Commerce Downloads (7.x-1.0-beta3) - en to ar translation catalogue (805 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Pages
ar: الصفحات

en: Save configuration
ar: حفظ الإعدادات

en: Reset to defaults
ar: استرجاع الإعدادات الافتراضية

en: enable
ar: تفعيل

en: delete
ar: حذف

en: Status
ar: الحالة

en: Prefix
ar: سابقة

en: Suffix
ar: لاحقة

en: E-mail
ar: البريد الإلكتروني

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Value
ar: القيمة

en: Totals
ar: المجاميع

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Item
ar: عنصر

en: Group
ar: المجموعة

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: Replies
ar: الردود

en: Closed
ar: مغلق

en: List
ar: لائحة

en: Subject
ar: الموضوع

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Confirm
ar: تأكيد

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: حذف

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Read more
ar: اقرأ المزيد

en: more
ar: المزيد

en: Enable
ar: تفعيل

en: Disable
ar: تعطيل

en: Access control
ar: صلاحيات الوصول

en: Explanation or submission guidelines
ar: الشرح أو توجيهات الإرسال

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Administration
ar: الإدارة

en: footer
ar: تذييل

en: Comments
ar: التعليقات

en: More
ar: المزيد

en: Quantity
ar: الكمية

en: On
ar: في

en: Block title
ar: عنوان الصندوق

en: Taxonomy
ar: التصنيف

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Content types
ar: أنواع المحتوى

en: Home page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Version
ar: النسخة

en: view
ar: عرض

en: all
ar: الكل

en: File
ar: ملف

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Size
ar: الحجم

en: Links
ar: روابط

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: None
ar: لا شيء

en: Display settings
ar: إعدادات العرض

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Message
ar: الرسالة

en: Block settings
ar: إعدادات الصناديق

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Country
ar: الدولة

en: Weight
ar: الوزن

en: Link
ar: رابط

en: Center
ar: المركز

en: Hierarchy
ar: التدرج

en: Required
ar: ضروري

en: Parent
ar: الأب

en: Depth
ar: العمق

en: Category
ar: التصنيف

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Feed
ar: التلقيمة

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: Import
ar: استيراد

en: Book
ar: الوثيقة

en: Export
ar: تصدير

en: Taxonomy term
ar: مصطلح تصنيف

en: settings
ar: إعدادات

en: Node ID
ar: معرف العقدة

en: Field
ar: الحقل

en: header
ar: ترويسة

en: Label
ar: التسمية

en: Preview
ar: معاينة

en: Save
ar: حفظ

en: Help
ar: المساعدة

en: True
ar: صحيح

en: False
ar: خطأ

en: Default
ar: الافتراضي

en: Summary
ar: الملخص

en: Update
ar: تحديث

en: Open
ar: مفتوح

en: Top
ar: الأعلى

en: Small
ar: صغير

en: Large
ar: كبير

en: Core
ar: النواة

en: Icon
ar: أيقونة

en: Add new
ar: إضافة جديد

en: Views
ar: الرؤى

en: Add
ar: إضافة

en: View
ar: عرض

en: Format
ar: التنسيق

en: URL
ar: العنوان URL

en: Path
ar: المسار

en: Vocabularies
ar: المعاجم

en: Manage
ar: تسيير

en: Display
ar: العرض

en: Node type
ar: نوع العقدة

en: Menu
ar: القائمة

en: results
ar: النتائج

en: search
ar: ابحث

en: Teaser
ar: موجز

en: The username %name does not exist.
ar: لا وجود للمستخدم %name.

en: Event
ar: الحدث

en: Text
ar: نص

en: Theme
ar: حلة

en: Timestamp
ar: الختم الزمني

en: Keywords
ar: الكلمات المفتاحية

en: Total
ar: المجموع

en: Status:
ar: الحالة:

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Attachment
ar: المرفق

en: Picture
ar: الصورة

en: Paths
ar: مسارات

en: User
ar: المستخدم

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: Continue
ar: متابعة

en: Configure
ar: ضبط

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Files
ar: الملفات

en: User ID
ar: معرف المستخدم

en: Error
ar: خطأ

en: Options
ar: الخيارات

en: Contact
ar: اتصل

en: Created
ar: الإنشاء

en: Node
ar: العقدة

en: Exclude
ar: إقصاء

en: Are you sure you want to delete %title?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف %title؟

en: term
ar: مصطلح

en: All
ar: الكل

en: Active
ar: نشط

en: Year
ar: السنة

en: Date format
ar: تنسيق التاريخ

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Block
ar: الصندوق

en: Override title
ar: تجاوز العنوان

en: Page
ar: الصفحة

en: Bottom
ar: الأسفل

en: Taxonomy terms
ar: الوسوم

en: Site name
ar: اسم الموقع

en: Site slogan
ar: شعار الموقع

en: Your changes have been saved.
ar: لقد تم حفظ تغييراتك.

en: Header
ar: الترويسة

en: Footer
ar: التذييل

en: Inline
ar: داخل المحتوى

en: Selected
ar: محدد

en: To
ar: إلى

en: From
ar: من

en: Custom
ar: مخصص

en: Roles
ar: الأدوار

en: Revision ID
ar: معرف المراجعة

en: Comment
ar: التعليق

en: Comment ID
ar: معرف التعليق

en: Hostname
ar: اسم المستضيف

en: Published
ar: منشور

en: Signature
ar: التوقيع

en: Filter
ar: انتقاء

en: Location
ar: الموضع

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Log message
ar: رسالة السجل

en: URL alias
ar: بديل المسار

en: Poll duration
ar: مدة استطلاع الرأي

en: Poll votes
ar: أصوات الاستبيان

en: File ID
ar: معرف الملف

en: File name
ar: اسم الملف

en: File size
ar: حجم الملف

en: Vocabulary
ar: المعجم

en: Vocabulary ID
ar: المعرف ID للمعجم

en: Term
ar: المصطلح

en: Term ID
ar: معرف الوسم

en: Term name
ar: اسم المفردة

en: E-mail address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Last access
ar: آخر وصول

en: Last login
ar: آخر تسجيل للدخول

en: Severity
ar: الحدة

en: Fields
ar: الحقول

en: Contains
ar: يحتوي

en: Count
ar: العدد

en: Overridden
ar: متجاوز

en: Conditions
ar: الشروط

en: Mode
ar: النمط

en: Normal
ar: طبيعي

en: Warning
ar: تحذير

en: configure
ar: ضبط

en: Last update
ar: آخر تحديث

en: %time ago
ar: منذ %time

en: Advanced
ar: متقدم

en: Sort order
ar: الترتيب

en: Up
ar: اعلى

en: Maximum
ar: أقصى قيمة

en: Medium
ar: متوسط

en: Caching
ar: التخزين المؤقت

en: Month
ar: بالشهر

en: Price
ar: السعر

en: System
ar: النظام

en: Amount
ar: المبلغ

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: Address
ar: العنوان

en: State
ar: الحالة

en: Terms
ar: المصطلحات

en: Desc
ar: تنازلي

en: Code
ar: الكود

en: Owner
ar: المالك

en: OR
ar: أو

en: Store
ar: المتجر

en: node
ar: عقدة

en: General
ar: عام

en: Method
ar: الطريقة

en: Recent posts
ar: المحتوى الحديث

en: Day
ar: باليوم

en: Table
ar: جدول

en: January
ar: يناير

en: February
ar: فبراير

en: March
ar: مارس

en: April
ar: أبريل

en: May
ar: مايو

en: June
ar: يونيو

en: July
ar: يوليو

en: August
ar: أغسطس

en: September
ar: سبتمبر

en: October
ar: أكتوبر

en: November
ar: نوفمبر

en: December
ar: ديسمبر

en: All views
ar: في كل العروض

en: Configuration
ar: الإعدادات

en: Other
ar: آخر

en: Loop
ar: حلقة

en: Display title
ar: عرض العنوان

en: Navigation
ar: الإبحار

en: Basic
ar: الأساسي

en: Role
ar: الدور

en: First name
ar: الاسم الشخصي

en: Last name
ar: الاسم العائلي

en: Sent
ar: تم الإرسال

en: String
ar: المقطع

en: Case
ar: شكل الحروف

en: Users
ar: المستخدمين

en: Referrer
ar: أحال إليه

en: Maximum length
ar: أقصى طول

en: Save changes
ar: حفظ التغييرات

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Checkout
ar: الأداء

en: <All>
ar: <الكل>

en: Edit view
ar: تحرير الرؤية

en: Clone
ar: استنساخ

en: Administer views
ar: إدارة الرؤى

en: Default Views
ar: الرؤى الإفراضي

en: Ascending
ar: تصاعديا

en: Descending
ar: تنازليا

en: Down
ar: أسفل

en: Arguments
ar: المتغيرات

en: Operator
ar: العامل

en: Filters
ar: المرشحات

en: Exposed Filters
ar: المرشحات المكشوفة

en: Order
ar: الترتيب

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
ar: يجب أن يتكون اسم الرؤية من الحروف اللاتينية والأرقام والشرطات السفلى فقط.

en: Recent comments
ar: أحدث التعليقات

en: Random
ar: عشوائي

en: Uncategorized
ar: غير مصنف

en: Position
ar: الوضع

en: IP Address
ar: العنوان IP

en: Profile
ar: ملفات المستخدمين

en: text
ar: نص

en: Term description
ar: وصف المصطلح

en: fields
ar: خانات

en: Save settings
ar: حفظ الإعدادات

en: Operation
ar: عملية

en: reply
ar: رد

en: Property
ar: الخاصية

en: Defaults
ar: الوضعيات الافتراضية

en: You have to specify a valid date.
ar: يجب أن تحدد تاريخا صحيحا.

en: Title:
ar: العنوان

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Default language
ar: اللغة الافتراضية

en: American Samoa
ar: ساموا الأمريكية

en: Georgia
ar: جورجيا

en: Guam
ar: غوام

en: Marshall Islands
ar: جزر مارشال

en: Northern Mariana Islands
ar: جزر ماريانا الشمالية

en: Palau
ar: بالاو

en: Puerto Rico
ar: بورتو ريكو

en: Size of textfield
ar: حجم حقل النص

en: Authoring information
ar: معلومات التاليف

en: Leave blank for %anonymous.
ar: دعها فارغة ل%anonymous.

en: Hidden
ar: مخفي

en: Pending
ar: معلّق

en: minutes
ar: دقائق

en: Show
ar: عرض

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ar: أدخل مسارات دروبال: عنوان صفحة واحد في كل سطر. علامة '*' تحل محل أي سلسلة حرفية. على سبيل المثال %blog هو مسار المدونات، %blog-wildcard لمدونة كل مستخدم. %front هي الصفحة الرئيسية.

en: Edit term
ar: حرر المفردة

en: 1 item | @count items
ar[0]: خبر واحد
ar[1]: لا أخبار
ar[2]: خبران
ar[3]: @count أخبار
ar[4]: @count خبرا
ar[5]: @count خبر

en: Clear
ar: مسح

en: Node title
ar: عنوان العقدة

en: Full text
ar: كامل المتن

en: Search results
ar: نتائج البحث

en: Your search yielded no results
ar: لا نتائج لعملية البحث

en: Replacement patterns
ar: نماذج الاستبدال

en: Features
ar: الخصائص

en: Publishing options
ar: خيارات النشر

en: equals
ar: يساوي

en: Configure block
ar: ضبط الصندوق

en: Hour
ar: الساعة

en: Select list
ar: لائحة الخيارات

en: Granularity
ar: النعومة

en: Alignment
ar: المحاذاة

en: author
ar: مؤلف

en: Entity
ar: الكيان

en: AND
ar: و

en: None.
ar: لا شيء.

en: Revert
ar: استرجع

en: Negate
ar: نفي

en: Existing system path
ar: مسار نظام موجود سابقا

en: Greater than
ar: أكبر من

en: Less than
ar: أصغر من

en: Page redirect
ar: إعادة توجيه الصفحة

en: any
ar: أياً

en: Left
ar: اليسار

en: Right
ar: اليمين

en: Info
ar: معلومات

en: Site information
ar: معلومات الموقع

en: or
ar: أو

en: open
ar: مفتوح

en: Convert
ar: تحويل

en: Parent term
ar: مفردة أم

en: Parent terms
ar: مفردات أم

en: revert
ar: استرجاع

en: Permissions
ar: الصلاحيات

en: Product
ar: المنتج

en: Payment method
ar: طريقة الدفع

en: Date created
ar: تاريخ الإنشاء

en: Completed
ar: تم الإنهاء

en: Products
ar: المنتجات

en: Product types
ar: أنواع المنتجات

en: Total:
ar: المجموع:

en: Orders
ar: الطلبات

en: Not published
ar: لم ينشر

en: Menu settings
ar: إعدادات القائمة

en: Color scheme
ar: خطة الألوان

en: Unformatted
ar: غير منسق

en: %title has been deleted.
ar: تم حذف %title.

en: New comments
ar: تعليقات جديدة

en: New
ar: جديد

en: Themes
ar: الحلل

en: comment
ar: تعليق

en: Loading...
ar: تحميل...

en: !name field is required.
ar: حقل "!name" ضروري.

en: You are here
ar: أنت هنا

en: Review
ar: المراجعة

en: Processing
ar: قيد المعالجة

en: disable
ar: تعطيل

en: Complete
ar: تام

en: date
ar: تاريخ

en: Slogan
ar: الشعار

en: Apply
ar: تطبيق

en: Enter the terms you wish to search for.
ar: أدخل العبارات التي تريد البحث عنها.

en: Information
ar: معلومات

en: Translation
ar: الترجمة

en: Menus
ar: القوائم

en: Above
ar: أعلاه

en: Title (link)
ar: العنوان (رابط)

en: Title (no link)
ar: العنوان (بدون رابط)

en: Decimal
ar: عدد عشري

en: Minimum
ar: أقل قيمة

en: Precision
ar: الدقة

en: Exceptions
ar: استثناءات

en: Canceled
ar: تم الإلغاء

en: Permission
ar: الصلاحية

en: Grid
ar: شبكة

en: 1 comment | @count comments
ar[0]: تعليق واحد
ar[1]: لا تعليقات
ar[2]: تعليقان
ar[3]: @count تعليقات
ar[4]: @count تعليقا
ar[5]: @count تعليق

en: Space
ar: فراغ

en: Language neutral
ar: اسم اللغة

en: Account blocked
ar: تم حظر الحساب

en: Loading
ar: جاري التحميل

en: Rearrange
ar: إعادة الترتيب

en: Aggregator
ar: مجمع

en: Euro
ar: اليورو

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
ar: المسار %url ليس صحيحا. من فضلك أدخل مسارا كاملا، مثل http://www.example.com/feed.xml.

en: Context
ar: السياق

en: Book navigation
ar: تصفح الوثيقة

en: !a comments per page
ar: !a تعليقات في الصفحة

en: Pager
ar: دليل الصفحات

en: Identifier
ar: المعرف

en: Taxonomy vocabulary
ar: معجم الوسوم

en: From @title
ar: من @title

en: contains
ar: يحتوي على

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Locked
ar: مقفل

en: Account information
ar: معلومات الحساب

en: Account
ar: الحساب

en: Data
ar: المعطيات

en: Node count
ar: عدد العقد

en: Default order
ar: الترتيب الافتراضي

en: Number of views
ar: عدد مرات العرض

en: Or
ar: أو

en: Link class
ar: صنف الرابط

en: sort by @s
ar: رتب حسب @s

en: and
ar: و

en: After saving a new comment
ar: بعد حفظ تعليق جديد

en: After deleting a comment
ar: بعد حذف تعليق

en: After deleting a term
ar: بعد حذف مصطلح

en: Payment method title
ar: عنوان طريقة الدفع

en: Add new rule
ar: إضافة قاعدة جديدة

en: Add @type
ar: إضافة @type

en: field
ar: حقل

en: clone
ar: استنساخ

en: Create @name
ar: أنشئ @name

en: View cart
ar: مشاهدة السلة

en: Error message
ar: رسالة الخطأ

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: Title only
ar: العناوين فقط

en: Post new comment
ar: علِّق

en: Rule
ar: قاعدة

en: Validator
ar: محقق الصحة

en: Parameter
ar: معامل

en: rule
ar: قاعدة

en: Order status
ar: حالة الطلب

en: Review order
ar: مراجعة الطلب

en: Line item label
ar: تسمية عنصر السطر

en: Display type
ar: نوع العرض

en: Checkout settings
ar: إعدادات الأداء

en: Update cart
ar: تحديث السلة

en: export
ar: تصدير

en: Add line item
ar: إضافة عنصر طلب

en: Line item removed.
ar: تم حذف عنصر طلب.

en: Line items
ar: عناصر سطر

en: products
ar: منتجات

en: Line Item
ar: عنصر السطر

en: Warning message
ar: رسالة التحذير

en: translate
ar: ترجمة

en: Secondary tabs
ar: التبويبات الفرعية

en: Filter by event
ar: الانتقاء حسب الأحداث

en: Active rules
ar: القواعد النشطة

en: Inactive rules
ar: القواعد غير النشطة

en: created comment
ar: تم

en: First sidebar
ar: العمود الجانبي اﻷول

en: Decimal point
ar: نقطة عشرية

en: Book outline
ar: هيكل الوثيقة

en: Revision information
ar: معلومات المراجعة

en: Comma
ar: فاصلة

en: Theming information
ar: بيانات التحلية

en: MIME type
ar: نوع MIME

en: Order total
ar: مجموع الطلب

en: The size of the file.
ar: حجم الملف.

en: The MIME type of the file.
ar: نوع MIME للملف.

en: Delete link
ar: رابط الحذف

en: Multilingual support
ar: دعم تعدد اللغات

en: Capitalize first letter
ar: تكبير أول حرف

en: Sum
ar: المجموع

en: is greater than
ar: هو أكبر من

en: Product SKU
ar: الشفرة SKU للمنتج

en: Overwrite
ar: كتابة فوق

en: No fields available.
ar: لا حقول متاحة.

en: After saving new content
ar: بعد حفظ محتوى جديد

en: After updating existing content
ar: بعد تحديث محتوى موجود

en: After deleting content
ar: بعد حذف محتوى

en: rules
ar: القواعد

en: After saving a new term
ar: بعد حفظ مصطلح جديد

en: Rule sets
ar: مجموعات قواعد

en: Rule set
ar: مجموعة قواعد

en: Rules Scheduler
ar: مجدول Rules

en: Checkout form
ar: استمارة الأداء

en: Add comment link
ar: إضافة رابط تعليق

en: Skipping broken view @view
ar: يجري تخطي الرؤية العاطلة @view

en: Ajax callback for view loading.
ar: الرد Ajax لتحميل الرؤية.

en: Changes cannot be made to a locked view.
ar: لا يمكن إجراء تغييرات رؤية مقفلة.

en: Current date
ar: التاريخ الحالي

en: Current node's creation time
ar: تاريخ إنشاء العقدة الحالية

en: Current node's update time
ar: تاريخ تحديث العقدة الحالية

en: Do not display items with no value in summary
ar: عدم عرض العناصر التي لا قيمة لها في الملخص

en: Invalid input
ar: معلومة مدخلة غير صالحة

en: Character limit
ar: أقصى حد للحروف

en: No transform
ar: بدون تغيير

en: Upper case
ar: حروف كبيرة

en: Lower case
ar: حروف صغيرة

en: Capitalize each word
ar: تكبير كل كلمة

en: Case in path
ar: شكل الحروف في المسار

en: Transform spaces to dashes in URL
ar: تغيير المسافات إلى عوارض في المسارات URL

en: Exclude from display
ar: إقصاء من العرض

en: View name
ar: اسم الرؤية

en: View description
ar: مشاهدة الوصف

en: Break lock
ar: كسر القفل

en: The title of the comment.
ar: عنوان التعليق

en: Comment count
ar: عدد التعليقات

en: The title of the node.
ar: عنوان العقدة.

en: The date the node was posted.
ar: تاريخ نشر العقدة.

en: Filter by access.
ar: الترشيح حسب الوصول.

en: Poll
ar: استطلاع رأي

en: Views today
ar: مشاهدة اليوم

en: contact
ar: اتصال

en: Current user's language
ar: لغة المستخدم الحالي

en: Display even if view has no result
ar: عرضه ولو كانت الرؤية دون نتائج

en: Change theme
ar: تغيير الحلة

en: Exposed form: @view-@display_id
ar: الاستمارة المكشوفة: @view-@display_id

en: Inherit exposed filters
ar: وراثة المرشحات المكشوفة

en: RSS description
ar: وصف الـRSS

en: - All -
ar: - الكل -

en: Fieldset
ar: مجموعة حقول

en: Allow multiple values
ar: السماح بتعدد القيم

en: Machine-readable name
ar: الاسم المقروء آليا

en: Filter criteria
ar: معايير الترشيح

en: Contact form
ar: استمارة الاتصال

en: Guarani
ar: جوارانية

en: sort ascending
ar: رتب تصاعديا

en: sort descending
ar: رتب تنازليا

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ar: يمكن أن يحتوي الاسم المقروء من طرف الجهاز على أحرف لاتينية صغيرة وأرقام وشرطات سفلية فقط.

en: Search form
ar: استمارة البحث

en: Popular content
ar: المحتوى المشهور

en: Content translation
ar: ترجمة المحتوى

en: Text format
ar: تنسيق النص

en: The name of the site.
ar: اسم الموقع.

en: Optional features
ar: مزايا اختيارية

en: Style settings
ar: إعدادات الشكل

en: Add event
ar: إضافة حدث

en: manage fields
ar: تسيير الحقول

en: %name must be a positive integer.
ar: يجب أن يكون %name عدداً صحيحاً موجباً.

en: %name must be a number.
ar: %name يجب أن يكون عدد.

en: Elements
ar: العناصر

en: Page top
ar: أعلى الصفحة

en: Page bottom
ar: أسفل الصفحة

en: Gallery page
ar: اسم المعرض

en: User information
ar: معلومات المستخدم

en: Upgrade
ar: ترقية

en: @argument title
ar: عنوان @argument

en: @argument input
ar: مُدخل @argument

en: Submitted by !username on !datetime
ar: أضافه !username في !datetime

en: Entities
ar: الكيانات

en: Operations links
ar: روابط العمليات

en: The unique ID of the comment.
ar: المعرف الفريد للتعليق.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
ar: عنوان الإيبي للجهاز الذي أرسل منه التعليق.

en: The name left by the comment author.
ar: الاسم المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The email address left by the comment author.
ar: عنوان البريد الإلكتروني المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The home page URL left by the comment author.
ar: رابط الموقع المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The URL of the comment.
ar: مسار التعليق.

en: Edit URL
ar: تحرير العنوان URL

en: The URL of the comment's edit page.
ar: مسار صفحة تحرير التعليق.

en: The date the comment was posted.
ar: تاريخ إرسال التعليق.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
ar: التعليق الأب، إذا كان تسنن التعليقات مفعّل.

en: The node the comment was posted to.
ar: العقدة التي تم التعليق عليها.

en: The number of comments posted on a node.
ar: عدد التعليقات المرسلة في عقدة.

en: New comment count
ar: عدد التعليقات الجديدة

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
ar: عدد التعليقات المرسلة على مشاركة منذ آخر زيارة للقارئ.

en: The type of the node.
ar: نوع العقدة.

en: The language the node is written in.
ar: اللغة المستخدمة في العقدة

en: The URL of the node.
ar: عنوان رابط العقدة.

en: The URL of the node's edit page.
ar: URL صفحة تحرير العقدة.

en: Date changed
ar: تاريخ التعديل

en: The date the node was most recently updated.
ar: تاريخ آخر تحديث للعقدة.

en: The author of the node.
ar: مؤلف العقدة.

en: Poll winner
ar: الفائز في الاستبيان

en: The winning poll answer.
ar: الإجابة الفائزة في الاستبيان.

en: Poll winner votes
ar: أصوات الفائز في الاستبيان

en: The number of votes received by the winning poll answer.
ar: عدد الأصوات التي حصلت عليها الإجابة الفائزة في الاستبيان.

en: Poll winner percent
ar: النسبة المئوية من الأصوات التي حصل عليها الفائز

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
ar: النسبة المئوية للأصوات التي تلقتها الإجابة الفائزة في الاستبيان.

en: The number of visitors who have read the node.
ar: عدد مرات قراءة المشاركة.

en: The number of visitors who have read the node today.
ar: عدد مرات قراءة المشاركة اليوم.

en: Last view
ar: آخر مشاهدة

en: The date on which a visitor last read the node.
ar: تاريخ آخر قراءة للمشاركة.

en: The slogan of the site.
ar: شعار الموقع.

en: The administrative email address for the site.
ar: عنوان البريد الإلكتروني الإداري للموقع.

en: The URL of the site's front page.
ar: رابط الصفحة الرئيسية للموقع.

en: Login page
ar: صفحة الدخول

en: The URL of the site's login page.
ar: رابط صفحة الدخول إلى الموقع.

en: The unique ID of the uploaded file.
ar: المعرف الفريد (ID) للملف المرفوع.

en: The name of the file on disk.
ar: اسم الملف على القرص.

en: The size of the file, in kilobytes.
ar: حجم الملف، بالكيلوبايت.

en: The web-accessible URL for the file.
ar: رابط الملف القابل للوصول من الويب.

en: The date the file was most recently changed.
ar: تاريخ آخر تغيير للملف.

en: The user who originally uploaded the file.
ar: المستخدم الذي قام برفع الملف أولاً.

en: The unique ID of the taxonomy term.
ar: المعرف الفريد للوسم.

en: The name of the taxonomy term.
ar: اسم الوسم.

en: The optional description of the taxonomy term.
ar: الوصف الاختياري للوسم.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
ar: عدد العقد الموسومة بمصطلح التصنيف.

en: The URL of the taxonomy term.
ar: العنوان URL لمصطلح التصنيف.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
ar: المعجم الذي ينتمي إليه مصطلح التصنيف.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
ar: المعرف ID الفريد لمعجم التصنيف.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
ar: اسم معجم التصنيف.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
ar: الوصف الاختياري لمعجم التصنيف.

en: Term count
ar: عدد الوسوم

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
ar: عدد المصطلحات التي تنتمي إلى معجم التصنيف.

en: The unique ID of the user account.
ar: المعرف الوحيد (ID) لحساب المستخدم.

en: The login name of the user account.
ar: اسم الدخول لحساب المستخدم.

en: The email address of the user account.
ar: عنوان البريد الإلكتروني لحساب المستخدم.

en: The URL of the account profile page.
ar: عنوان رابط الصفحة الشخصية للحساب.

en: The date the user account was created.
ar: تاريخ إنشاء حساب المستخدم.

en: Status message
ar: رسالة الحالة

en: Save and add fields
ar: حفظ وإضافة الحقول

en: Upload destination
ar: وجهة الرفع

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
ar: حدد أين يجب تخزين الملفات النهائية. التخزين الخاص للملف يضع قيودا أكثر من التخزين العام، لكنه يسمح بوصول محدود للملفات لهذا الحقل.

en: Text formats
ar: تنسيقات النص

en: Image styles
ar: أنماط الصور

en: manage display
ar: إدارة العرض

en: Revision log message
ar: رسالة سجل المراجعة

en: Full content
ar: المحتوى الكامل

en: Searched %type for %keys.
ar: البحث في %type عن %key.

en: Welcome (new user created by administrator)
ar: ترحيب (مستخدم جديد أنشأه مدير)

en: Welcome (awaiting approval)
ar: ترحيب (في انتظار الموافقة)

en: Welcome (no approval required)
ar: ترحيب (موافقة غير مطلوبة)

en: Password recovery
ar: استعادة كلمة المرور

en: Account activation
ar: تفعيل الحساب

en: Account cancellation confirmation
ar: تأكيد إلغاء الحساب

en: Account canceled
ar: تم إلغاء الحساب

en: Machine Name
ar: الاسم المقروء آليا

en: Exposed Form
ar: الاستمارة المكشوفة

en: Exposed form options
ar: إعدادات الاستمارة المكشوفة

en: Update preview
ar: تحديث المعاينة

en: <a href="[site:url]">Return to the front page.</a>
ar: <a href="[site:url]">الرجوع إلى الصفحة الرئيسية.</a>

en: Attachment before
ar: المرفق السابق

en: Attachment after
ar: المرفق التالي

en: Highlighted
ar: مبرز

en: Data comparison
ar: مقارنة معطيات

en: Configure store settings
ar: إعداد اختيارات المتجر

en: Administer your store.
ar: تسيير متجرك.

en: Default store currency
ar: العملة الافتارضية للمتجر

en: Product not available
ar: منتج غير متوفر

en: You must specify a valid quantity to add to the cart.
ar: يجب عليك تعيين كمية صالحة للإضافة إلى السلة.

en: %title added to <a href="!cart-url">your cart</a>.
ar: تمت إضافة %title إلى <a href="!cart-url">سلتك</a>.

en: Add some items to your cart and then try checking out.
ar: أضف بعض العناصر إلى سلتك ثم بعدها حاول الأداء.

en: Administer checkout
ar: إدارة الأداء

en: Access checkout
ar: الوصول إلى الأداء

en: Complete a purchase through the checkout form.
ar: إتمام عملية شراء  من خلال استمارة الأداء.

en: Checkout: @page
ar: الأداء: @page

en: Checkout complete
ar: تم الأداء

en: Customer profiles
ar: الملفات الشخصية للزبناء

en: Add a customer profile
ar: إضافة ملف شخصي لزبون

en: Add a new customer profile.
ar: إضافة ملف شخصي جديد لزبون.

en: The profile has been deleted.
ar: لقد تم حذف الملف الشخصي.

en: Unit price
ar: ثمن الوحدة

en: Order number
ar: رقم الطلب

en: Order @number
ar: الطلب @number

en: Create an order
ar: إنشاء طلب

en: Create a new order.
ar: إنشاء طلب جديد

en: Create a new order for the specified user.
ar: إنشاء طلب جديد للمستخدم المعين.

en: Are you sure you want to delete order @number?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف الطلب @number؟

en: Deleting this order cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع بعد حذف هذا الطلب.

en: Order @number has been deleted.
ar: تم حذف الطلب @number.

en: Select available payment methods for an order
ar: تحديد طرق الدفع المتوفرة للطلبات

en: The human readable product SKU.
ar: شفرة SKU للمنتج

en: Administer product types
ar: إدارة أنواع المنتجات

en: Add a product
ar: إضافة منتج

en: Add a new product for sale.
ar: إضافة منتج جديد للبيع.

en: Manage products types for your store.
ar: تسيير أنواع المنتجات لمتجرك.

en: Save product type
ar: حفظ نوع المنتج

en: Disabled products cannot be added to shopping carts and may be hidden in administrative product lists.
ar: المنتجات المعطلة لا يمكن إضافتها إلى سلات الشراء ويمكن إخفاؤها من اللوائح الإدارية للمنتجات.

en: Save product
ar: حفظ المنتج

en: Products from the store.
ar: منتجات من المتجر

en: Relate a product to the user who created it.
ar: تعليق منتج بالمستخدم الذي أنشأه.

en: - Use default -
ar: - استخدام الافتراضي -

en: Condition set (OR)
ar: مجموعة شروط (أو)

en: Condition set (AND)
ar: مجموعة شروط (و)

en: Action set
ar: مجموعة إجراءات

en: Administer rule configurations
ar: تسيير إعدادات قاعدة

en: Manage reaction rules and rule components.
ar: تسيير قواعد ردود الأفعال ومكونات القواعد.

en: React on events and conditionally evaluate actions.
ar: رد الفعل عند الأحداث وتقييم الإجراءات ظرفيا.

en: NOT @condition
ar: نفي @condition

en: NOT AND
ar: نفي و

en: Current list item
ar: عنصر اللائحة التالي

en: After updating an existing comment
ar: بعد تحديث تعليق موجود

en: Before saving a comment
ar: قبل حفظ تعليق

en: A comment is viewed
ar: يتم عرض تعليق

en: Set a data value
ar: تحديد قيمة أحدى البيانات

en: The property by which the entity is to be selected.
ar: الخاصية التي ينبغي تحديد الكيان بحسبها

en: Delete entity
ar: حذف كيان

en: Added variable
ar: المتغير المضاف

en: Create a data structure
ar: إنشاء هيكل بيانات

en: Reload form
ar: إعادة تحميل الاستمارة

en: Data to compare
ar: المُعطى المراد مقارنته

en: Data value
ar: قيمة المُعطى

en: Entity is new
ar: الكيان جديد

en: is lower than
ar: هو أصغر من

en: Content is of type
ar: العقدة من النوع

en: Select the roles whose users should receive the mail.
ar: اختر الدور الذي ينبغي أن يستقبل مستخدموه البريد.

en: After updating an existing term
ar: بعد تحديث مصطلح موجود

en: Before saving a taxonomy term
ar: قبل حفظ مصطلح قاموس

en: After saving a new vocabulary
ar: بعد حفظ قاموس جديد

en: After updating an existing vocabulary
ar: بعد تحديث قاموس موجود

en: Before saving a vocabulary
ar: قبل حفظ قاموس

en: After saving a new user account
ar: قبل حفظ حساب مستخدم جديد

en: After updating an existing user account
ar: بعد تحديث حساب مستخدم موجود

en: Before saving a user account
ar: قبل حفظ حساب مستخدم

en: After a user account has been deleted
ar: بعد حذف حساب مستخدم

en: If checked, the condition result is negated such that it returns TRUE if it evaluates to FALSE.
ar: عند تحديده، يتم نفي نتيجة الشرط بحيث أنه يُرجع TRUE إذا كانت نتيجة تقييمه FALSE.

en: cloned
ar: مستنسخ

en: Are you sure you want to disable the %plugin %label?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد تعطيل %plugin %label؟

en: Disabled %plugin %label.
ar: تم تعطيل %plugin %label

en: Select the %element to add
ar: اختر ال%element المراد إضافته

en: React on event
ar: رد الفعل عند الحدث

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
ar: تنسيق: تنسيق التاريخ هو YYYY-MM-DD و %timezone يمثل المنطقة الزمنية من UTC. اتركه فارغاً لاستخدام تاريخ إرسال الاستمارة.

en: View mode
ar: نمط المشاهدة

en: Delete data
ar: حذف البيانات

en: Order balance
ar: رصيد الطلب

en: After updating an existing @entity
ar: بعد تحديث @entity موجود

en: Before saving a @entity
ar: قبل حفظ @entity

en: Rules configuration
ar: ضبط القواعد

en: British Pound Sterling
ar: الجنيه الإسترليني

en: To @title
ar: إلى @title

en: Owned by @name
ar: ملك ل@name

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will provide a meaningful audit trail for updates to this order.
ar: أعط تفسيرا عن التغييرات التي تقوم بها. هذا سيوفر  بيان مفهوما عن تتبع تحديثات هذا الطلب.

en: Owned by
ar: ملك ل

en: Order contact e-mail
ar: البريد الإلكتروني للاتصال للطلب

en: Defaults to the owner account e-mail address if left blank. Used for order communication.
ar: يأخد افتراضيا البريد الإلكتروني لحساب المالك إذا تُرك فارغا. يُستعمل من أجل التواصل بخصوص الطلب.

en: Create new revision on update
ar: إنشاء مراجعة جديدة عند التحديث

en: If an update log message is entered, a revision will be created even if this is unchecked.
ar: إذا تم إدخال رسالة سجل، فسيتم إنشاء مراجعة ولو كان هذا غير محددا.

en: Before adding a product to the cart
ar: قبل إضافة منتج إلى السلة

en: After adding a product to the cart
ar: بعد إضافة منتج إلى السلة

en: Task %tid has been deleted.
ar: تم حذف المهمة %tid.

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Access the views administration pages.
ar: الوصول إلى صفحات إدارة الرؤى.

en: Bypass access control when accessing views.
ar: تجاوز مراقبة خلال الوصول إلى الرؤى

en: Add new view
ar: إضافة رؤية جديدة

en: - Basic validation -
ar: - تحقق أساسي للصحة -

en: HTML element
ar: عنصر HTML

en: Place a colon after the label
ar: وضع نقطتين بعد التسمية

en: After removing a product from the cart
ar: بعذ إزالة منتج من السلة

en: Completing the checkout process
ar: إتمام عملية الأداء

[ctx: a drupal commerce order]
en: Completed order
ar: طلب تام

en: Checkout rules
ar: قواعد الأداء

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order ID
ar: المعرف ID للطلب

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order
ar: طلب

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order number
ar: رقم الطلب

[ctx: a drupal commerce order]
en: Orders
ar: الطلبات

[ctx: a drupal commerce order]
en: Save order
ar: حفظ الطلب

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order history
ar: تاريخ الطلب

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order type
ar: نوع الطلب

en: Order Balance
ar: رصيد الطلب

en: There are no inactive rules.
ar: لا توجد قواعد غير النشطة.

en: Import rule
ar: استيراد قاعدة

en: %title removed from your cart.
ar: تمت إزالة %title من سلتك.

en: You have not placed any orders with us yet.
ar: لم تنشئ أي طلبات معنا بعد.

en: Completed.
ar: تم.

en: Export %name
ar: تصدير %name

en: rule set
ar: مجموعة قواعد

en: Data value is empty
ar: قيمة المُعطى فارغة

en: Bypass views access control
ar: تجاوز مراقبة الوصول إلى الرؤى

en: No results behavior
ar: التصرف عند انعدام النتائج

en: Edit this view to add a display.
ar: تحرير هذه الرؤية لإضافة عرض.

en: Add view from template
ar: إضافة رؤية انطلاقا من قالب

en: View to insert
ar: الرؤية المراد إدراجها

en: Inherit contextual filters
ar: وراث مرشحات السياق

en: Recursion detected in view @view display @display.
ar: تم اكتشاف عودية في الرؤية @view العرض @display

en: Exception value
ar: قيمة الاستثناء

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
ar: إذا تم استقبال هذه القيمة، فسيم تجاهل المرشح؛ بمعنى "كل القيم"

en: Provide title
ar: توفير عنوان

en: Override breadcrumb
ar: استبدال مسار التنقل

en: Provide breadcrumb
ar: تزويد مسار التنقل

en: Specify validation criteria
ar: تحديد معيار التحقق من الصحة.

en: Action to take if filter value does not validate
ar: الإجراء المتخذ إذا لم تتحقق صحة المرشِح

en: Provide default value
ar: توفير قيمة افتراضية

en: Show "Page not found"
ar: إظهار محتوى "الصفحة غير موجودة"

en: Display a summary
ar: عرض ملخص

en: Display contents of "No results found"
ar: إظهار محتوى "لا توجد نتائج"

en: Number of records
ar: عدد التسجيلات

[ctx: Sort order]
en: Default sort
ar: الترتيب الافتراضي

[ctx: Sort order]
en: Date
ar: التاريخ

[ctx: Sort order]
en: Numerical
ar: عددي

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
ar: أبجدي

en: Create a label
ar: إنشاء تسمية

en: Enable to create a label for this field.
ar: فعِّل لإنشاء تسمية لهذا الحقل

en: Expose operator
ar: كشف العامل

en: edit view name/description
ar: تحرير اسم/وصف الرؤية

en: Apply and continue
ar: تطبيق واستمرار

en: All displays (except overridden)
ar: كل العروض (عدا المتجاوزة)

en: All displays
ar: كل العروض

en: View name and description
ar: اسم ووصف الرؤية

en: Automatically update preview on changes
ar: تحديث المعاينة تلقائيا عند التغيير

en: Master
ar: الرئيسي

en: Display | Displays
ar[0]: عروض
ar[1]: عرض
ar[2]: عرض
ar[3]: عروض
ar[4]: عرضا
ar[5]: عرض

en: filter criteria
ar: معايير الترشيح

en: Filter criterion
ar: معيار الترشيح

en: filter criterion
ar: معيار الترشيح

en: Filter value type
ar: نوع قيمة المرشح

en: Hide view
ar: إخفاء الرؤية

en: Remove all products from an order
ar: إزالة جميع المنتجات من طلب

en: No products have been created yet.
ar: لم يتم إنشاء منتجات بعد.

en: Order [commerce-order:order-number] at [site:name]
ar: الطلب [commerce-order:order-number] في [site:name]

en: Thanks for your order [commerce-order:order-number] at [site:name].
    
    If this is your first order with us, you will receive a separate e-mail with login instructions. You can view your order history with us at any time by logging into our website at:
    
    [site:login-url]
    
    You can find the status of your current order at:
    
    [site:url]user/[commerce-order:uid]/orders/[commerce-order:order-id]
    
    Please contact us if you have any questions about your order.
ar: شكرا لك على طلبك [commerce-order:order-number] في [site:name].
    
    إذا كان هذا أول طلب لك عندنا، فستتوصل ببريد إلكتروني آخر يحتوي على تعليمات تسجيل الدخول. يمكن مشاهدة سجل طلباتك عندنا في أي وقت بتسجيل الدخول إلى موقعنا في:
    
    [site:login-url]
    
    يمكنك الاطلاع على حالة طلبك الحالي في:
    
    [site:url]user/[commerce-order:uid]/orders/[commerce-order:order-id]
    
    المرجو الاتصال بنا إذا كانت لك أي أسئلة بخصوص طلبك.

en: Your order is number [commerce-order:order-number]. You can <a href="[commerce-order:url]">view your order</a> on your account page when logged in.
ar: طلبك هو الطلب رقم [commerce-order:order-number]. يمكنك <a href="[commerce-order:url]">مشاهدة طلبك</a> في صفحة حسابك عندما تكون مسجل الدخول.

en: Order balance comparison
ar: مقارنة رصيد الطلب

en: Allow multiple filter values to work together
ar: السماح لقيم مرشِحات متعددة بالعمل جميعا

en: Customize field HTML
ar: تخصيص HTML الحقل

en: Display extenders
ar: عرض الممدِّدات

en: Empty display extender
ar: ممدِّد عرض فارغ

en: Apply (all displays)
ar: تطبيق (كل العروض)

en: Apply (this display)
ar: تطبيق (هذا العرض)

en: Administer @entity_type
ar: تسيير @entity_type

en: customer profile
ar: ملف شخصي لزبون

en: customer profiles
ar: ملفات شخصية لزبناء
