Colorbox (7.x-1.2) - en to id translation catalogue (41 entries)

en: Slideshow
id: Presentasi Slide

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next
id: Selanjutnya

en: Create a new user account.
id: Buat akun pengguna baru.

en: Request new password via e-mail.
id: Minta sandi baru lewat email.

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: On
id: Pada

en: Yes
id: Ya

en: Login
id: Masuk

en: None
id: Tiada

en: Default
id: Bawaan

en: Path
id: Jalur

en: Advanced settings
id: Pengaturan lanjutan

en: Options
id: Opsi

en: Display links
id: Tampilkan tautan

en: Off
id: Matikan

en: Custom
id: Tersuai

en: Fields
id: Bidang isian

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Current
id: Saat ini

en: Close
id: Tutup

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
id: Masukkan satu halaman per baris sebagai path Drupal. Karakter '*' digunakan untuk kecocokan sembaran. Misalnya path untuk blog adalah %blog dan %blog-wildcard untuk semua blog pribadi. %front adalah untuk halaman depan.

en: Node title
id: Judul node

en: Request new password
id: Lupa sandi

en: Fixed
id: Tetap

en: Caption
id: Keterangan

en: Create new account
id: Buat akun baru

en: Fade
id: Redup

en: Style
id: Gaya

en: Automatic
id: Otomatis

en: Form
id: Formulir

en: Title text
id: Judul teks

en: Extra settings
id: Pengaturan tambahan

en: Provide custom text or link.
id: Berikan teks atau tautan khusus.

en: Show links
id: Tampilkan tautan

en: Image style
id: Gaya gambar

en: {current} of {total}
id: {current} dari {total}

en: Adjust Colorbox settings.
id: Sesuaikan pengaturan Colorbox.

en: None (original image)
id: Tidak ada (gambar asli)
