Commerce Core (7.x-1.17) - en to hi translation catalogue (153 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: Reset to defaults
hi: दोबारा से डीफॉल्ट में स्थापित करें।

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Status
hi: अवस्था

en: E-mail
hi: ई-मेल

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Transaction ID
hi: लेनदेन आईडी

en: Value
hi: मान

en: Totals
hi: कुल

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Type
hi: प्रकार

en: List
hi: सूची

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: more
hi: और भी

en: Explanation or submission guidelines
hi: व्याख्या या प्रस्तुत दिशा निर्देश.

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Currency
hi: मुद्रा

en: Default currency
hi: डिफ़ॉल्ट मुद्रा

en: Quantity
hi: मात्रा

en: view
hi: देखें

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Links
hi: लिंक

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: None
hi: कोई नहीं

en: Display settings
hi: प्रदर्शन सेटिंग्स

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Message
hi: संदेश

en: Country
hi: देश

en: Weight
hi: मान

en: Link
hi: कड़ी

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: View
hi: देखें

en: URL
hi: यूआरएल

en: Display
hi: प्रदर्शन

en: The username %name does not exist.
hi: सदस्यनाम %name उपलब्ध नहीं है।

en: Updated
hi: अद्यतित

en: Total
hi: कुल

en: ID
hi: आईडी

en: Unknown
hi: पता नहीं

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: User ID
hi: उपयोगकर्ता आईङी

en: Created
hi: निर्मित

en: Are you sure you want to delete %title?
hi: क्या आप सममुच %title मिटाना चाहते हैं?

en: All
hi: सभी

en: Active
hi: सक्रिय

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Inline
hi: पंक्ति में

en: Revision ID
hi: संशोधन आईडी

en: Revisions
hi: संशोधन

en: Log message
hi: लॉग संदेश

en: E-mail address
hi: ई-मेल पता

en: Type name
hi: नाम लिखें

en: Contains
hi: मे हैं

en: Success
hi: सफलता

en: configure
hi: विन्यास करें

en: Customer
hi: ग्राहक

en: Address
hi: पता

en: State
hi: अवस्था

en: Desc
hi: अवरोही

en: Payment settings
hi: भुगतान सेटिंग्स

en: Store
hi: स्टोर

en: Method
hi: तरीका

en: January
hi: जनवरी

en: February
hi: फरवरी

en: March
hi: मार्च

en: April
hi: अप्रैल

en: May
hi: मई

en: June
hi: जून

en: July
hi: जुलाई

en: August
hi: अगस्त

en: September
hi: सितम्बर

en: October
hi: अक्टूबर

en: November
hi: नवम्बर

en: December
hi: दिसम्बर

en: Start date
hi: आरंभ तिथि

en: Configuration
hi: विन्यास

en: Display title
hi: प्रदर्शन शीर्षक

en: Anonymous
hi: अज्ञात

en: Order
hi: क्रम

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Created date
hi: रचना तिथि

en: Size of textfield
hi: पाठ फ़ील्ड का आकार

en: Leave blank for %anonymous.
hi: %anonymous के लिये खाली छोड़ें।

en: seconds
hi: क्षण

en: Commerce
hi: व्यापार

en: ‹ previous
hi: ‹ पिछले

en: next ›
hi: अगला >

en: Select list
hi: सूची का चयन करें

en: Info
hi: जानकारी

en: Site information
hi: साइट जानकारी

en: or
hi: अथवा

en: Revision
hi: संशोधन

en: Session
hi: सेशन

en: Date created
hi: निर्माण की तिथि

en: %title has been deleted.
hi: %title हटा दिया गया है।

en: Last changed
hi: अंतिम बार बदला गया

en: Ban
hi: प्रतिबंध

en: Processing
hi: प्रक्रिया जारी

en: Apply
hi: लागू करें

en: Administrator
hi: प्रशासक

en: « first
hi: « प्रथम

en: last »
hi: अन्तिम »

en: Euro
hi: यूरो

en: contains
hi: शामिल हैं

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Account information
hi: खाता जानकारी

en: Account
hi: खाता

en: Add @type
hi: @type जोड़ें

en: Create @name
hi: @name बनाएँ

en: Entity type
hi: इकाई का प्रकार

en: Currency settings
hi: मुद्रा सेटिंग्स

en: Autocomplete matching
hi: स्वत: पूर्ण मिलान

en: Starts with
hi: के साथ शुरू होता है

en: Multilingual support
hi: बहुभाषी समर्थन

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: Guarani
hi: गुआरानी

en: Edit URL
hi: यूआरएल संपादित करें

en: Configure store settings
hi: स्टोर सेटिंग्स कॉन्फ़िगर करें

en: Allows users to update store currency and contact settings.
hi: उपयोगकर्ताओं को स्टोर मुद्रा और संपर्क सेटिंग्स को अद्यतन करने के लिए अनुमति देता है।

en: Cent
hi: सेन्ट

en: Administer your store.
hi: अपने स्टोर की प्रशासन करॆ।

en: Configure settings and business rules for your store.
hi: अपने स्टोर के लिए सेटिंग्स और व्यापार के नियमों को कॉन्फ़िगर करें।

en: Configure the default currency and display settings.
hi: मूलभूत मुद्रा और प्रदर्शन सेटिंग्स कॉन्फ़िगर करें।.

en: Drupal Commerce
hi: द्रुपल व्यापार

en: Commerce UI
hi: व्यापार यू.आई

en: View mode
hi: दृश्य प्रणाली

[ctx: a drupal commerce order]
en: Completed order
hi: सम्पन क्रय

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order ID
hi: क्रय आई डी

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order
hi: क्रय

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order number
hi: क्रय संख्या

[ctx: a drupal commerce order]
en: Orders
hi: क्रय

[ctx: a drupal commerce order]
en: Save order
hi: सुरक्षित करो आज्ञा

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order history
hi: क्रय इतिहास

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order type
hi: क्रय प्रकार

[ctx: a drupal commerce payment transaction]
en: Payment transactions
hi: भुगतान कार्य सम्पादन

en: (Machine name: @type)
hi: (मशीन नाम: @type)

[ctx: a drupal commerce order]
en: Commerce Order
hi: वाणिज्य आर्डर

en: Revision user
hi: संशोधन यूज़र

en: Line item is referenced
hi: लाइन आइटम संदर्भित है

en: Payment not required
hi: भुगतान की आवश्यकता नहीं
