Drupal Commerce (7.x-1.0-rc2) - en to ja translation catalogue (260 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: Reset to defaults
ja: デフォルトに戻す

en: delete
ja: 削除

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Transaction ID
ja: トランザクションID

en: Value
ja: 値

en: Totals
ja: 合計

en: Username
ja: ユーザー名

en: Type
ja: タイプ

en: List
ja: リスト

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: more
ja: 続き

en: Explanation or submission guidelines
ja: 説明や投稿のガイドライン

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Administration
ja: 管理

en: Currency
ja: 通貨

en: Default currency
ja: デフォルトの通貨

en: Quantity
ja: 数量

en: view
ja: ビュー

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Links
ja: リンク

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Display settings
ja: 表示設定

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Message
ja: メッセージ

en: - None -
ja: - なし -

en: Country
ja: 国

en: Weight
ja: ウェイト

en: Link
ja: リンク

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Back
ja: 戻る

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: View
ja: ビュー

en: Display
ja: 表示

en: The username %name does not exist.
ja: ユーザー名 %name が存在しません。

en: Total
ja: 合計

en: Status:
ja: 状態:

en: Unknown
ja: 不明

en: User
ja: ユーザー

en: Continue
ja: 継続

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Created
ja: 作成

en: Are you sure you want to delete %title?
ja: 本当に、%title を削除してもよろしいですか？

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Page
ja: ページ

en: Revision ID
ja: リビジョンID

en: E-mail address
ja: メールアドレス

en: Contains
ja: 含む

en: configure
ja: 設定

en: Price
ja: 価格

en: Customer
ja: 顧客

en: Product ID
ja: 商品ID

en: Amount
ja: 量

en: Add to cart
ja: カートに入れる

en: Address
ja: 住所

en: State
ja: 状態

en: Desc
ja: 降順

en: Owner
ja: 所有者

en: Payment
ja: 決済

en: Payment settings
ja: 決済の設定

en: Store
ja: ストア

en: Method
ja: メソッド

en: January
ja: 1月

en: February
ja: 2月

en: March
ja: 3月

en: April
ja: 4月

en: May
ja: 5月

en: June
ja: 6月

en: July
ja: 7月

en: August
ja: 8月

en: September
ja: 9月

en: October
ja: 10月

en: November
ja: 11月

en: December
ja: 12月

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Display title
ja: タイトルを表示

en: First name
ja: 名

en: Last name
ja: 姓

en: Sent
ja: 送信済み

en: order
ja: 注文

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Checkout
ja: 購入手続き

en: Operator
ja: オペレータ

en: Order
ja: オーダー

en: Property
ja: プロパティー

en: Defaults
ja: デフォルト

en: You have to specify a valid date.
ja: 正しい日付を指定する必要があります。

en: Postal code
ja: 郵便番号

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Created date
ja: 作成日時

en: Updated date
ja: 更新日時

en: Full name
ja: フルネーム

en: Size of textfield
ja: テキストフィールドの長さ

en: Leave blank for %anonymous.
ja: 投稿者の名前を入力してください。 空欄にすると %anonymous の投稿として扱われます。

en: Pending
ja: 処理待ち

en: Switch
ja: 切り替え

en: 1 item | @count items
ja[0]: 1 項目
ja[1]: @count 項目

en: equals
ja: 等しい

en: Select list
ja: 選択リスト

en: Taxes
ja: 税

en: Tax rate
ja: 税率

en: Product type
ja: 商品タイプ

en: Site information
ja: サイト情報

en: Shopping cart
ja: ショッピングカート

en: Cart
ja: カート

en: Discount
ja: 割引

en: Product
ja: 商品

en: Subtotal
ja: 小計

en: Payment method
ja: 決済方法

en: Date created
ja: 作成日時

en: Completed
ja: 完了

en: American Express
ja: アメリカンエクスプレス

en: Products
ja: 商品

en: Product types
ja: 商品タイプ

en: Total:
ja: 合計:

en: Orders
ja: 注文

en: %title has been deleted.
ja: %title は削除されました。

en: Display style
ja: 表示スタイル

en: Last changed
ja: 最終変更

en: Review
ja: 確認する

en: Ban
ja: 禁止

en: Processing
ja: 処理中

en: Complete
ja: 完了

en: Apply
ja: 適用

en: Title (link)
ja: タイトル（リンクあり）

en: Title (no link)
ja: タイトル（リンクなし）

en: Autocomplete text field
ja: 自動補完テキストフィールド

en: Canceled
ja: キャンセル

en: Add to Cart form
ja: カートフォームへ追加

en: Rate
ja: 税率

en: Language neutral
ja: ニュートラル言語

en: Account blocked
ja: アカウントブロック

en: Administrator
ja: 管理者

en: product
ja: 商品

en: Offset
ja: オフセット

en: begins with
ja: 以下で始まる

en: contains
ja: 含む

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Account information
ja: アカウント情報

en: Account
ja: アカウント

en: Data
ja: データ

en: Billing information
ja: 請求情報

en: Company name
ja: 会社名

en: Payment method title
ja: 支払い方法のタイトル

en: Text to display
ja: 表示するテキスト

en: Create @name
ja: @nameの作成

en: View cart
ja: カートを表示

en: Currency code
ja: 通貨記号

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: Payment methods
ja: 決済方法

en: Visa
ja: VISA

en: Base price
ja: 基本配送料

en: Tax
ja: 税

en: Display format
ja: ディスプレイフォーマット

en: Creator
ja: 作者

en: You have entered an invalid credit card number.
ja: 入力されたカード番号が誤っています。

en: Order status
ja: 注文ステータス

en: Card type
ja: カードタイプ

en: Card owner
ja: カード所有者

en: Card number
ja: カード番号

en: Expiration Year
ja: 期限切れ年

en: Issuing bank
ja: 発行金融機関

en: Review order
ja: 注文を確認

en: Line item label
ja: 商品項目ラベル

en: Radio buttons
ja: ラジオボタン

en: Checkout settings
ja: 購入手続きの設定

en: Update cart
ja: カートを更新

en: Add product
ja: 商品を追加

en: Add line item
ja: ラインアイテムを追加

en: Line item removed.
ja: ライン アイテムは削除されました。

en: Update the order status
ja: 注文ステータスを更新

en: Order settings
ja: 注文の設定

en: Line items
ja: 品目

en: Order state
ja: 注文ステータス

en: Select a product
ja: 商品を選択

en: products
ja: 商品

en: Currency settings
ja: 通貨の設定

en: Autocomplete matching
ja: 自動補完の一致

en: Starts with
ja: ～で始まる

en: Created on
ja: 作成日

en: Owner ID
ja: オーナー ID

en: This will override any other link you have set.
ja: 他に設定したリンクがあれば、それによって上書きされます。

en: Delete link
ja: リンクを削除

en: Multilingual support
ja: 多言語サポート

en: Uid
ja: ユーザーID

en: Product SKU
ja: 商品SKU

en: The label of the line item.
ja: 項目のタイトル。

en: Add a tax rate
ja: 税率を追加する

en: rules
ja: ルール

en: Edit link
ja: 編集リンク

en: Start year
ja: 開始年

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Guarani
ja: グアラニー語

en: Line item
ja: 品目

en: Entities
ja: エンティティ

en: Operations links
ja: 管理リンク

en: Edit URL
ja: URLの編集

en: Date changed
ja: 更新日付

en: Save and add fields
ja: 保存しフィールドを追加

en: Machine name: @name
ja: システム内部名称: @name

en: Welcome (new user created by administrator)
ja: ウェルカム（管理者作成のユーザー）

en: Welcome (awaiting approval)
ja: ウェルカム（承認待ち）

en: Welcome (no approval required)
ja: ウェルカム（承認不要）

en: Password recovery
ja: パスワード再発行

en: Account activation
ja: アカウントの有効化

en: Account cancellation confirmation
ja: アカウント無効化の確認

en: Account canceled
ja: アカウント無効化

en: Order type
ja: 注文タイプ

en: Administer your store.
ja: あなたのストアを管理。

en: Configure settings and business rules for your store.
ja: あなたのストアの設定とビジネスルールを構成します。

en: Configure the default currency and display settings.
ja: デフォルトの通貨と表示設定を管理します。

en: Your shopping cart is empty.
ja: ショッピングカートは空です。

en: Access checkout
ja: 購入手続きへのアクセス

en: Complete a purchase through the checkout form.
ja: 購入手続きフォームを通じて購入を完了します。

en: Customer profiles
ja: 顧客プロフィール

en: Administer line item types
ja: 品目タイプを管理

en: Unit price
ja: 単価

en: Line item type
ja: 品目タイプ

en: Order number
ja: 注文番号

en: The order number displayed to the customer.
ja: 顧客へ表示する注文番号。

en: Administer product types
ja: 商品タイプを管理

en: Add a product
ja: 製品を追加

en: Current list item
ja: 現在のリスト項目

en: Site-wide settings and other global information.
ja: サイト全体の設定とその他の共通した情報。

en: Specifies the type of the entity that should be fetched.
ja: 読み込むエンティティーのタイプを指定してください。

en: The property by which the entity is to be selected.
ja: エンティティーの選択基準となるプロパティー。

en: The property value of the entity to be fetched.
ja: 読み込むエンティティーのプロパティーの値。

en: The comparison operator.
ja: 比較演算子。

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
ja: フォーマットは： %time です。日付形式には YYYY-MM-DD を用い、  %timezone は UTC を基準とした時間帯の補正に用います。保存時の時間を使いたい場合は空白のままにしてください。

en: Changed date
ja: 更新日

en: Numeric code
ja: 数字コード

en: Default quantity
ja: デフォルトの数量

en: Enable and configure payment method rule configurations.
ja: 支払い方法とルールを設定・有効にします。

en: Asc
ja: 昇順

en: Created account
ja: アカウントが作成されました

en: Line item types
ja: 品目タイプ

en: Quantity text field
ja: 数量テキストフィールド

en: Tax type
ja: 税タイプ

en: Manage tax rates and types.
ja: 税率と税の種類を管理します。

en: Tax rates
ja: 税率

en: Tax types
ja: 税タイプ

en: line item
ja: 品目

en: line items
ja: 品目

en: orders
ja: 注文
