Commerce Core (7.x-1.0-beta3) - en to ro translation catalogue (227 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: Title
ro: Titlu

en: Save configuration
ro: Salvați configurația

en: Reset to defaults
ro: Resetează la valori implicite.

en: delete
ro: șterge

en: Status
ro: Stare

en: Delete
ro: Șterge

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Transaction ID
ro: Tranzacţia cu ID-ul

en: Value
ro: Valoare

en: Totals
ro: Total

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Type
ro: Tip

en: List
ro: Listă

en: Cancel
ro: Anulare

en: Remove
ro: Elimină

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: more
ro: mai multe

en: Explanation or submission guidelines
ro: Explicaţii şi sugestii de publicare

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Administration
ro: Administrare

en: Currency
ro: Monedă

en: Default currency
ro: Moneda implicită

en: Quantity
ro: Cantitate

en: view
ro: afișează

en: Edit
ro: Editați

en: Date
ro: Data

en: Links
ro: Legături

en: Reset
ro: Resetează

en: None
ro: Nimic

en: Display settings
ro: Setări de afişare

en: This action cannot be undone.
ro: Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: Message
ro: Mesaj

en: - None -
ro: - Niciuna -

en: Country
ro: Ţară

en: Weight
ro: Greutate

en: Link
ro: Legătură

en: Settings
ro: Setări

en: Name
ro: Nume

en: edit
ro: modifică

en: Back
ro: Înapoi

en: Label
ro: Etichetă

en: Save
ro: Salvare

en: View
ro: Afişează

en: Display
ro: Afișaj

en: The username %name does not exist.
ro: Utilizatorul  %name nu există.

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: User
ro: Utilizator

en: Continue
ro: Continuare

en: User ID
ro: ID utilizator

en: Created
ro: Creat

en: Are you sure you want to delete %title?
ro: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi %title?

en: All
ro: Toate

en: Active
ro: Activ

en: Page
ro: Pagina

en: Revision ID
ro: ID-ul revizuirii

en: E-mail address
ro: Adresa de e-mail

en: Contains
ro: Conține

en: Success
ro: Succes

en: configure
ro: configurează

en: Price
ro: Preţ

en: Customer
ro: Client

en: Product ID
ro: ID Produs

en: Amount
ro: Suma

en: Add to cart
ro: Adaugă în coş

en: Address
ro: Adresă

en: State
ro: Status

en: Desc
ro: Descendent

en: Owner
ro: Proprietar

en: Payment
ro: Plată

en: Payment settings
ro: Opţiuni metode de plată

en: Store
ro: Magazin

en: Method
ro: Metodă

en: January
ro: Ianuarie

en: February
ro: Februarie

en: March
ro: Martie

en: April
ro: Aprilie

en: May
ro: Mai

en: June
ro: Iunie

en: July
ro: Iulie

en: September
ro: Septembrie

en: October
ro: Octombrie

en: November
ro: Noiembrie

en: December
ro: Decembrie

en: Configuration
ro: Configurație

en: Display title
ro: Afișează titlul

en: SKU
ro: Cod

en: First name
ro: Prenume

en: Last name
ro: Nume

en: Sent
ro: Trimis

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Checkout
ro: Casă

en: Order
ro: Comandă

en: Property
ro: Proprietate

en: Defaults
ro: Implicite

en: You have to specify a valid date.
ro: Trebuie să specificaţi o dată validă.

en: Postal code
ro: Cod poştal

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Created date
ro: Data creării

en: Updated date
ro: Data actualizării

en: Full name
ro: Numele complet

en: Size of textfield
ro: Dimensiune câmp text

en: Leave blank for %anonymous.
ro: Lăsaţi liber pentru %anonymous.

en: Pending
ro: În așteptare

en: 1 item | @count items
ro[0]: 1 articol
ro[1]: @count articole
ro[2]: @count de articole

en: equals
ro: egal

en: Info
ro: Informație

en: price
ro: preț

en: Taxes
ro: Taxe

en: Tax rate
ro: Rată de impozitare

en: Product type
ro: Tip produs

en: Shopping cart
ro: Coş de cumpărături

en: Cart
ro: Coş

en: Product
ro: Produs

en: Payment Status
ro: Status plată

en: Payment method
ro: Metodă de plată

en: Date created
ro: Dată creată

en: Completed
ro: Finalizată

en: Delete product type
ro: Șterge tipul de produs

en: Products
ro: Produse

en: Product types
ro: Tipuri de produse

en: Orders
ro: Comenzi

en: Are you sure you want to delete this transaction?
ro: Ești sigur că vrei să ștergi această tranzacție?

en: %title has been deleted.
ro: %title a fost şte(a)rs(ă).

en: Last changed
ro: Ultima actualizare

en: Review
ro: Verificare

en: Processing
ro: În procesare

en: Complete
ro: Finalizat

en: Apply
ro: Aplică

en: Canceled
ro: Anulate

en: Language neutral
ro: Limbă neutră

en: Account blocked
ro: Cont blocat

en: Offset
ro: Decalaj

en: begins with
ro: începe cu

en: contains
ro: conţine

en: Machine name
ro: Numele mașinii

en: Account information
ro: Informaţii de cont

en: Account
ro: Cont

en: Data
ro: Dată

en: Billing information
ro: Informaţii facturare

en: Company name
ro: Nume companie

en: Payment method title
ro: Numele modului de plată

en: Text to display
ro: Text ce trebuie afişsat

en: Create @name
ro: Creează @name

en: View cart
ro: Vezi coş

en: Currency code
ro: Cod monedă

en: Entity type
ro: Tip de entitate

en: VAT
ro: TVA

en: Payment methods
ro: Metode de plată

en: Tax
ro: Taxă

en: Display format
ro: Formatul la afișare

en: You have entered an invalid credit card number.
ro: Aţi introdus un număr de card de credit invalid.

en: Card type
ro: Tip de card

en: Card number
ro: Număr card

en: Checkout settings
ro: Opţiuni casă

en: Update cart
ro: Actualizează coş

en: Add product
ro: Adăugați un produs

en: Order settings
ro: Opţiuni pentru comenzi

en: Currency settings
ro: Setări monedă

en: Autocomplete matching
ro: Potrivire completare automată

en: Starts with
ro: Începe cu

en: Created on
ro: Creat pe

en: Order total
ro: Total comandă

en: Multilingual support
ro: Suport multilimbă

en: Add a tax rate
ro: Adaugă taxă

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: Payment Method
ro: Metodă de plată

en: Remote ID
ro: ID de la distanță

en: Entities
ro: Entități

en: Operations links
ro: Legături de operare

en: Edit URL
ro: Modifică URL

en: Date changed
ro: Dată schimbată

en: Save and add fields
ro: Salvare şi adăugare câmpuri

en: Machine name: @name
ro: Nume mașină: @name

en: Welcome (new user created by administrator)
ro: Bun venit (utilizator nou creat de administrator)

en: Welcome (awaiting approval)
ro: Bun venit (așteaptă aprobare)

en: Welcome (no approval required)
ro: Bun venit (aprobarea nu este necesară)

en: Password recovery
ro: Recuperare parolă

en: Account activation
ro: Activare cont

en: Account cancellation confirmation
ro: Confirmarea anulării contului

en: Account canceled
ro: Cont anulat

en: Order type
ro: Tip comandă

en: View own orders
ro: Vizualizare comenzi proprii

en: Configure store settings
ro: Configurare setări magazin

en: Allows users to update store currency and contact settings.
ro: Permite utilizatorilor să actualizeze moneda magazinului și setările de contact.

en: Administer your store.
ro: Administrează magazinul tău.

en: Configure settings and business rules for your store.
ro: Configurează setările și regulile afacerii pentru magazinul tău.

en: Configure the default currency and display settings.
ro: Configurare monedă implicită şi setări afişare.

en: Default store currency
ro: Moneda implicită

en: The default store currency will be used as the default for all price fields.
ro: Moneda implicită a magazinului va fi folosită ca monedă implicită pentru toate câmpurile de preț.

en: Enabled currencies
ro: Monede activate

en: Shopping cart contents
ro: Conținutul coșului de cumpărături

en: Your shopping cart is empty.
ro: Coșul dumneavoastră de cumpărături este gol.

en: Product not available
ro: Produs indisponibil

en: Implements the shopping cart system and add to cart features.
ro: Implementează sistemul de coș de cumpărături și caracteristicile de adaugă în coș.

en: Access checkout
ro: Acces la casă

en: Complete a purchase through the checkout form.
ro: Completaţi achiziţionarea prin intermediul formularului de la casă.

en: Completion message
ro: Mesaj de completare

en: Customer profiles
ro: Profile clienți

en: Unit price
ro: Preț unitar

en: Order number
ro: Număr comandă

en: The order number displayed to the customer.
ro: Numărul comenzii afișat clientului.

en: Defines the Order entity and associated features.
ro: Definește entitatea de tip comandă și caracteristicile asociate.

en: Administer product types
ro: Administrați tipurile de produs

en: Add product type
ro: Adăugare tip produs

en: Defines the Product entity and associated features.
ro: Definește entitatea produs și caracteristicile asociate.

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
ro: Format: %time. Formatul datei este YYYY-MM-DD, iar %timezone este diferența de fus orar de la UTC. Lăsați necompletat pentru a folosi timpul la care a fost salvat formularul.

en: Administer payments
ro: Administrează plăți

en: Payment failed at the payment server. Please review your information and try again.
ro: Plata a eșuat la serverul de plăți. Revedeți-vă informațiile și încercați din nou.

en: Add payment
ro: Adăugați plată

en: Changed date
ro: Data modificării

en: Numeric code
ro: Cod numeric

en: Default quantity
ro: Cantitatea implicită

en: You have entered an expired credit card.
ro: Ați introdus un card de credit expirat.

en: Asc
ro: Ascendent

en: Quantity text field
ro: Câmp text cantitate

en: Commerce Tax
ro: Taxa de comerț

en: Tax type
ro: Tip de impozit

en: You have not placed any orders with us yet.
ro: Nu ați plasat comenzi încă.

en: Tax rates
ro: Rate taxe

en: Tax types
ro: Tipuri de taxă

en: Display taxes of this type inclusive in product prices.
ro: Afișați taxe de acest tip inclusiv în prețurile produselor

en: No products have been created yet.
ro: Nu au fost create produse încă.

en: Include tax in this price
ro: Include taxă în acest preț
