk: Посилання до латки

en: Or
uk: Або

en: Patch text
uk: Текст латки

en: active modules and themes
uk: активні модулі та теми

en: core files (php, modules, and includes)
uk: файли ядра (php, модулі та includes)

en: Select specific modules
uk: Оберіть потрібні модулі

en: Select specific themes
uk: Оберіть потрібні теми

en: severity: @severity
uk: Серйозність

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory is not properly configured.
uk: Позначений файл %file неможливо завантажити на сайт, оскільки  каталог %directory невірно налаштований.

en: The selected file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
uk: Не вдається скопіювати вибраний файл %file, оскільки файла з таким іменем не існує. Перевірте правильність назви вказаного файла.

en: The selected file %file could not be copied, because a file by that name already exists in the destination.
uk: Не вдається скопіювати вибраний файл %file, оскільки файл з таким іменем у місці призначення вже існує.

en: The selected file %file could not be copied.
uk: Не вдається скопіювати вибраний файл %file.

en: The removal of the original file %file has failed.
uk: Не вдається видалити початковий файл %file.

en: Files directory
uk: Каталог файлів

en: Not writeable (%dir)
uk: Не доступно для запису (%dir)

en: Writeable (%dir)
uk: Доступно для запису (%dir)

en: !db_rewrite_sql() replaced with !hook_query_alter()
uk: !db_rewrite_sql() замінено на !hook_query_alter()

en: !_comment_load() has been renamed to !comment_load()
uk: !_comment_load() було перейменовано на !comment_load()

en: !user_delete() replaced by !user_cancel()
uk: !user_delete() замінено на !user_cancel()

en: !hook_filter() has been removed in favour of !hook_filter_info().
uk: !hook_filter() було вилучено на користь !hook_filter_info().

en: !drupal_execute() has been renamed to !drupal_submit_form()
uk: !drupal_execute() було перейменовано на !drupal_submit_form()

en: !hook_perm() has been renamed to !hook_permission().
uk: !hook_perm() було перейменовано на !hook_permission().

en: $node->build_mode property removed.
uk: Властивість $node->build_mode вилучена.

en: Parameters to !file_scan_directory() have changed.
uk: Параметри для !file_scan_directory() змінилися.

en: Use !drupal_set_time_limit() instead of !set_time_limit().
uk: Використовуйте !drupal_set_time_limit() замість !set_time_limit().

en: hook_nodeapi_xxx() has been renamed to hook_node_xxx().
uk: hook_nodeapi_xxx() було перейменовано на hook_node_xxx().

en: Parameters to !hook_form_alter() have changed.
uk: Параметри для !hook_form_alter() змінені.

en: !expand_password_confirm(), !expand_date(), !expand_radios(), !form_expand_ahah(), !expand_checkboxes(), !process_weight()  have been renamed.
uk: !expand_password_confirm(), !expand_date(), !expand_radios(), !form_expand_ahah(), !expand_checkboxes(), !process_weight()  були перейменовані.

en: JavaScript variable Drupal.jsEnabled has been removed.
uk: JavaScript-змінна Drupal.jsEnabled була вилучена.

en: !hook_access() removed in favor of !hook_node_access().
uk: !hook_access() вилучено на користь !hook_node_access().

en: !hook_profile_alter() has been removed in favour of !hook_user_view().
uk: !hook_profile_alter() вилучено на користь !hook_user_view().

en: Translation files
uk: Файли перекладу

en: Update Drupal core modules
uk: Оновлювати модулі ядра Друпал
