Commerce Core (7.x-1.13) - en to nl translation catalogue (739 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Save configuration
nl: Instellingen opslaan

en: Reset to defaults
nl: Standaardwaarden terugzetten

en: delete
nl: verwijderen

en: E-mail
nl: E-mailadres

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Transaction ID
nl: Transactienummer

en: Value
nl: Waarde

en: Totals
nl: Totalen

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: List
nl: Lijst

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: more
nl: meer

en: Explanation or submission guidelines
nl: Uitleg of indienrichtlijnen

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Currency
nl: Valuta

en: Default currency
nl: Standaardvaluta

en: Quantity
nl: Hoeveelheid

en: view
nl: weergeven

en: Edit
nl: Bewerken

en: Date
nl: Datum

en: None
nl: Geen

en: Display settings
nl: Weergave-instellingen

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Message
nl: Bericht

en: Country
nl: Land

en: Weight
nl: Gewicht

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: edit
nl: bewerken

en: Save
nl: Opslaan

en: Default
nl: Standaard

en: View
nl: Weergeven

en: Display
nl: Weergeven

en: The username %name does not exist.
nl: De gebruikersnaam %name bestaat niet.

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: Total
nl: Totaal

en: Unknown
nl: Onbekend

en: User
nl: Gebruiker

en: User ID
nl: Gebruikers-ID

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Are you sure you want to delete %title?
nl: Weet u zeker dat u %title wilt verwijderen?

en: All
nl: Alle

en: Active
nl: Actief

en: Page
nl: Pagina

en: Revision ID
nl: Revisie-ID

en: Revisions
nl: Revisies

en: Log message
nl: Logbericht

en: E-mail address
nl: E-mailadres

en: Type name
nl: Typenaam

en: Contains
nl: Bevat

en: Success
nl: Succes

en: configure
nl: instellen

en: Price
nl: Prijs

en: Customer
nl: Klant

en: Product ID
nl: Product-ID

en: Amount
nl: Bedrag

en: Add to cart
nl: Aan winkelwagen toevoegen

en: Address
nl: Adres

en: State
nl: Status

en: Desc
nl: Aflopend

en: Owner
nl: Eigenaar

en: Payment
nl: Betaling

en: Payment settings
nl: Betalings-instellingen

en: Store
nl: Winkel

en: Method
nl: Methode

en: January
nl: januari

en: February
nl: februari

en: March
nl: maart

en: April
nl: april

en: May
nl: mei

en: June
nl: juni

en: July
nl: juli

en: August
nl: augustus

en: September
nl: september

en: October
nl: oktober

en: November
nl: november

en: December
nl: december

en: Start date
nl: Begindatum

en: Configuration
nl: Instellingen

en: Display title
nl: Titel weergeven

en: SKU
nl: Artikelnummer

en: First name
nl: Voornaam

en: Last name
nl: Achternaam

en: Sent
nl: Verzonden

en: order
nl: volgorde

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: Checkout
nl: Afrekenen

en: Empty text
nl: Lege tekst

en: Order
nl: Volgorde

en: Expiration
nl: Vervaldatum

en: Property
nl: Eigenschap

en: Defaults
nl: Standaardinstellingen

en: You have to specify a valid date.
nl: Geef een geldige datum op.

en: Postal code
nl: Postcode

en: Title:
nl: Titel:

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Created date
nl: Aanmaakdatum

en: Updated date
nl: Wijzigingsdatum

en: Full name
nl: Volledige naam

en: Size of textfield
nl: Lengte van het tekstveld

en: Leave blank for %anonymous.
nl: Leeglaten voor %anonymous.

en: Pending
nl: In afwachting

en: seconds
nl: seconden

en: Switch
nl: Omschakelen

en: ‹ previous
nl: ‹ vorige

en: next ›
nl: volgende ›

en: equals
nl: is gelijk aan

en: Select list
nl: Selectielijst

en: price
nl: prijs

en: Taxes
nl: Belastingen

en: Tax rate
nl: Belastingtarief

en: Product type
nl: Producttype

en: Site information
nl: Websitegegevens

en: or
nl: of

en: Revision
nl: Revisie

en: Shopping cart
nl: Winkelwagen

en: Cart
nl: Winkelwagen

en: Discount
nl: Korting

en: Subtotal
nl: Subtotaal

en: Payment Status
nl: Betaalstatus

en: Payment method
nl: Betaalmethode

en: Date created
nl: Aanmaakdatum

en: Completed
nl: Voltooid

en: Delete product type
nl: Producttype verwijderen

en: Products
nl: Producten

en: Product types
nl: Producttypes

en: Total:
nl: Totaal:

en: Orders
nl: Bestellingen

en: Are you sure you want to delete this transaction?
nl: Weet u zeker van dat u deze transactie wilt verwijderen?

en: %title has been deleted.
nl: %title is verwijderd.

en: Display style
nl: Weergavestijl

en: Last changed
nl: Laatst aangepast

en: Review
nl: Overzicht

en: Processing
nl: Verwerken

en: Complete
nl: Voltooid

en: Apply
nl: Toepassen

en: Title (link)
nl: Titel (link)

en: Title (no link)
nl: Titel (geen link)

en: Autocomplete text field
nl: Automatisch aanvullend tekstveld

en: Canceled
nl: Geannuleerd

en: Add to Cart form
nl: 'Aan winkelwagen toevoegen' formulier

en: Currency Code
nl: Valuta Code

en: Account blocked
nl: Account geblokkeerd

en: Administrator
nl: Beheerder

en: « first
nl: « eerste

en: last »
nl: laatste »

en: Host name
nl: Hostnaam

en: From @title
nl: Van @title

en: begins with
nl: begint met

en: contains
nl: bevat

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Account information
nl: Account-informatie

en: Data
nl: Gegevens

en: Canadian Dollar
nl: Canadese Dollar

en: Fee
nl: Extra kosten

en: Billing information
nl: Factuurinformatie

en: Company name
nl: Bedrijfsnaam

en: Go back
nl: Ga terug

en: Payment method title
nl: Titel Betalingswijze

en: Text to display
nl: Weer te geven tekst

en: Australian Dollar
nl: Australische Dollar

en: Japanese Yen
nl: Japanse Yen

en: Swiss Franc
nl: Zwitserse Frank

en: Danish Krone
nl: Deense Kroon

en: Hungarian Forint
nl: Hongaarse forint

en: Norwegian Krone
nl: Noorse Kroon

en: New Zealand Dollar
nl: Nieuw Zeelandse Dollar

en: Swedish Krona
nl: Zweedse Kroon

en: Singapore Dollar
nl: Singaporese Dollar

en: Create @name
nl: @name aanmaken

en: View cart
nl: Winkelwagen bekijken

en: Currency code
nl: Valutacode

en: Save profile
nl: Profiel opslaan

en: Entity type
nl: Entiteitstype

en: VAT
nl: BTW

en: Total paid
nl: Totaal betaald

en: Payment methods
nl: Betaalwijzen

en: Are you sure you want to delete this profile?
nl: Weet u zeker dat u dit profiel wil verwijderen?

en: Save and add another
nl: Opslaan en nog een toevoegen

en: Base price
nl: Basisprijs

en: Tax
nl: BTW

en: Profile ID
nl: Profiel-ID

en: Display format
nl: Weergaveformaat

en: Creator
nl: Maker

en: You have entered an invalid credit card number.
nl: U hebt een ongeldig kaartnummer opgegeven.

en: Order status
nl: Bestelstatus

en: Card type
nl: Kaarttype

en: Card owner
nl: Kaarteigenaar

en: Card number
nl: Kaartnummer

en: Issuing bank
nl: Uitgevende bank

en: Order not found.
nl: Order niet gevonden.

en: Review order
nl: Bestelling controleren

en: Line item label
nl: Factuurregellabel

en: Radio buttons
nl: Keuzeopties

en: Confirm e-mail address
nl: Bevestig e-mailadres

en: Checkout settings
nl: Afrekeninstellingen

en: Update cart
nl: Winkelwagen bijwerken

en: Add product
nl: Product toevoegen

en: Add line item
nl: Factuurregel toevoegen

en: Line item removed.
nl: Factuurregel verwijderd.

en: Update the order status
nl: Update de status van de bestelling

en: Order settings
nl: Bestellingsinstellingen

en: View order
nl: Bestelling weergeven

en: Line items
nl: Factuurregels

en: Order state
nl: Fase van de bestelling

en: Select a product
nl: Kies een onderwerp

en: products
nl: producten

en: Line Item
nl: Factuurregel

en: Mexican Peso
nl: Mexicaanse peso

en: Para
nl: Pará

en: Lira
nl: Lire

en: Currency settings
nl: Valuta-instellingen

en: Autocomplete matching
nl: Automatisch aanvullende overeenkomst

en: Starts with
nl: Begint met

en: Created by
nl: Aangemaakt door

en: Created on
nl: Aangemaakt op

en: Owner ID
nl: Eigenaar-ID

en: Order total
nl: Totaal bestelling

en: This will override any other link you have set.
nl: Dit zal alle bestaande koppelingen overschrijven.

en: Delete link
nl: Verwijderlink

en: Multilingual support
nl: Ondersteuning voor meertaligheid

en: Proceed to payment
nl: Ga door naar afrekenen

en: Product SKU
nl: Artikelnummer

en: The label of the line item.
nl: Het label van de factuurregel.

en: Add a tax rate
nl: Belastingtarief toevoegen

en: rules
nl: regels

en: Checkout form
nl: Afrekenformulier

en: Edit link
nl: Bewerkingslink

en: In the form of CCYYMMDD.
nl: in het formaat CCYYMMDD

en: Created year + month
nl: Aangemaakt jaar + maand

en: In the form of YYYYMM.
nl: In het formaat YYYYMM.

en: Created year
nl: Jaar van aanmaak

en: Created month
nl: Maand van aanmaak

en: Created day
nl: Dag van aanmaak

en: Created week
nl: Week van aanmaak

en: Updated year + month
nl: Jaar en maand van wijziging

en: Updated year
nl: Jaar van wijziging

en: Updated month
nl: Maand van wijziging

en: Updated day
nl: Dag van wijziging

en: Updated week
nl: Week van wijziging

en: The log message entered when the revision was created.
nl: Het logbericht dat ingevoerd is toen de revisie werd gemaakt.

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Payment Method
nl: Betaalmethode

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
nl: Selecteer de methode die wordt gebruikt om automatisch aangevulde suggesties te geven. Houd er rekening mee dat <em>Bevat</em> prestatieproblemen kan veroorzaken op sites met vele duizenden gebruikers.

en: Currency name
nl: Valutanaam

en: Line item
nl: Factuurregel

en: Date updated
nl: Wijzigingsdatum

en: Security code
nl: Beveiligingscode

en: The user who created the transaction.
nl: De gebruiker die de transactie heeft aangemaakt.

en: User information
nl: Gebruikersinformatie

en: Pound
nl: Pond

en: Link this field to
nl: Koppel dit veld aan

en: Entities
nl: Entiteiten

en: Operations links
nl: Bewerkingslinks

en: Edit URL
nl: URL bewerken

en: Date changed
nl: Wijzigingsdatum

en: Save and add fields
nl: Opslaan en velden toevoegen

en: Machine name: @name
nl: Systeemnaam: @name

en: Welcome (new user created by administrator)
nl: Welkom (nieuwe gebruiker aangemaakt door beheerder)

en: Welcome (awaiting approval)
nl: Welkom (in afwachting van goedkeuring)

en: Welcome (no approval required)
nl: Welkom (geen goedkeuring vereist)

en: Password recovery
nl: Wachtwoord opnieuw opvragen

en: Account activation
nl: Accountactivatie

en: Account cancellation confirmation
nl: Bevestiging om account op te heffen

en: Account canceled
nl: Account geannuleerd

en: is one of
nl: is een van

en: Order type
nl: Type bestelling

en: View payments
nl: Betalingen bekijken

en: Delete payments
nl: Betalingen verwijderen

en: Admin URL
nl: Beheerders-URL

en: Configure store settings
nl: Webwinkelinstellingen aanpassen

en: Allows users to update store currency and contact settings.
nl: Laat gebruikers toe valuta- en contactinstellingen van de webwinkel bij te werken.

en: Administer your store.
nl: Webwinkel beheren.

en: Configure settings and business rules for your store.
nl: Instellingen en bedrijfsregels voor de winkel instellen.

en: Configure the default currency and display settings.
nl: De standaardvaluta en weergave-opties instellen.

en: Defines menu items common to the various Drupal Commerce UI modules.
nl: Definieert veel voorkomende menu-items van de Drupal Commerce UI modules.

en: Default store currency
nl: Standaardvaluta webwinkel

en: The default store currency will be used as the default for all price fields.
nl: De standaardvaluta van de webwinkel wordt gebruikt als standaard voor alle prijsvelden.

en: Enabled currencies
nl: Ingeschakelde valuta

en: Only enabled currencies will be visible to users when entering prices. The default currency will always be enabled.
nl: Alleen ingeschakelde valuta zijn zichtbaar voor gebruikers die prijzen invoeren. De standaardvaluta is altijd ingeschakeld.

en: Orders in this state have not been completed by the customer yet.
nl: De klant heeft bestellingen met deze status nog niet afgerond.

en: Shopping cart contents
nl: Inhoud winkelwagen

en: Your shopping cart is empty.
nl: Uw winkelwagen is leeg.

en: Created as a shopping cart order.
nl: Als een winkelwagen-bestelling aangemaakt.

en: Product not available
nl: Product niet beschikbaar

en: You must specify a valid quantity to add to the cart.
nl: Geef een geldige hoeveelheid op om aan de winkelwagen toe te voegen.

en: %title added to <a href="!cart-url">your cart</a>.
nl: %title is toegevoegd aan <a href="!cart-url">uw winkelwagen</a>.

en: Display an Add to Cart form for the referenced product.
nl: Toon een 'Aan winkelwagen toevoegen' formulier voor het verwezen product.

en: Implements the shopping cart system and add to cart features.
nl: Implementeert het winkelwagensysteem en 'Toevoegen aan winkelwagen'-functies.

en: Cart contents View
nl: View voor winkelwageninhoud

en: Add some items to your cart and then try checking out.
nl: Voeg enkele producten toe aan de winkelwagen en probeer vervolgens af te rekenen.

en: Your shopping cart has been updated.
nl: Uw winkelwagen is bijgewerkt.

en: Administer checkout
nl: Afrekenen beheren

en: Access checkout
nl: Toegang tot het afrekenen

en: Complete a purchase through the checkout form.
nl: Een aankoop voltooien via het afrekenformulier

en: Orders in this state have begun but not completed the checkout process.
nl: Bestellingen in deze status zijn gestart maar hebben het afrekenproces nog niet voltooid.

en: Checkout: @page
nl: Afrekenen: @page

en: Review your order before continuing.
nl: Controleer uw bestelling voordat u verdergaat.

en: Checkout complete
nl: Afrekenen voltooid

en: Completion message
nl: Afrondingsbericht

en: Configure the settings for a checkout pane.
nl: Configureer de instellingen voor een afrekenpaneel.

en: Checkout pane positions saved.
nl: Afrekenvenster-posities opnieuw opgeslagen.

en: Checkout pane positions reset.
nl: Afrekenvenster-posities opnieuw ingesteld.

en: Checkout pane
nl: Afrekenvenster

en: No panes on this page.
nl: Geen vensters op deze pagina.

en: No disabled panes.
nl: Geen uitgeschakelde vensters.

en: Customer profile
nl: Klantprofiel

en: Administer customer profile types
nl: Klantprofieltypes beheren

en: Customer profiles
nl: Klantprofielen

en: Profile types
nl: Profieltypes

en: Add a customer profile
nl: Klantprofiel toevoegen

en: Add a new customer profile.
nl: Nieuw klantprofiel toevoegen

en: Delete a customer profile
nl: Klantprofiel verwijderen

en: Manage customer profile types for your store.
nl: Klantprofieltypes van uw winkel beheren.

en: Profile saved.
nl: Profiel opgeslagen.

en: The profile has been deleted.
nl: Het profiel is verwijderd.

en: The profile could not be deleted.
nl: Het profiel kan niet verwijderd worden.

en: Commerce Customer Profile
nl: Commerce-klantprofiel

en: Profile owner
nl: Profieleigenaar

en: Whether or not the profile is active.
nl: Of het profiel actief is of niet.

en: The date the profile was created.
nl: De datum waarop het profiel werd aangemaakt.

en: Provide a simple link to the administrator view of the profile.
nl: Geeft een eenvoudige link naar de beheerdersweergave van het profiel

en: Provide a simple link to edit the profile.
nl: Geeft een eenvoudige link om het profiel te bewerken.

en: Line item ID
nl: Factuurregel-ID

en: The internal numeric ID of the line item.
nl: De interne numerieke ID van de factuurregel

en: The label displayed with the line item.
nl: Het label dat bij de factuurregel wordt getoond.

en: Tokens related to individual line items.
nl: Tokens gerelateerd aan individuele lijnitems.

en: The unique numeric ID of the line item.
nl: De unieke numerieke ID van de factuurregel.

en: The quantity of the line item.
nl: De hoeveelheid van de factuurregel.

en: The date the line item was created.
nl: De datum dat de factuurregel aangemaakt is.

en: The date the line item was last updated.
nl: De datum dat de factuurregel het laatst werd gewijzigd.

en: Line item module quantity form element
nl: Factuurregelformulierelement voor hoeveelheid

en: Short descriptive label for the line item
nl: Kort beschrijvend label voor deze factuurregel

en: Quantity associated with this line item
nl: De hoeveelheid behorend bij deze factuurregel

en: Administer line item types
nl: Factuurtypes beheren

en: View and configure fields attached to module defined line item types.
nl: Bekijken en instellen van velden verbonden aan door modules gedefinieerde factuurregeltypes.

en: Unit price
nl: Eenheidsprijs

en: Line item reference
nl: Factuurregelreferentie

en: This field stores the ID of a related line item as an integer value.
nl: Dit veld slaat de ID van een gerelateerde factuurregel op als een integer.

en: %name: you have specified an invalid line item for this field.
nl: %name: u heeft een ongeldige factuurregel opgegeven voor dit veld.

en: Line item View
nl: Factuurregel-weergave

en: Display the line items via a default View.
nl: De factuurregels weergeven via een standaard view.

en: Use a complex widget to manager the line items referenced by this object.
nl: Een complexe widget gebruiken om de factuurregels te beheren, verbonden aan dit object.

en: No line items found.
nl: Geen factuurregels gevonden.

en: Manage line item types for your store.
nl: Factuurregeltypes beheren voor de winkel.

en: There are no line item types defined by enabled modules.
nl: Er zijn geen factuurregeltypes gedefinieerd door ingeschakelde modules.

en: Commerce Line Item
nl: Commerce-factuurregel

en: A line item referenced by another entity.
nl: Een factuurregel waarnaar een andere entiteit verwijst.

en: The unique internal identifier of the line item.
nl: De unieke interne ID voor de factuurregel.

en: Line item summary
nl: Factuurregelsamenvatting

en: Summarize the line items in a View with an optional link to checkout.
nl: Vat de factuurregels samen in een view met een optionele link om af te rekenen.

en: Line item type
nl: Factuurregeltype

en: The internal numeric ID of the order.
nl: De interne numerieke ID van de bestelling.

en: Order number
nl: Bestelnummer

en: The order number displayed to the customer.
nl: Het ordernummer dat de klant ziet.

en: View URL
nl: Bekijk URL

en: The URL a customer can visit to view the order.
nl: De URL die een klant kan bezoeken om diens bestelling te bekijken.

en: The date the order was created.
nl: De aanmaakdatum van de bestelling.

en: Creator ID
nl: Maker-ID

en: Tokens related to individual orders.
nl: Tokens gerelateerd aan individuele bestellingen.

en: The unique numeric ID of the order.
nl: De unieke numerieke ID van de bestelling.

en: Orders in this state have been canceled through some user action.
nl: Orders met deze status zijn geannuleerd door een gebruikersactie.

en: Orders in this state have been created and are awaiting further action.
nl: Orders met deze status zijn aangemaakt en in afwachting van vervolgacties.

en: Orders in this state have been completed as far as the customer is concerned.
nl: Orders met deze status zijn wat de klant betreft voltooid.

en: Order @number
nl: Bestelling @number

en: Order saved.
nl: Bestelling opgeslagen.

en: Create an order
nl: Bestelling aanmaken

en: Create a new order.
nl: Nieuwe bestelling aanmaken

en: Create a new order for the specified user.
nl: Maak een nieuwe bestelling aan voor de opgegeven gebruiker.

en: Configure general order settings, fields, and displays.
nl: Stel algemene bestellingsinstellingen, -velden en -weergaven in.

en: Defines the Order entity and associated features.
nl: Definieert de Bestellingsentiteit en bijbehorende eigenschappen.

en: Order UI
nl: Bestellings-UI

en: Are you sure you want to delete order @number?
nl: Weet u zeker dat u bestelling @number wilt verwijderen?

en: Deleting this order cannot be undone.
nl: Het verwijderen van deze bestelling kan niet ongedaan gemaakt worden.

en: Commerce Order
nl: Commerce-bestelling

en: The workflow status of the order.
nl: De workflow-status van de bestelling.

en: The date the order was last updated.
nl: De datum waarop de bestelling het laatst werd bijgewerkt.

en: Provide a simple link to the administrator view of the order.
nl: Voorziet in een simpele link naar de beheerweergave van de bestelling.

en: Provide a simple link to edit the order.
nl: Voorziet in een simpele link om de bestelling te wijzigen.

en: Provide a simple link to delete the order.
nl: Voorziet in een simpele link om de bestelling te verwijderen.

en: Select available payment methods for an order
nl: Selecteer beschikbare betaalmethodes voor een bestelling

en: Enable payment method: @method
nl: Betaalmethode inschakelen: @method

en: No settings for this payment method.
nl: Geen instellingen voor deze betaalmethode.

en: Off-site payment redirect
nl: Doorverwijzing voor off-site betaling

en: Payment UI
nl: Betalings-UI

en: There are no active payment methods.
nl: Er zijn geen actieve betaalmethodes.

en: There are no disabled payment methods.
nl: Er zijn geen uitgeschakelde betaalmethodes.

en: Commerce Payment Transaction
nl: Commerce betalingstransactie

en: The receipt of a payment transaction.
nl: Het ontvangstbewijs van een betalingstransactie.

en: The unique internal identifier of the transaction.
nl: De unieke interne ID van de transactie.

en: The date the transaction was created.
nl: De datum waarop de transactie werd aangemaakt.

en: The payment method of the transaction.
nl: De betaalmethode van de transactie.

en: The amount of the transaction.
nl: Het bedrag van de transactie.

en: The currency of the transaction.
nl: De valuta van de transactie.

en: The message associated with the transaction.
nl: Het bericht geassocieerd aan de transactie.

en: The status of this transaction.
nl: De status van deze transactie.

en: This field stores prices for products consisting of an amount and a currency.
nl: Dit veld slaat productprijzen op bestaande uit een hoeveelheid en een bedrag.

en: %name: you must enter a numeric value for the price.
nl: %name: Voer een numerieke waarde in voor de prijs.

en: Price textfield
nl: Prijs tekstveld

en: Price with currency
nl: Prijs met valuta

en: Defines the price field and a price alteration system.
nl: Definieert het prijsveld en een prijs-aanpassingssysteem.

en: The internal numeric ID of the product.
nl: Het interne numerieke ID van het product.

en: The human readable product SKU.
nl: De door mensen leesbare product-SKU.

en: The title of the product.
nl: De titel van het product

en: The URL of the product's edit page.
nl: De URL van de product-bewerkpagina.

en: The date the product was created.
nl: De datum waarop het product aangemaakt is.

en: The unique ID of the product creator.
nl: De unieke ID van de productmaker.

en: The creator of the product.
nl: De maker van het product.

en: Tokens related to individual products.
nl: Tokens gerelateerd aan individuele producten.

en: The date the product was last updated.
nl: De datum waarop het product voor het laatst gewijzigd is.

en: Admin display
nl: Beheerdersweergave

en: Full product title
nl: Volledige producttitel

en: Administer product types
nl: Producttypes beheren

en: SKU:
nl: Artikelnummer:

en: Add a product
nl: Voeg een product toe

en: Add a new product for sale.
nl: Voeg een nieuw te verkopen product toe.

en: Manage products types for your store.
nl: Producttypes van uw winkel beheren.

en: Add product type
nl: Producttype toevoegen

en: A basic product type.
nl: Een basis producttype.

en: Defines the Product entity and associated features.
nl: Definieert de Productentiteit en bijbehorende mogelijkheden.

en: Product UI
nl: Product-UI

en: Save product type
nl: Bewaar producttype

en: Product type saved.
nl: Producttype bewaard.

en: Are you sure you want to delete the %name product type?
nl: Weet u zeker dat u het %name producttype wilt verwijderen?

en: The product type %name has been deleted.
nl: Het producttype %name werd verwijderd.

en: Save product
nl: Product bewaren

en: Product saved.
nl: Product opgeslagen.

en: %title could not be deleted.
nl: %title kon niet worden verwijderd.

en: Deleted product type %name.
nl: Producttype %name verwijderd.

en: Deleted product %title (SKU: @sku).
nl: Product %title verwijderd (SKU: @sku).

en: No product types have been created yet for you to use.
nl: Er zijn nog geen producttypes aangemaakt voor u om te gebruiken.

en: Products from the store.
nl: Producten van de winkel.

en: Product creator
nl: Maker van product

en: Whether or not the product is active.
nl: Of het product actief is of niet.

en: Product reference
nl: Productreferentie

en: SKU (no link)
nl: SKU (geen link)

en: References a product and displays it with the SKU as the label.
nl: Refereert aan een product en toont deze met het SKU als de label.

en: Current list item
nl: Huidig item in een lijst

en: No information
nl: Geen informatie

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
nl: Opmaak: %time. De datumnotatie is JJJJ-MM-DD en %timezone is het tijdzoneverschil met de standaardtijd UTC. Laat dit leeg om het tijdstip van het indienen van het formulier te gebruiken.

en: View mode
nl: Weergavemodus

en: Display path
nl: Weergavepad

en: Customer profile reference
nl: Klantprofielreferentie

en: @profile: User @user
nl: @profile: Gebruiker @user

en: Delete this profile
nl: Dit profiel verwijderen

en: Profile @profile_id
nl: Profiel @profile_id

en: The current status of the order.
nl: De huidige status van de bestelling.

en: Administer payments
nl: Betalingen beheren

en: Use the button below to proceed to the payment server.
nl: Gebruik de knop hieronder om door te gaan naar de betalingsserver.

en: Failure
nl: Storing

en: Payload
nl: Inhoud

en: Transaction @transaction_id
nl: Transactie @transaction_id

en: Payment failed at the payment server. Please review your information and try again.
nl: De betaling is mislukt bij de betaalserver. Controleer uw gegevens en probeer het alstublieft opnieuw.

en: Payment terminal: @title
nl: Betalingsterminal: @title

en: Add payment
nl: Betaling toevoegen

en: No payment methods available to add payments.
nl: Geen betalingsmogelijkheden beschikbaar om een betaling toe te voegen.

en: Payment transaction created.
nl: Nieuwe betalingstransactie aangemaakt.

en: Payment transaction deleted.
nl: Betalingstransactie verwijderd.

en: The payment transaction could not be deleted.
nl: De betalingstransactie kon niet worden verwijderd.

en: Deleted payment transaction @transaction.
nl: Betalingstransactie @transaction verwijderd.

en: The unique internal identifier of the associated order.
nl: De unieke interne ID van de geassocieerde bestelling.

en: The status of this transaction at the payment provider.
nl: De status van deze transactie bij de betaalprovider.

en: Changed date
nl: Aanpassingsdatum

en: The date the transaction was last changed.
nl: De datum waarop de transactie het laatst werd aangepast.

en: Provide a simple link to delete the payment transaction.
nl: Voorziet in een simpele link om de betaaltransactie te verwijderen.

en: Order balance
nl: Openstaand bedrag

en: Total paid (@currency_code)
nl: Totaal betaald (@currency_code)

en: Currency formatted amount
nl: Als valuta weergegeven hoeveelheid

en: Raw amount
nl: Onbewerkte hoeveelheid

en: Three letter code
nl: Drieletter-code

en: Numeric code
nl: Numerieke code

en: Currency symbol
nl: Valuta symbool

en: Display the payment method using the following title
nl: Toon de betaalmethode met de volgende titel

en: The full administrative title of the payment method
nl: De volledige administratieve titel van de betaalmethode

en: A short version of the title safe to display to all
nl: Een korte versie van de titel die veilig aan iedereen kan worden weergegeven

en: The title displayed on the checkout form (may include HTML)
nl: De titel weergegeven op het afrekenformulier (mag HTML bevatten)

en: Status icon
nl: Statusicoon

en: Status title
nl: Statustitel

en: Raw status
nl: Onbewerkte status

en: Afghan Afghani
nl: Afgaanse Afghani

en: Netherlands Antillean Guilder
nl: Antilliaanse gulden

en: Guilder
nl: Gulden

en: Argentine Peso Moneda Nacional
nl: Argentijnse peso

en: Argentine Peso
nl: Argentijnse peso

en: Aruban Florin
nl: Arubaanse Florin

en: Azerbaijanian Manat
nl: Azerbeidzjaanse Manat

en: Qəpik
nl: Qapik

en: Won
nl: Gewonnen

en: Serbian Dinar
nl: Servische dinar

en: Saudi Riyal
nl: Saoedi-Arabische riyal

en: Solomon Islands Dollar
nl: Solomon Islands dollar

en: Seychellois Rupee
nl: Seychelse roepie

en: Suriname Guilder
nl: Surinaamse gulden

en: Vanuatu Vatu
nl: Vanuatuaanse vatu

en: CFA Franc BEAC
nl: CFA-frank

en: East Caribbean Dollar
nl: Oost-Caribische dollar

en: Zambian Kwacha
nl: Zambiaanse kwacha

en: Display a textfield quantity widget on the add to cart form.
nl: Toon een tekstveld hoeveelheid-widget op het 'Toevoegen aan winkelwagen'-formulier.

en: Default quantity
nl: Standaardhoeveelheid

en: You must enter a positive numeric default quantity value.
nl: Voer een positief getal in voor de standaardhoeveelheid.

en: Quantity widget: !status
nl: Hoeveelheid widget: !status

en: Default quantity: @quantity
nl: Standaardhoeveelheid: @quantity

en: Display an Add to Cart form for the product.
nl: Toon een 'Toevoegen aan winkelwagen'-formulier voor het product.

en: The unique ID of the order owner.
nl: De unieke ID van de eigenaar van de bestelling.

en: The owner of the order.
nl: De eigenaar van de bestelling.

en: To @title
nl: Aan @title

en: Owned by @name
nl: Eigendom van @name

en: Created @date
nl: Aangemaakt op @date

en: New order
nl: Nieuwe bestelling

en: Updated @date
nl: Aangepast op @date

en: Owned by
nl: Eigendom van

en: Create new revision on update
nl: Nieuwe revisie aanmaken tijdens het bijwerken

en: The type of the order.
nl: Het type bestelling.

en: Order owner
nl: Bestellingseigenaar

en: Create payments
nl: Betalingen aanmaken

en: Allows users to create new payments for orders.
nl: Gebruikers toestaan nieuwe betalingen voor bestellingen te maken.

en: Update payments
nl: Betalingen bijwerken

en: You have entered an expired credit card.
nl: U heeft een credit card ingevoerd die reeds vervallen is.

en: You have entered an invalid card security code.
nl: U heeft een ongeldige beveiligingscode van de kaart opgegeven.

en: Your have entered an invalid start date.
nl: U heeft een ongeldige startdatum opgegeven.

en: Example payment
nl: Voorbeeldbetaling

en: Payment Method Example
nl: Voorbeeld betaalmethode

en: - Default store currency -
nl: - Standaardvaluta winkel -

en: The currency set for this price is not currently enabled. If you change it now, you will not be able to set it back.
nl: De valutaset voor deze prijs is op dit moment niet ingeschakeld. Als u deze nu aanpast, kunt u het niet meer terugzetten.

en: Allows users to configure product types and their fields.
nl: Gebruikers toestaan producttypes en bijbehorende velden in te stellen.

en: Cannot delete the %name product type
nl: Kan het producttype %name niet verwijderen

en: Before adding a product to the cart
nl: Voordat een product aan de winkelwagen is toegevoegd

en: After adding a product to the cart
nl: Na het toevoegen van een product aan de winkelwagen

en: Product line item
nl: Productfactuurregel

en: Unchanged product line item
nl: Ongewijzigde productfactuurregel

en: The unique ID of the user the customer profile belongs to.
nl: Het unieke ID van de gebruiker waartoe het klantprofiel behoort

en: The user the customer profile belongs to.
nl: De gebruiker waar het klantprofiel toe behoort.

en: The date the line item was most recently updated.
nl: De datum dat de factuurregel het laatst werd gewijzigd.

en: Add an amount to the unit price
nl: Tel een hoeveelheid op bij de eenheidsprijs

en: Specify a numeric amount to add to the unit price.
nl: Geef een numerieke hoeveelheid in om op te tellen bij de eenheidsprijs.

en: Subtract an amount from the unit price
nl: Trek een bepaalde hoeveelheid af van de eenheidsprijs

en: Multiply the unit price by some amount
nl: Vermenigvuldig de eenheidsprijs met een bepaalde hoeveelheid

en: Divide the unit price by some amount
nl: Deel de eenheidsprijs door een bepaalde hoeveelheid

en: Set the unit price to a specific amount
nl: Stel de eenheidsprijs op een specifieke hoeveelheid in

en: Set the unit price's currency code
nl: Stel de eenheidsprijs-valutacode in

en: Administer line items
nl: Factuurregels beheren

en: Update and delete any line item on the site.
nl: Wijzigen en verwijderen van alle factuurregels binnen de website.

en: The internal numeric ID of the transaction.
nl: De interne numerieke ID van de transactie.

en: The unique ID of the user who created the transaction.
nl: De unieke ID van de gebruiker die de transactie heeft aangemaakt.

en: The unique ID of the order the transaction belongs to.
nl: De unieke ID van de bestelling waar de transactie bij hoort.

en: The order the transaction belongs to.
nl: De bestelling waar de transactie bij hoort.

en: Currency code of field %name
nl: Valutacode van veld %name

en: The type of the product.
nl: Het type product.

en: Deleting this product cannot be undone.
nl: Het verwijderen van dit product kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Asc
nl: Oplopend

en: After removing a product from the cart
nl: Nadat een product uit de winkelwagen verwijderd is

en: Cart summary
nl: Winkelwagen-overzicht

en: Completing the checkout process
nl: Het afrekenproces voltooien

[ctx: a drupal commerce order]
en: Completed order
nl: Afgehandelde bestelling

en: E-mail type
nl: Type e-mail

en: Checkout rules
nl: Afrekenregels

en: Add a checkout rule
nl: Een afrekenregel toevoegen

en: There are no active checkout completion rules.
nl: Er zijn geen actieve afrekenregels

en: Disabled checkout completion rules
nl: Uitgeschakelde afrekenregels

en: There are no disabled checkout rules.
nl: Er zijn geen uitgeschakelde afrekenregels

en: Tokens related to customer profiles.
nl: Tokens gerelateerd aan klantprofielen.

en: Customer profile ID
nl: Klantprofiel-ID

en: The unique numeric ID of the customer profile.
nl: Het unieke numerieke ID van het klantprofiel

en: The unique ID of the customer profile's latest revision.
nl: De unieke ID van de laatste revisie van het klantenprofiel

en: Customer profile type
nl: Klantprofieltype

en: The type of the customer profile.
nl: Het type klantprofiel.

en: The type name of the customer profile.
nl: De typenaam van het klantprofiel.

en: The date the customer profile was created.
nl: De aanmaakdatum van het klantprofiel.

en: The date the customer profile was last updated.
nl: De datum waarop het klantprofiel het laatst is aangepast.

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order ID
nl: Bestelling-ID

en: The unique ID of the order the line item belongs to.
nl: De unieke ID van de bestelling waartoe de factuurregel behoort.

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order
nl: Bestelling

en: The order the line item belongs to.
nl: De bestelling waartoe de factuurregel behoort.

en: Convert the unit price to a different currency
nl: De eenheidsprijs converteren naar een andere valuta

en: The type of the line item.
nl: Het type van de factuurregel.

en: Line item type name
nl: Naam factuurregeltype.

en: Order associated with the line item
nl: Bestelling verbonden aan de factuurregel

en: Line items saved.
nl: Factuurregels bewaard.

en: Order contents View
nl: Bestellingsinhoud View

en: Line item types
nl: Factuurregeltypes

en: Quantity text field
nl: Tekstveld voor hoeveelheid

en: Adds a text field to edit the line item quantity in the View.
nl: Voegt een tekstveld toe om de hoeveelheid voor een factuurregel te wijzigen in een view.

en: Delete button
nl: Knop verwijderen

en: Adds a button to delete a line item.
nl: Voegt een knop toe om een factuurregel te verwijderen.

en: Item quantity
nl: producthoeveelheid

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order number
nl: Bestelnummer

en: The date the order was most recently updated.
nl: De datum dat de bestelling het laatst werd gewijzigd.

en: Order e-mail
nl: E-mailadres bestelling

en: The e-mail address associated with this order.
nl: Het e-mailadres dat bij deze bestelling hoort.

en: Update the order state
nl: Bestelstatus bijwerken

en: Order to update
nl: Bestelling om bij te werken

[ctx: a drupal commerce order]
en: Orders
nl: Bestellingen

en: The unique ID of the order's latest revision.
nl: De unieke ID van de laatste revisie van de bestelling.

en: Order type name
nl: Bestellingstype-naam

en: Order status title
nl: Titel van bestellingsstatus

en: The URL of the order.
nl: De URL van de bestelling.

[ctx: a drupal commerce order]
en: Save order
nl: Bestelling opslaan

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order history
nl: Bestelhistorie

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order type
nl: Bestellingstype

en: No orders have been created yet.
nl: Er zijn nog geen bestellingen aangemaakt.

[ctx: a drupal commerce payment transaction]
en: Payment transactions
nl: Betalingstransacties

en: Commerce Tax
nl: Commerce-belasting

en: Apply a tax rate to a line item
nl: btw-tarief toepassen op een factuurregel.

en: Calculate taxes for a line item
nl: Berekent de btw over een factuurregel

en: Tax type
nl: Belastingtype

en: Iranian Rial
nl: Iraanse Rial

en: %title removed from your cart.
nl: %title is verwijderd uit uw winkelwagen.

en: Shopping cart (1 item) | Shopping cart (@count items)
nl[0]: Winkelwagen (1 artikel)
nl[1]: Winkewagen (@count artikelen)

en: Shopping cart (# items)
nl: Winkelwagen (# artikelen)

en: Referenced customer profile
nl: Gerelateerde klantprofiel

en: The title of the line item determined by its type.
nl: De titel van de factuurregel bepaald door het type.

en: Current user or role
nl: Huidige gebruiker of rol

en: You have not placed any orders with us yet.
nl: U heeft nog geen bestellingen bij ons gedaan.

en: This product is referenced by a line item and therefore cannot be deleted. Disable it instead.
nl: Een factuurregel verwijst naar dit product en kan daarom niet worden verwijderd. Schakel het in plaats daarvan uit.

en: Define a tax rate for each tax you must collect from your customers. Tax rates are defined in decimal format and may be applied to line item via Rules. Default Rules components are defined for any tax rate specifying it and can be accessed using the appropriate operations link below.
nl: Definieer een tarief voor iedere soort BTW die verzameld moet worden. BTW-tarieven worden gedefinieerd in decimaal formaat en kunnen toegepast worden op factuurregels via Rules. Standaard Rules-componenten zijn gedefinieerd voor ieder BTW-tarief en kunnen geraadplaagd worden via de bijbehorende links hieronder.

en: Manage tax rates and types.
nl: Beheer belastingpercentages en types.

en: Tax rates
nl: Belastingtarieven

en: Manage tax rates.
nl: Belastingspercentages beheren.

en: Tax types
nl: Belastingtypes

en: Manage tax types.
nl: Belastingtypes beheren.

en: There are no tax rates yet. <a href="@link">Add a tax rate</a>.
nl: Er zijn nog geen belastingstarieven. <a href="@link">Belastingstarief toevoegen</a>.

en: Display taxes of this type inclusive in product prices.
nl: Belasting van dit type opnemen in de productprijs.

en: Create !name
nl: !name aanmaken

en: Enabled checkout completion rules
nl: Ingeschakelde afrekenregels

en: New line items on this order will not be saved until the <em>Save order</em> button is clicked.
nl: Nieuwe factuurregels worden pas bewaard wanneer de <em>Bestelling opslaan</em>-knop is ingedrukt.

en: All line items have been loaded and saved with updated price component arrays.
nl: Alle factuurregels zijn ingeladen en bewaard met de aangepaste prijscomponentgegevens.

en: (Machine name: @type)
nl: (Systeemnaam: @type)

en: Rules updated to match new parameter names and token names.
nl: Regels bijgewerkt zodat deze gelijk zijn aan de nieuwe parameternamen en token namen.

en: Order [commerce-order:order-number] at [site:name]
nl: Bestelling [commerce-order:order-number] bij [site:name]

en: Commerce Line item
nl: Commerce factuurregel

en: The order whose product line item quantities should be totalled. If the specified order does not exist, the comparison will act as if it is against a quantity of 0.
nl: De bestelling waarvan de productfactuurregelhoeveelheden moeten worden opgeteld. Wanneer de betreffende bestelling niet bestaat zal de vergelijking werken met de hoeveelheid van 0.

[ctx: a drupal commerce order]
en: Commerce Order
nl: Commerce-bestelling

en: Administer payment methods
nl: Betaalmethodes beheren

en: Please wait while you are redirected to the payment server. If nothing happens within 10 seconds, please click on the button below.
nl: Wacht een moment tot u doorgestuurd wordt naar de betaalomgeving. Als er binnen 10 seconden niets gebeurt, klik dan op de knop hieronder.

en: The machine name of the product type.
nl: De systeemnaam van het producttype.

en: This product is referenced by a line item on Order @order_number and therefore cannot be deleted. Disable it instead.
nl: Een factuurregel in bestelling @order_number verwijst naar dit product en kan daarom niet worden verwijderd. Schakel het in plaats daarvan uit.

en: Appears in: @bundles.
nl: Komt voor in: @bundles.

en: Product display
nl: Productweergave

en: Administer @entity_type
nl: Beheer @entity_type

en: Allows users to perform any action on @entity_type.
nl: Sta gebruikers toe om elke actie uit te voeren op @entity_type.

en: Create @entity_type of any type
nl: @entity_type maken van elk type

en: Edit own @entity_type of any type
nl: Bewerk eigen @entity_type van elk type

en: Edit any @entity_type of any type
nl: Bewerk elk @entity_type van elke type

en: View own @entity_type of any type
nl: Bekijk eigen @entity_type van elk type

en: View any @entity_type of any type
nl: Bekijk elk @entity_type van elk type

en: Create %bundle @entity_type
nl: %bundle @entity_type maken

en: Edit own %bundle @entity_type
nl: Bewerk eigen %bundle @entity_type

en: Edit any %bundle @entity_type
nl: Bewerk elke %bundle @entity_type

en: View own %bundle @entity_type
nl: Bekijk eigen %bundle @entity_type

en: View any %bundle @entity_type
nl: Bekijk elke %bundle @entity_type

en: Koruna
nl: Kroon

en: Include this field on Add to Cart forms for line items of this type.
nl: Dit veld toevoegen aan 'Aan winkelwagen toevoegen'-formulieren voor factuurregels van dit type.

en: Attempt to combine like products on the same line item in the cart.
nl: Probeert gelijksoortige producten op dezelfde factuurregel te plaatsen in de winkelwagen

en: The line item type, referenced product, and data from fields exposed on the Add to Cart form must all match to combine.
nl: Het factuurregeltype, het gerefereerde product en data van de velden die getoond worden in de 'Aan winkelwagen toevoegen', moeten alle overeenkomen om te combineren.

en: Add to Cart line item type
nl: 'Aan winkelwagen toevoegen'-factuurregeltype

en: Add to Cart line item type: @type
nl: 'Aan winkelwagen toevoegen'-factuurregeltype: @type

en: Commerce Customer profile
nl: Commerce klantprofiel

en: customer profile
nl: klantprofiel

en: customer profiles
nl: klantprofielen

en: Clear this profile
nl: Maak dit profiel leeg

en: line item
nl: factuurregel

en: line items
nl: factuurregels

en: orders
nl: bestellingen

en: Do not show a widget
nl: Geen widget tonen

en: Line item is of a product line item type
nl: Factuurregel is van een productfactuurregeltype

en: Filter line items to those of a product line item type (including but not limited to the default Product line item type).
nl: Factuurregels filteren voor productfactuurregeltypes (inclusief, maar niet beperkt tot, het standaardproductfactuurregeltype)

en: %title could not be added to your cart.
nl: %title kan niet toegevoegd worden aan uw winkelwagen.

en: You have entered a credit card number of an unsupported card type.
nl: U heeft een creditcard-nummer van een niet ondersteund kaarttype ingevuld.

en: %title: you must enter a numeric value for the price amount.
nl: %title: voer een numerieke waarde in voor de prijs.

en: Round the half up
nl: Naar boven afronden

en: Round the half down
nl: Naar beneden afronden

en: Round the half to the nearest even number
nl: Rond af naar het dichtsbijzijnde even getal

en: Round the half to the nearest odd number
nl: Rond af naar het dichtsbijzijnde oneven getal

en: Complete checkout for an order
nl: Afrekenen afronden voor een bestelling

en: Continue to next step
nl: Door naar de volgende stap

en: You have entered a credit card number that does not match the type selected.
nl: U heeft een Credit Card-nummer ingevoerd dat niet overeenstemt met het geselecteerde type.

en: United Arab Emirates Dirham
nl: VAE-Dirham

en: Product added to the cart
nl: Product is toegevoegd aan de winkelwagen

en: Add a product to the cart
nl: Een product toevoegen aan de winkelwagen

en: If checked, the product will be combined added to an existing similar product line item in the cart by incrementing its quantity.
nl: Indien aangevinkt zal het product gecombineerd toegevoegd worden aan een bestaand vergelijkbaar profuctfactuurregel in de winkelwagen, waarbij de hoeveelheid vergroot wordt.

en: Added product line item
nl: Productfactuurregel toegevoegd

en: Display an Add to Cart message
nl: Een 'Toevoegen aan winkelwagen'-bericht weergeven

en: Current user's cart order ID
nl: Huidige gebruiker's winkelwagenbestelling-ID

en: There are errors on the page. Please correct them and resubmit the form.
nl: Er zijn fouten op deze pagina. Corrigeer de velden en dien het formulier opnieuw in.

[ctx: product count on a Commerce order]
en: item | items
nl[0]: product
nl[1]: producten

en: View mode: @mode
nl: Weergavemodus: @mode

en: Thanks for your order [commerce-order:order-number] at [site:name].
    
    If this is your first order with us, you will receive a separate e-mail with login instructions. You can view your order history with us at any time by logging into our website at:
    
    [site:login-url]
    
    You can find the status of your current order at:
    
    [commerce-order:customer-url]
    
    Please contact us if you have any questions about your order.
nl: Bedankt voor uw bestelling [commerce-order:order-number] bij [site:name].
    
    Bekijk de status van uw bestelling via:
    [commerce-order:customer-url]
    
    U kunt al uw bestellingen bekijken door in te loggen op onze website via:
    [site:login-url]
    
    Neem contact met ons op als u vragen heeft over uw bestelling. 
    Als dit is uw eerste bestelling bij ons is, ontvangt u een afzonderlijke e-mail met uw inlog-instructies.

en: Redirect page
nl: Doorverwijzingspagina

en: Admin view page
nl: Beheerweergave-pagina

en: Customer view page
nl: Klantweergave-pagina

en: You have specified an invalid order.
nl: U heeft een ongeldige bestelling opgegeven.

en: View order form
nl: Bestelformulier bekijken

en: Shopping carts
nl: Winkelwagens

en: No orders have been created yet. <a href="!url">Create an order</a>.
nl: Er zijn nog geen bestellingen geplaatst. <a href="!url">Plaats een bestelling</a>.

en: Let the user select
nl: Laat de gebruiker kiezen

en: Customer page
nl: Klantpagina

[ctx: credit card issue number for card types that require it]
en: Issue number
nl: Uitgavenummer

en: Pick a currency to use for this filter.
nl: Selecteer een valuta om voor dit filter te gebruiken.

en: Database index added to the uid column of the commerce_product table.
nl: Database-index toegevoegd aan de uid-kolom van de commerce_product-tabel.

en: Support for product revisions has been added to product types.
nl: Ondersteuning voor productrevisies is toegevoegd aan producttypes.

en: Change history
nl: Wijzigingshistorie

en: Creation log message
nl: Aanmaak logbericht

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will provide a meaningful history of changes to this product.
nl: Geef een beschrijving van de veranderingen die u maakt. Hiermee wordt een historie opgebouwd van wijzigingen aan dit product.

en: Default products of this type to be saved as new revisions when edited.
nl: Standaardproducten van dit type die als nieuwe revisies moeten worden opgeslagen als ze gewijzigd worden.

en: Displays an appropriate empty text message for product lists.
nl: Toont een geschikt 'lege tekst'-bericht voor productlijsten.

en: Filter by SKUs containing
nl: Filter op SKU's die bevatten

en: Path to a product add form
nl: Pad naar een 'product toevoegen'-formulier

en: Provide the path to a product add form to link to in the empty message. If blank, no link will be included.
nl: Geef het pad naar een 'product toevoegen'-formulier in, om naar te linken in het lege bericht. Als deze leeg wordt gelaten wordt er geen link toegevoegd.

en: No products match your search criteria.
nl: Geen producten komen overeen met uw zoekcriteria.

en: No products have been created yet. <a href="!url">Add a product</a>.
nl: Er zijn nog geen producten aangemaakt. <a href="!url">Een product toevoegen</a>.

en: Use raw value
nl: Gebruik de onopgemaakte waarde

en: Check if you want to display the raw value instead of the human readable value.
nl: Aanvinken om de onopgemaakte waarde weer te geven, in plaats van de door mensen leesbare waarde.

en: Including !title
nl: Inclusief !title

[ctx: a drupal commerce transaction]
en: Transaction
nl: Transactie

en: Whether the product is active or disabled
nl: Of het product in- of uitgeschakeld is

en: Whether or not the content functions as a product display.
nl: Of de inhoud als productweergave dient of niet.

en: Is a product display
nl: Is een productweergave

en: Revision user
nl: Versie gebruiker

en: Provide your e-mail address in both fields.
nl: Voer uw e-mailadres in beide velden in.

en: The specified e-mail addresses do not match.
nl: De ingevoerde e-mailadressen komen niet overeen.

en: Even if selected, this area handler will never render if a valid order cannot be found in the View's arguments.
nl: Hoewel geselecteerd zal dit gebied nooit weergegeven worden als er geen valide bestelling gevonden wordt in de argumenten van het overzicht.

en: Your payment will not be processed until all errors on the page have been addressed.
nl: Uw betaling zal niet worden verwerkt totdat alle fouten op deze pagina zijn opgelost.

en: Commerce Price
nl: Commerce-prijs

en: My %target is the same as my %source.
nl: Mijn %target is hetzelfde als mijn %source.

en: Edit this order
nl: Deze bestelling bewerken

en: Commerce Product revision
nl: Commerce-productrevisie

en: Commerce Product revision is a history of changes to a product.
nl: Commerce-productrevisie is een geschiedenis van wijzigingen aan een product.

en: Whether or not the product was active at the time of the revision.
nl: Of het product actief was op het tijdstip van de revisie of niet.

en: Commerce Order revision
nl: Commerce-bestellingrevisie

en: Commerce Order revision is a history of changes to an order.
nl: Commerce-bestellingrevisie is een geschiedenis van wijzigingen van een bestelling.

en: Latest order revision
nl: Laatste bestellingrevisie

en: Latest product revision
nl: Laatste productrevisie
