Commerce First Data Global Gateway e4 (7.x-1.0) - en to ja translation catalogue (35 entries)

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Enabled
ja: 有効

en: Help
ja: ヘルプ

en: Continue
ja: 継続

en: Operation
ja: 操作

en: Accepted
ja: 承認済み

en: Match
ja: 一致

en: Refund
ja: 払い戻し

en: Credit
ja: 現金

en: cancel
ja: キャンセル

en: Transaction mode
ja: 取引モード

en: Credit card
ja: クレジットカード

en: Transaction Key
ja: 取引キー

en: Live transactions in a live account
ja: ライブアカウントでのライブ取引

en: Test transactions in a live account
ja: ライブアカウントでのテスト取引

en: Developer test account transactions
ja: 開発者テストアカウント取引

en: CVV match: @cvv
ja: CVV一致: @cvv

en: Address (Street) matches, ZIP does not
ja: 住所 (通り) 一致、郵便番号がありません

en: Non-U.S. Card Issuing Bank
ja: アメリカではない カード発行機関

en: No Match on Address (Street) or ZIP
ja: 住所(通り)または郵便番号が一致しません

en: Service not supported by issuer
ja: ザービスが発行機関によりサポートされていません

en: Address information is unavailable
ja: 住所情報が利用不可です

en: Nine digit ZIP matches, Address (Street) does not
ja: 9桁の郵便番号に一致、住所(通り)が見つかりません

en: Address (Street) and nine digit ZIP match
ja: 住所(通り)と9桁の郵便番号が一致

en: Address (Street) and five digit ZIP match
ja: 住所(通り)と5桁の郵便番号が一致

en: Five digit ZIP matches, Address (Street) does not
ja: 5桁の郵便番号に一致、住所(通り)が見つかりません

en: No Match
ja: 一致しません

en: Not Processed
ja: 処理できません

en: Should have been present
ja: 存在すべき

en: Issuer unable to process request
ja: 発行機関が要求を処理できません

en: Authorization and capture
ja: 認証と取得

en: Authorization only
ja: 認証のみ

en: Prior authorization capture
ja: 事前認証を取得

en: Void
ja: 無効

en: %name must be a number.
ja: %name は数字でなければなりません。
