Commerce Core (7.x-1.10) - en to id translation catalogue (267 entries)

en: Title
id: Judul

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: Reset to defaults
id: Kembalikan ke standar

en: delete
id: hapus

en: E-mail
id: Email

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Transaction ID
id: ID Transaksi

en: Value
id: Nilai

en: Totals
id: Jumlah

en: Username
id: Nama pengguna

en: Type
id: Jenis

en: List
id: Daftar

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: more
id: selengkapnya

en: Explanation or submission guidelines
id: Penjelasan atau pedoman pengiriman

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Currency
id: Mata uang

en: Default currency
id: Mata uang bawaan

en: Quantity
id: Kuantitas

en: view
id: tampilan

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: Links
id: Tautan-tautan

en: None
id: Tiada

en: Display settings
id: Pengaturan tampilan

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Message
id: Pesan

en: Country
id: Negara

en: Weight
id: Bobot

en: Link
id: Tautan

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: View
id: Lihat

en: Display
id: Tampilan

en: The username %name does not exist.
id: Anggota %name tidak ada.

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: User
id: Pengguna

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Created
id: Dibuat

en: Are you sure you want to delete %title?
id: Anda yakin ingin menghapus %title?

en: All
id: Semua

en: Active
id: Aktif

en: Page
id: Halaman

en: Revision ID
id: ID revisi

en: Revisions
id: Revisi

en: Log message
id: Pesan log

en: E-mail address
id: Alamat email

en: Contains
id: Mengandung

en: configure
id: konfigurasi

en: Price
id: Harga

en: Customer
id: Pelanggan

en: Amount
id: Jumlah

en: Add to cart
id: Masukkan keranjang

en: Address
id: Alamat

en: State
id: Status

en: Owner
id: Pemilik

en: Payment
id: Pembayaran

en: Store
id: Toko

en: Method
id: Metode

en: January
id: Januari

en: February
id: Februari

en: March
id: Maret

en: May
id: Mei

en: June
id: Juni

en: July
id: Juli

en: August
id: Agustus

en: October
id: Oktober

en: November
id: Nopember

en: December
id: Desember

en: Start date
id: Tanggal mulai

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Display title
id: Judul tampilan

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: Anonymous
id: Anonim

en: Empty text
id: Teks kosong

en: Order
id: Urutan

en: Property
id: Milik

en: Defaults
id: Bawaan

en: You have to specify a valid date.
id: Anda memilih tanggal yang tidak benar.

en: Postal code
id: Kode pos

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Created date
id: Tanggal pembuatan

en: Updated date
id: Tanggal pembaruan

en: Full name
id: Nama lengkap

en: Size of textfield
id: Ukuran bidang isian teks

en: Leave blank for %anonymous.
id: Kosongkan jika ingin sebagai %anonymous.

en: Pending
id: Tertunda

en: Commerce
id: Perdagangan

en: Switch
id: Alihkan

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Select list
id: Daftar pilihan

en: Product type
id: Jenis produk

en: Site information
id: Informasi situs

en: or
id: atau

en: Revision
id: Revisi

en: Shopping cart
id: Keranjang belanja

en: Cart
id: Keranjang

en: Discount
id: Diskon

en: Product
id: Produk

en: Subtotal
id: Sub total

en: Payment method
id: Metode pembayaran

en: Date created
id: Tanggal dibuat

en: Completed
id: Selesai

en: Products
id: Produk

en: Product types
id: Jenis produk

en: Orders
id: Pesanan

en: %title has been deleted.
id: %title telah dihapus.

en: Display style
id: Gaya tampilan

en: Last changed
id: Perubahan terakhir

en: Review
id: Periksa

en: Ban
id: Cegah

en: Processing
id: Memproses

en: Complete
id: Selesai

en: Apply
id: Terapkan

en: Title (link)
id: Judul (tautan)

en: Title (no link)
id: Judul (tanpa tautan)

en: Canceled
id: Dibatalkan

en: Add to Cart form
id: Formulir Tambah ke Troli

en: Account blocked
id: Akun diblokir

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Offset
id: Letak

en: begins with
id: dimulai dengan

en: contains
id: mengandung

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Account information
id: Informasi keanggotaan

en: Account
id: Keanggotaan

en: Billing information
id: Informasi Penagihan

en: Go back
id: Kembali

en: Text to display
id: Teks untuk ditampilkan

en: Australian Dollar
id: Dollar Australia

en: Create @name
id: Kirim @name

en: View cart
id: Tampilkan keranjang

en: Currency code
id: Kode mata uang

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Payment methods
id: Metode Pembayaran

en: Save and add another
id: Simpan dan tambah lainnya

en: Tax
id: Pajak

en: Display format
id: Format tampilan

en: Order status
id: Status Order

en: Review order
id: Periksa order

en: Radio buttons
id: Tombol radio

en: Confirm e-mail address
id: Konfirmasi alamat e-mail

en: Checkout settings
id: Pengaturan checkout

en: Update cart
id: Perbarui keranjang

en: Add product
id: Tambah produk

en: Order settings
id: Pengaturan Order

en: Currency settings
id: Pengaturan mata uang

en: Autocomplete matching
id: Pencocokan otomatis

en: Starts with
id: Mulai dengan

en: Order total
id: Total Order

en: This will override any other link you have set.
id: Ini akan membatalkan tautan lain yang telah Anda tetapkan.

en: Multilingual support
id: Dukungan multi bahasa

en: Product SKU
id: SKU Produk

en: Created year + month
id: Tahun dibuat + bulan

en: Created year
id: Tahun dibuat

en: Created month
id: Bulan dibuat

en: Created day
id: Hari dibuat

en: Created week
id: Minggu dibuat

en: Updated year + month
id: Tahun diperbarui + bulan

en: Updated year
id: Tahun diperbarui

en: Updated month
id: Bulan diperbarui

en: Updated day
id: Hari diperbarui

en: Updated week
id: Minggu diperbarui

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Payment Method
id: Metode Pembayaran

en: Entities
id: Entitas

en: Operations links
id: Tautan operasi

en: Edit URL
id: Sunting URL

en: Date changed
id: Tanggal diubah

en: Save and add fields
id: Simpan dan tambah isian

en: Machine name: @name
id: Nama mesin: @name

en: Welcome (new user created by administrator)
id: Ucapan Selamat Datang (pengguna baru yang dibuat administrator)

en: Welcome (awaiting approval)
id: Selamat Datang (Menunggu persetujuan)

en: Welcome (no approval required)
id: Selamat Datang (tidak membutuhkan persetujuan)

en: Password recovery
id: Pemulihan sandi

en: Account activation
id: Pengaktifan akun

en: Account cancellation confirmation
id: Konfirmasi pembatalan akun

en: Account canceled
id: Akun dibatalkan

en: Order type
id: Jenis pesanan

en: Configure store settings
id: Konfigurasi pengaturan toko

en: Allows users to update store currency and contact settings.
id: Izinkan pengguna memperbarui mata uang toko dan pengaturan kontak.

en: Cent
id: Sen

en: Administer your store.
id: Kelola toko Anda

en: Configure settings and business rules for your store.
id: Konfigurasi pengaturan dan aturan bisnis untuk toko Anda.

en: Configure the default currency and display settings.
id: Konfigurasi mata uang bawaan dan pengaturan tampilan.

en: Commerce UI
id: UI Commerce

en: Defines menu items common to the various Drupal Commerce UI modules.
id: Definisikan item menu lazim untuk berbagai module UI Drupal Commerce.

en: Default store currency
id: Mata uang toko bawaan

en: The default store currency will be used as the default for all price fields.
id: Mata uang toko bawaan akan dipakai secara bawaan untuk semua ruas harga.

en: Enabled currencies
id: Mata uang teraktifkan

en: Only enabled currencies will be visible to users when entering prices. The default currency will always be enabled.
id: Hanya aktifkan mata uang yang akan kelihatan ke pengguna ketika memasukkan harga. Mata uang bawaan akan selalu diaktifkan.

en: Orders in this state have not been completed by the customer yet.
id: Pesanan dalam status ini belum dirampungkan oleh pelanggan.

en: Shopping cart contents
id: Isi troli belanja

en: Your shopping cart is empty.
id: Keranjang belanja Anda kosong.

en: Created as a shopping cart order.
id: Tercipta sebagai sebuah pesanan keranjang belanja.

en: Product not available
id: Produk tidak tersedia

en: You must specify a valid quantity to add to the cart.
id: Anda harus menentukan kuantitas yang sah untuk ditambahkan ke troli.

en: %title added to <a href="!cart-url">your cart</a>.
id: %title% ditambahkan ke <a href="!cart-url">troli Anda</a>.

en: Display an Add to Cart form for the referenced product.
id: Tampilkan sebuah formulir Tambah ke Troli untuk produk terreferensi.

en: Implements the shopping cart system and add to cart features.
id: Implementasi fitur sistem keranjang belanja dan tambah ke keranjang.

en: Cart contents View
id: Tampilan konten troli

en: Your shopping cart has been updated.
id: Keranjang belanja anda telah diperbaharui

en: Review your order before continuing.
id: Periksa order Anda sebelum melanjutkan.

en: Customer profile
id: Profil pelanggan

en: Customer profiles
id: Profil Kustomer

en: Add a customer profile
id: Tambah profil kustomer

en: Add a new customer profile.
id: Buat profil kustomer baru.

en: Unit price
id: Harga satuan

en: Order number
id: Nomor Order

en: Create an order
id: Buat sebuah order

en: Create a new order.
id: Buat order baru.

en: Administer product types
id: Mengelola jenis produk

en: Add a product
id: Buat produk

en: Add a new product for sale.
id: Buat produk baru untuk dijual.

en: Add product type
id: Tambah jenis produk

en: Current list item
id: Daftar item saat ini

en: No information
id: Tak tersedia informasi

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
id: Format: %time. Format tanggal adalah YYYY-MM-DD dan %timezone adalah zona waktu yang dikompensasikan dari UTC. Biarkan kosong untuk menggunakan waktu pengiriman formulir.

en: View mode
id: Modus tampilan

en: Customer profile reference
id: Referensi profil pelanggan

en: Customer profile display
id: Tampilan profil pelanggan

en: Customer profile manager
id: Manajer profil pelanggan

en: Administer payments
id: Mengelola pembayaran

en: Add payment
id: Tambah pembayaran

en: Changed date
id: Tanggal diubah

en: Numeric code
id: Kode numerik

en: Indonesian Rupiah
id: Rupiah Indonesia

en: Commerce Cart
id: Keranjang Perdagangan

en: Asc
id: Urutan turun

[ctx: a drupal commerce order]
en: Completed order
id: Pesanan Komplit

en: E-mail type
id: Tipe Email

en: Add a checkout rule
id: Buat aturan check-out

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order ID
id: ID Pesanan

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order
id: Pesan

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order number
id: Nomer Pesanan

[ctx: a drupal commerce order]
en: Orders
id: Pesanan

[ctx: a drupal commerce order]
en: Save order
id: Menyimpan Pesanan

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order history
id: Histori Pesanan

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order type
id: Jenis Pesanan

en: Add a payment method rule
id: Buat aturan metode pembayaran

en: Enabled payment method rules
id: Ketentuan metode pembayaran yang aktif

en: Disabled payment method rules
id: Ketentuan metode pembayaran yang tidak aktif

en: Add a pricing rule
id: Buat aturan harga

en: Tax type
id: Jenis pajak

en: You have not placed any orders with us yet.
id: Anda belum melakukan order pada kami.

en: Tax types
id: Jenis pajak

en: Create !name
id: Buat !name

en: (Machine name: @type)
id: (Nama mesin: @type)

en: Administer payment methods
id: Mengelola metode pembayaran

en: Appears in: @bundles.
id: Tampak di: @bundles.

en: orders
id: pesanan

en: Continue to next step
id: Lanjut ke langkah berikutnya

en: Product added to the cart
id: Produk yang di troli

en: Add a product to the cart
id: Masukkan produk ke troli

en: Revision user
id: Revisi pengguna
