Commerce Kickstart (7.x-1.6) - en to cs translation catalogue (1471 entries)

en: Home
cs: Domů

en: Title
cs: Nadpis

en: Body
cs: Text

en: Pages
cs: Stránky

en: Save configuration
cs: Uložit nastavení

en: Reset to defaults
cs: Obnovit výchozí nastavení

en: enable
cs: povolit

en: delete
cs: smazat

en: Status
cs: Stav

en: approve
cs: schválit

en: Delete
cs: Smazat

en: Operations
cs: Operace

en: Content
cs: Obsah

en: Transaction ID
cs: ID transakce

en: Value
cs: Hodnota

en: Totals
cs: Celkem

en: Username
cs: Uživatelské jméno

en: Email address
cs: E-mail

en: Item
cs: Položka

en: Group
cs: Skupina

en: Type
cs: Typ

en: Author
cs: Autor

en: Replies
cs: Odpovědí

en: Closed
cs: Zavřená

en: List
cs: Seznam

en: Subject
cs: Předmět

en: Actions
cs: Akce

en: Confirm
cs: Potvrdit

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Remove
cs: Odstranit

en: Description
cs: Popis

en: Language
cs: Jazyk

en: Read more
cs: Číst dál

en: more
cs: více

en: Enable
cs: Zapnout

en: Disable
cs: Vypnout

en: Access control
cs: Kontrola přístupu

en: Explanation or submission guidelines
cs: Vysvětlení nebo rady pro odeslání příspěvku

en: Disabled
cs: Vypnuto

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: Administration
cs: Administrace

en: footer
cs: patička

en: Comments
cs: Komentáře

en: More
cs: Více

en: Default currency
cs: Výchozí měna

en: Quantity
cs: Množství

en: On
cs: Zapnuto

en: Tags
cs: Štítky

en: Block title
cs: Nadpis bloku

en: Taxonomy
cs: Kategorie

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: Content types
cs: Typy obsahu

en: Home page
cs: Domovská stránka

en: Version
cs: Verze

en: Go
cs: Přejít

en: view
cs: zobrazit

en: all
cs: vše

en: File
cs: Soubor

en: Tag
cs: Štítek

en: Login
cs: Přihlásit se

en: Edit
cs: Upravit

en: Date
cs: Datum

en: Size
cs: Velikost

en: Links
cs: Odkazy

en: Search
cs: Hledat

en: None
cs: Žádné

en: Display settings
cs: Nastavení zobrazení

en: This action cannot be undone.
cs: Tuto akci nelze vrátit.

en: Message
cs: Zpráva

en: Block settings
cs: Nastavení bloku

en: Comment form
cs: Formulář pro posílání komentářů

en: User contact form
cs: Kontaktní formuláře pro jednotlivé uživatele

en: - None -
cs: - Nic -

en: Country
cs: Země

en: Weight
cs: Váha

en: Link
cs: Odkaz

en: Center
cs: Na střed

en: Hierarchy
cs: Hierarchie

en: Required
cs: Povinné

en: Parent
cs: Nadřazený

en: Depth
cs: Hloubka

en: Category
cs: Kategorie

en: Settings
cs: Nastavení

en: Feed
cs: Zdroj

en: Name
cs: Jméno

en: edit
cs: upravit

en: Book
cs: Kniha

en: Taxonomy term
cs: Termín taxonomie

en: settings
cs: nastavení

en: Back
cs: Zpět

en: Node ID
cs: ID uzlu

en: Field
cs: Pole

en: header
cs: hlavička

en: Label
cs: Popisek

en: Preview
cs: Náhled

en: Save
cs: Uložit

en: Help
cs: Nápověda

en: True
cs: Pravda (True)

en: False
cs: Nepravda (False)

en: Default
cs: Výchozí

en: Summary
cs: Souhrn

en: Update
cs: Aktualizovat

en: Open
cs: Otevřené

en: Top
cs: Nahoru

en: Small
cs: Malý

en: Large
cs: Velký

en: Core
cs: Jádro

en: Add new
cs: Přidat nový

en: Schedule
cs: Rozvrh

en: Access
cs: Přístup

en: Add
cs: Přidat

en: View
cs: Zobrazit

en: Format
cs: Formát

en: Path
cs: Cesta

en: Vocabularies
cs: Slovníky

en: Display
cs: Zobrazit

en: Node type
cs: Typ uzlu

en: results
cs: výsledky

en: search
cs: vyhledávání

en: Teaser
cs: Úvodník

en: The username %name does not exist.
cs: Uživatelské jméno %name neexistuje.

en: Theme
cs: Téma vzhledu

en: style
cs: styl

en: Timestamp
cs: Časové razítko

en: Keywords
cs: Klíčová slova

en: Component
cs: Komponenta

en: Total
cs: Celkem

en: Status:
cs: Stav:

en: Components
cs: Komponenty

en: Unknown
cs: Neznámý

en: Attachment
cs: Příloha

en: Picture
cs: Obrázek

en: Paths
cs: Cesty

en: Mail
cs: E-mail

en: Before
cs: Před

en: After
cs: Po

en: User
cs: Uživatel

en: Content type
cs: Typ obsahu

en: action
cs: akce

en: Continue
cs: Pokračovat

en: Configure
cs: Nastavení

en: Email
cs: E-mail

en: Files
cs: Soubory

en: User ID
cs: ID uživatele

en: Error
cs: Chyba

en: Options
cs: Možnosti

en: Contact
cs: Kontakt

en: Created
cs: Vytvořeno

en: Node
cs: Uzly

en: Number of columns
cs: Počet sloupců

en: Separator
cs: Oddělovač

en: Exclude
cs: Vyloučit

en: Horizontal
cs: Vodorovný

en: Vertical
cs: Svislý

en: Are you sure you want to delete %title?
cs: Určitě odstranit %title?

en: term
cs: podmínka

en: All
cs: Vše

en: hours
cs: hodiny

en: days
cs: dny

en: Access log
cs: Log přístupů

en: Active
cs: Aktivní

en: Year
cs: Rok

en: Date format
cs: Formát data

en: Page title
cs: Název stránky

en: Block
cs: Blok

en: Override title
cs: Přepsat název

en: CSS class
cs: CSS třída

en: Display links
cs: Zobrazit odkazy

en: Page
cs: Stránka

en: Bottom
cs: Dole

en: Node links
cs: Odkazy na uzly

en: Taxonomy terms
cs: Termíny taxonomie

en: User picture
cs: Obrázek uživatele

en: Breadcrumb
cs: Drobečková navigace

en: Site name
cs: Název webu

en: Site slogan
cs: Slogan webu

en: Off
cs: Vypnuto

en: Always
cs: Vždy

en: Never
cs: Nikdy

en: Header
cs: Hlavička

en: Footer
cs: Patička

en: Selected
cs: Vybráno

en: To
cs: Komu

en: From
cs: Od

en: Aggregator category
cs: Kategorie agregátoru

en: Aggregator feed
cs: Zdroj agregátoru

en: Aggregator item
cs: Položka agregátoru

en: Custom
cs: Vlastní

en: Roles
cs: Role

en: Revision ID
cs: ID revize

en: Comment
cs: Komentář

en: Comment ID
cs: ID komentáře

en: Hostname
cs: Hostitel

en: Published
cs: Vydáno

en: Signature
cs: Podpis

en: Filter
cs: Filtr

en: Location
cs: Místo

en: Promoted to front page
cs: Zobrazit na titulní stránce

en: Log message
cs: Zpráva do logu

en: Poll duration
cs: Trvání ankety

en: Poll votes
cs: Hlasy v anketě

en: File ID
cs: ID souboru

en: File name
cs: Název souboru

en: File size
cs: Velikost souboru

en: Vocabulary
cs: Slovník

en: Vocabulary ID
cs: ID slovníku

en: Term
cs: Termín

en: Term ID
cs: ID termínu

en: Term name
cs: Název termínu

en: E-mail address
cs: E-mailová adresa

en: Last access
cs: Poslední přístup

en: Last login
cs: Poslední přihlášení

en: Message type
cs: Typ zprávy

en: Severity
cs: Vážnost

en: Field name
cs: Název pole

en: Fields
cs: Pole

en: Contains
cs: Obsahuje

en: Does not contain
cs: Neobsahuje

en: Is less than
cs: Je menší než

en: Is less than or equal to
cs: Je menší nebo rovno

en: Is equal to
cs: Je rovno

en: Is greater than or equal to
cs: Je větší nebo rovno

en: Is greater than
cs: Je větší než

en: Is not equal to
cs: Není rovno

en: Average
cs: Průměr

en: Count
cs: Počet

en: Overridden
cs: Překryto

en: Conditions
cs: Podmínky

en: Mode
cs: Režim

en: Normal
cs: Normální

en: Success
cs: Úspěšně dokončeno

en: Warning
cs: Varování

en: configure
cs: nastavení

en: Last update
cs: Poslední obnova

en: %time ago
cs: před %time

en: Nodes
cs: Uzly

en: Advanced
cs: Pokročilé

en: Sort order
cs: Pořadí

en: Up
cs: Nahoru

en: Medium
cs: Střední

en: Sortable
cs: Lze řadit

en: Caching
cs: Mezipaměť

en: Month
cs: Měsíc

en: Price
cs: Cena

en: System
cs: Systém

en: Customer
cs: Zákazník

en: Amount
cs: Částka

en: Add to cart
cs: Vložit do košíku

en: Address
cs: Adresa

en: State
cs: Stav

en: Terms
cs: Podmínky

en: Desc
cs: Sestupně

en: Code
cs: Kód

en: Owner
cs: Vlastník

en: Payment
cs: Platba

en: Payment settings
cs: Nastavení plateb

en: Store
cs: Obchod

en: Company
cs: Společnost

en: node
cs: uzel

en: General
cs: Obecné

en: Method
cs: Metoda

en: Recent posts
cs: Poslední příspěvky

en: Day
cs: Den

en: Table
cs: Tabulka

en: January
cs: Leden

en: February
cs: Únor

en: March
cs: Březen

en: April
cs: Duben

en: May
cs: Kvě

en: June
cs: Červen

en: July
cs: Červenec

en: August
cs: Srpen

en: September
cs: Září

en: October
cs: Říjen

en: November
cs: Listopad

en: December
cs: Prosinec

en: Start date
cs: Datum začátku

en: Configuration
cs: Nastavení

en: Other
cs: Jiné

en: Basic
cs: Základní

en: SKU
cs: Kód zboží

en: List type
cs: Typ seznamu

en: Select all
cs: Vybrat vše

en: First name
cs: Jméno

en: Last name
cs: Příjmení

en: Sent
cs: Odesláno

en: User login
cs: Přihlášení

en: Link text
cs: Text odkazu

en: String
cs: Řetězec

en: Users
cs: Uživatelé

en: Referrer
cs: Odkazující stránka

en: Exists
cs: Existuje

en: Both
cs: Obojí

en: Maximum length
cs: Maximální délka

en: Save changes
cs: Uložit změny

en: Anonymous
cs: Anonym

en: Checkout
cs: Objednat

en: <All>
cs: <Vše>

en: Edit view
cs: Upravit pohled

en: Clone
cs: Klonovat

en: Administer views
cs: Administrace pohledů

en: Existing Views
cs: Existující pohledy (views)

en: Default Views
cs: Výchozí pohledy (views)

en: Ascending
cs: Vzestupně

en: Descending
cs: Sestupně

en: Normal menu item
cs: Normální položka menu

en: Empty text
cs: Prázdný text

en: Down
cs: Dolů

en: Arguments
cs: Argumenty

en: Operator
cs: Operátor

en: Filters
cs: Filtry

en: Recent comments
cs: Poslední komentáře

en: Random
cs: Náhodný

en: Uncategorized
cs: Nezařazeno

en: Position
cs: Pozice

en: IP Address
cs: IP adresa

en: Last checked
cs: Naposled kontrolováno

en: false
cs: nepravda

en: true
cs: pravda

en: Profile
cs: Profil

en: text
cs: Text

en: Term description
cs: Popis termínu.

en: fields
cs: pole

en: Expiration
cs: Platnost do

en: Operation
cs: Operace

en: reply
cs: odpovědět

en: Defaults
cs: Výchozí hodnoty

en: You have to specify a valid date.
cs: Je třeba zadat platné datum.

en: City
cs: Město

en: Postal code
cs: PSČ

en: with comments
cs: s komentáři

en: without comments
cs: bez komentářů

en: Sort by
cs: Řadit dle

en: Created date
cs: Datum vytvoření

en: Updated date
cs: Datum úpravy

en: comments
cs: komentáře

en: Full
cs: Celé

en: Default language
cs: Výchozí jazyk

en: American Samoa
cs: Amerikan Samoa

en: Marshall Islands
cs: Marshallovy ostrovy

en: Northern Mariana Islands
cs: Severní Mariany

en: Virgin Islands
cs: Panenské ostrovy

en: Full name
cs: Celé jméno

en: Regular expression
cs: Regulární výraz

en: Size of textfield
cs: Velikost textového pole

en: Authoring information
cs: Informace o autorovi

en: Leave blank for %anonymous.
cs: Ponechat prázdné pro %anonymous.

en: Hidden
cs: Skryté

en: Some
cs: Nějaký

en: Pending
cs: Čeká na zpracování

en: seconds
cs: sekund

en: minutes
cs: minuty

en: Show
cs: Ukázat

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
cs: Na každý řádek zadejte jednu cestu. Znak * je zástupný znak. Cesta může být například %blog pro stránku blogu nebo %blog-wildcard pro každý osobní blog. %front je úvodní stránka.

en: Other queries
cs: Ostatní dotazy

en: Link to node
cs: Odkaz na uzel

en: Change
cs: Změnit

en: in
cs: v

en: Edit term
cs: Upravit termín

en: Tokens
cs: Tokeny

en: Feeds
cs: Zdroje

en: Clear
cs: Vymazat

en: Full text
cs: Celý text

en: Source
cs: Zdroj

en: Search results
cs: Výsledky vyhledávání

en: Your search yielded no results
cs: Vyhledávání nepřineslo žádné výsledky.

en: Front page
cs: Titulní stránka

en: unlimited
cs: neomezené

en: Replacement patterns
cs: Nahrazovací vzorky

en: Activity
cs: Aktivita

en: Publishing options
cs: Možnosti vydání

en: First
cs: První

en: Query
cs: Dotaz

en: Configure block
cs: Nastavit blok

en: Block name
cs: Název bloku

en: Hour
cs: Hodina

en: Minute
cs: Minuta

en: Second
cs: Sekunda

en: Select list
cs: Seznam

en: Granularity
cs: Rozlišení

en: Alignment
cs: Zarovnání

en: Link label
cs: Text odkazu

en: author
cs: autor

en: None.
cs: Žádný.

en: Fixed
cs: Pevná

en: Revert
cs: Vrátit

en: Import failed.
cs: Import se nezdařil.

en: updated content
cs: aktualizovaný obsah

en: Existing system path
cs: Existující systémová cesta

en: Greater than
cs: Větší než

en: Less than
cs: Menší než

en: The mail's message body.
cs: Tělo zprávy emailu.

en: deleted user
cs: odstraněný uživatel

en: User has logged in
cs: Uživatel se přihlásil

en: any
cs: nějaký

en: Add user role
cs: Přidat uživatelskou roli

en: Execute custom PHP code
cs: Provést vlastní PHP kód

en: PHP code
cs: PHP kód

en: Select a user
cs: Vyberte uživatele

en: What links here
cs: Co sem odkazuje

en: Taxes
cs: Daně

en: Tax rate
cs: Daňová sazba

en: Product type
cs: Typ produktu

en: Site information
cs: Informace o webu

en: Blocked
cs: Zablokován

en: or
cs: nebo

en: open
cs: otevřené

en: Convert
cs: Konvertovat

en: Parent term
cs: Nadřazený termín

en: Parent terms
cs: Nadřazené termíny

en: Style
cs: Styl

en: revert
cs: vrátit

en: All tags
cs: Všechny tagy

en: Last modified
cs: Naposled upraveno

en: Shopping cart
cs: Nákupní košík

en: Cart
cs: Nákupní košík

en: Discount
cs: Sleva

en: Reversed
cs: Obráceně

en: Product
cs: Produkt

en: Subtotal
cs: Mezisoučet

en: Payment Status
cs: Stav platby

en: Payment method
cs: Způsob platby

en: Changed
cs: Změněno

en: Date created
cs: Datum vytvoření

en: Completed
cs: Dokončené

en: Reverse
cs: Obráceně

en: Delete product type
cs: Odstranit typ produktu

en: Products
cs: Produkty

en: Total:
cs: Celkem:

en: Orders
cs: Objednávky

en: Not published
cs: Nevydáno

en: Menu settings
cs: Nastavení menu

en: Color scheme
cs: Barevné schéma

en: Unformatted
cs: Neformátováno

en: %title has been deleted.
cs: Uzel %title byl smazán.

en: RSS Feed
cs: RSS zdroj

en: New comments
cs: Nové komentáře

en: New
cs: Nové

en: Relationships
cs: Vztahy

en: Plural
cs: Plurál

en: Relationship
cs: Vztah

en: relationships
cs: vztahy

en: Oldest first
cs: Od nejstarších

en: Sort criteria
cs: Kritéria řazení

en: Base path
cs: Cesta k webu

en: Parent menu item
cs: Nadřazená položka menu

en: Themes
cs: Témata vzhledu

en: Translations
cs: Překlady

en: comment
cs: komentář

en: Unpublished
cs: Nevydáno

en: Last changed
cs: Naposled změněno

en: Loading...
cs: Načítání...

en: !name field is required.
cs: Pole !name je vyžadováno.

en: Sticky
cs: Přilepení

en: Review
cs: Revize

en: cancel
cs: zrušit

en: Tabs
cs: Záložky

en: Processing
cs: Zpracovává se

en: disable
cs: vypnout

en: Output format
cs: Výstupní formát

en: Storage
cs: Ukládání

en: Complete
cs: Dokončit

en: date
cs: datum

en: Page name
cs: Název stránky

en: Apply
cs: Použít

en: Enter the terms you wish to search for.
cs: Zadejte hledaný termín.

en: Information
cs: Informace

en: PHP Code
cs: PHP kód

en: Simple
cs: Jednoduché

en: Double
cs: Dvojité

en: Alaska
cs: Aljaška

en: California
cs: Kalifornie

en: Hawaii
cs: Hawai

en: New Mexico
cs: Nové Mexiko

en: North Carolina
cs: Severní Karolína

en: North Dakota
cs: Severní Dakota

en: Pennsylvania
cs: Pensylvánie

en: South Carolina
cs: Jižní Karolína

en: South Dakota
cs: Jižní Dakota

en: Virginia
cs: Virginie

en: West Virginia
cs: Západní Virginie

en: Translation
cs: Překlad

en: Menus
cs: Menu

en: Above
cs: Nad

en: @min and @max
cs: @min a @max

en: Text area
cs: Textová oblast

en: Used in
cs: Použito v

en: Title (link)
cs: Titulek (s odkazem)

en: Title (no link)
cs: Titulek (bez odkazu)

en: Autocomplete text field
cs: Textového pole s automatickým dokončováním

en: Decimal
cs: Desetinné číslo

en: Precision
cs: Přesnost

en: Form
cs: Formulář

en: Exceptions
cs: Výjimky

en: Canceled
cs: Zrušeno

en: Permission
cs: Oprávnění

en: Grid
cs: Mřížka

en: Global
cs: Globální

en: Thread
cs: Vlákno

en: Title text
cs: Text názvu

en: Rate
cs: Hodnocení

en: Postal Code
cs: PSČ

en: Currency Code
cs: Kód měny

en: Distinct
cs: Jedinečné

en: Extension
cs: Přípona

en: Space
cs: Mezera

en: Language neutral
cs: Jazykově neutrální

en: Account blocked
cs: Blokovaný účet

en: Administrator
cs: Administrátor

en: Usage
cs: Použití

en: <Any>
cs: - nezáleží -

en: product
cs: produkt

en: Loading
cs: Načítání

en: Rearrange
cs: Přeskupit

en: Execute
cs: Vykonat

en: empty
cs: prázdné

en: Aggregator
cs: Agregátor

en: Node author
cs: Autor uzlu

en: Attach to
cs: Přiložit k

en: by @user
cs: uživatelem @user

en: Argument type
cs: Typ argumentu

en: Context
cs: Kontext

en: Node type description
cs: Popis typu uzlu

en: Attached files
cs: Přiložené soubory

en: A list of files attached to the node.
cs: Seznam souborů přiložených k uzlu.

en: Book navigation
cs: Obsah knihy

en: Add comment
cs: Přidat komentář

en: !a comments per page
cs: Počet komentářů na stránce: !a

en: Pager
cs: Stránkovač

en: "@s" content
cs: "@s" obsah

en: Node type description.
cs: Popis typu uzlu.

en: Term description.
cs: Popis termínu.

en: The picture of a user.
cs: Obrázek uživatele user.

en: User profile
cs: Profil uživatele

en: The profile of a user.
cs: Profil uživatele.

en: Vocabulary terms
cs: Termíny slovníku

en: Taxonomy vocabulary
cs: Slovník kategorií

en: relationship
cs: vztah

en: Close Window
cs: Zavřít okno

en: Close window
cs: Zavřít okno

en: Remove this item
cs: Ostranit tuto položku

en: Local
cs: Místní

en: Node loaded from @var
cs: Uzel načten z @var

en: Page settings
cs: Nastavení stránky

en: Use pager
cs: Použít stránkování

en: Items to display
cs: Položky k zobrazení.

en: Offset
cs: Vynechat položky

en: Link to view
cs: Odkaz na pohled

en: More link
cs: Odkaz 'více'

en: Book parent
cs: Nadřazená kniha

en: Top level book
cs: Kniha nejvyšší úrovně

en: Term parent
cs: Nadřazený termín

en: begins with
cs: začíná s

en: contains
cs: obsahuje

en: Machine name
cs: Strojový název

en: Locked
cs: Uzamčeno

en: Account information
cs: Informace o účtu

en: Account
cs: Účet

en: Selection type
cs: Způsob výběru

en: No name
cs: Beze jména

en: Node count
cs: Počet uzlů

en: Default order
cs: Výchozí pořadí

en: Number of views
cs: Počet shlédnutí

en: Billing information
cs: Fakturační údaje

en: Company name
cs: Jméno společnosti

en: Or
cs: Nebo

en: Go back
cs: Krok zpět

en: Ordered list
cs: Číslovaný seznam

en: Unordered list
cs: Nečíslovaný seznam

en: Font family
cs: Řez písma

en: Link class
cs: Třída odkazu

en: Column
cs: Sloupec

en: Default sort
cs: Výchozí řazení

en: sort by @s
cs: seřadit podle @s

en: and
cs: a

en: After saving a new comment
cs: Po uložení nového komentáře

en: After deleting a comment
cs: Po smazání komentáře

en: After deleting a term
cs: Po smazání termínu

en: Payment method title
cs: Název způsobu platby

en: Add new rule
cs: Přidat pravidlo

en: Add @type
cs: Přidat @type

en: Parent comment
cs: Nadřazený komentář

en: The parent comment.
cs: Nadřazený komentář.

en: Author's website
cs: Web autora

en: Reply-to link
cs: Odkaz "Odpovědět"

en: Provide a simple link to reply to the comment.
cs: Poskytnout jednoduchý odkaz pro možnost odpovědět na komentář

en: Text to display
cs: Text který se zobrazí

en: Link this field to its user or an author's homepage
cs: Odkazovat toto pole na domovskou stránku jeho uživatele nebo autora

en: Newest first
cs: Nejnovější první

en: field
cs: pole

en: nodes
cs: uzly

en: clone
cs: klonovat

en: Week @week
cs: Týden @week

en: Translate
cs: Přeložit

en: Target
cs: Cíl

en: Time ago
cs: Čas před

en: Create @name
cs: Vytvořit @name

en: View cart
cs: Zobrazit košík

en: Currency code
cs: Kód měny

en: starting from @count
cs: začínající od @count

en: Embed
cs: Vložit

en: Entity type
cs: Typ entity

en: VAT
cs: DPH

en: Total paid
cs: Celkem zaplaceno

en: Payment methods
cs: Způsoby platby

en: User account
cs: Uživatelský účet

en: Save and add another
cs: Uložit a přidat další

en: Button text
cs: Text tlačítka

en: Title only
cs: Pouze nadpis

en: Not defined
cs: Není definováno

en: Validator
cs: Validátor

en: Debugging
cs: Ladění

en: Mime type
cs: MIME typ

en: Base price
cs: Základní cena

en: Tax
cs: Daň

en: Profile ID
cs: ID profilu

en: Display format
cs: Formát zobrazení

en: Widgets
cs: Widgety

en: You have entered an invalid credit card number.
cs: Bylo zadáno neplatné čislo kreditní karty.

en: Order status
cs: Stav objednávky

en: Card type
cs: Typ karty

en: Card owner
cs: Vlastník karty

en: Card number
cs: Číslo karty

en: Issuing bank
cs: Banka, která kartu vystavila

en: Review order
cs: Přehled objednávky

en: Line item label
cs: Název řádkové položky

en: Display type
cs: Typ zobrazení

en: Radio buttons
cs: Přepínací tlačítka

en: Checkout settings
cs: Nastavení pokladny

en: Update cart
cs: Aktualizovat košík

en: Add product
cs: Přidat produkt

en: Add line item
cs: Přidat řádkovou položku

en: Line item removed.
cs: Řádková položka byla odebrána.

en: Update the order status
cs: Aktualizovat stav objednávky

en: Order settings
cs: Nastavení objednávek

en: View order
cs: Zobrazit objednávku

en: Line items
cs: Řádkové položky

en: Order state
cs: Stav objednávky

en: Select a product
cs: Vybrat produkt

en: of
cs: z

en: translate
cs: přeložit

en: No link
cs: Žádný odkaz

en: Is not one of
cs: Není jedním z

en: Row
cs: Řádek

en: Currency settings
cs: Nastavení měny

en: Autocomplete matching
cs: Porovnávání s automatickým dokončováním

en: Starts with
cs: Začíná na

en: Secondary tabs
cs: Sekundární záložky

en: Variants
cs: Varianty

en: Autocomplete
cs: Automatické dokončování

en: Filter by event
cs: Filtrovat podle události

en: Active rules
cs: Aktivní pravidla

en: Inactive rules
cs: Neaktivní pravidla

en: Decimal point
cs: Desetinná čárka

en: ends with
cs: končí s

en: Created on
cs: Vytvořeno v

en: Custom date format
cs: Vlastní formát data

en: Book outline
cs: Osnova knihy

en: Revision information
cs: Informace o revizi

en: Is one of
cs: Jeden z

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
cs: Přístup bude umožněn uživatelům s daným uživatelským oprávněním.

en: Send mail
cs: Poslat e-mail

en: Comma
cs: Čárka

en: Show All
cs: Zobrazit vše

en: Is empty (NULL)
cs: Je prázdný (NULL)

en: not empty
cs: není prázdný

en: MIME type
cs: Typ MIME

en: Ends with
cs: Končí na

en: Upload date
cs: Datum nahrání

en: Order total
cs: Objednávka celkem

en: Use default RSS settings
cs: Použít výchozí nastavení RSS

en: Front page feed
cs: Zdroj pro titulní stránku

en: Primary
cs: Primární

en: User: ID
cs: Uživatel: ID

en: No role
cs: Žádná role

en: View link
cs: Odkaz "zobrazit"

en: The size of the file.
cs: Velikost souboru.

en: The MIME type of the file.
cs: MIME typ souboru.

en: Delete link
cs: Odkaz "smazat"

en: Per page
cs: Na stránku

en: Per user
cs: Na uživatele

en: Multilingual support
cs: Podpora více jazyků

en: Capitalize first letter
cs: První písmeno kapitálkami

en: Logged in user
cs: Přihlášený uživatel

en: Custom text
cs: Vlastní text

en: Remove group
cs: Odstranit skupinu

en: is greater than
cs: je větší než

en: Product SKU
cs: Kód zboží

en: Add a tax rate
cs: Přidat daňovou sazbu

en: Secondary
cs: Sekundární

en: No fields available.
cs: Žádná pole nejsou dostupná.

en: PHP Evaluation
cs: Vyhodnocení PHP

en: After saving new content
cs: Po uložení nového obsahu

en: After updating existing content
cs: Po aktualizaci existujícího obsahu

en: After deleting content
cs: Po vymazání obsahu

en: The mail's from address. Leave it empty to use the site-wide configured address.
cs: Adresa emailu Od. Nechte prázdné pro použití nastavené globální adresy webu.

en: updated term
cs: upraven termín

en: Block a user
cs: Blokovat uživatele

en: Numeric
cs: Číselné

en: Custom URL
cs: Vlastní URL

en: Edit link
cs: Odkaz "upravit"

en: Submit button text
cs: Text odesílacího tlačítka

en: The page has been deleted.
cs: Stránka byla smazána.

en: Justify
cs: Zarovnat do bloku

en: Parent term(s)
cs: Nadřazený termín či termíny

en: Skipping broken view @view
cs: Poškozené view @view vynecháno

en: Changes cannot be made to a locked view.
cs: V zamknutém pohledu nelze provádět změny.

en: Create customized lists and queries from your database.
cs: Vytvořit vlastní seznamy a dotazy z vaší databáze.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
cs: Administrační rozhraní pro modul Views. Bez tohoto modulu nemůžete pohledy vytvářet ani upravovat.

en: Broken/missing handler
cs: Poškozený/chybějící ovladač

en: Current date
cs: Aktuální datum

en: Current node's creation time
cs: Čas vytvoření aktuálního uzlu

en: Current node's update time
cs: Čas úpravy aktuálního uzlu

en: Do not display items with no value in summary
cs: Nezobrazovat v přehledu položky, které nemají žádnou hodnotu

en: Invalid input
cs: Neplatný vstup

en: Glossary mode
cs: Mód rejstříku

en: Character limit
cs: Omezení počtu znaků

en: No transform
cs: Bez převodu

en: Upper case
cs: Velká písmena

en: Lower case
cs: Malá písmena

en: Transform spaces to dashes in URL
cs: Převést mezery na pomlčky v URL

en: Exclude from display
cs: Nezobrazovat

en: Rewrite the output of this field
cs: Přepsat výstup pole

en: Output this field as a link
cs: Zobrazit pole jako odkaz

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
cs: Pokud je zaškrtnuto, pole bude převedeno na odkaz. Cíl musí být uveden níže.

en: Link path
cs: Cesta odkazu

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
cs: Libovolný text zobrazený před tímto odkazem. Lze použít HTML.

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
cs: Libovolný text zobrazený za tímto odkazem. Lze použít HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
cs: <p>Před použitím tohoto pole je třeba do zobrazení přidat některé z dalších polí. Pokud chcete, můžete pole skrýt zaškrtnutím volby <em>Vynechat ze zobrazení (Exclude from display)</em>. Kvůli pořadí vykreslování nelze použít pole, která jsou v pořadí až za polem, se kterým právě pracujete. Jestliže potřebujete použít pole, které není v seznamu, změnte pořadí polí.</p>

en: Trim this field to a maximum length
cs: Oříznout pole na maximální délku

en: Trim only on a word boundary
cs: Oříznout pouze mezi slovy

en: Add an ellipsis
cs: Přidat trojtečku

en: Strip HTML tags
cs: Odstranit HTML tagy.

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
cs: Pokud je zaškrtnuto, všechny HTML tagy budou odstraněny.

en: Field can contain HTML
cs: Pole může obsahovat HTML

en: File size display
cs: Zobrazení velikosti souboru

en: Formatted (in KB or MB)
cs: Formátovaný (v KB nebo MB)

en: If checked, true will be displayed as false.
cs: Pokud je vybráno, pravda (TRUE) bude zobrazována jako nepravda (FALSE).

en: Time ago (with "ago" appended)
cs: Čas před (s připojeným „před“)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
cs: Časové rozpětí (s připojeným „před/od teď“)

en: If checked, the number will be rounded.
cs: Pokud je zaškrtnuto, číslo bude zaokrouhleno.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
cs: Určete počet číslic vypsaných za desetinnou čárkou.

en: What single character to use as a decimal point.
cs: Jaký znak použít jako desetinnou čárku.

en: What single character to use as the thousands separator.
cs: Jaký znak použít jako oddělovač tisíců.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
cs: Text vložený před číslo, například symbol měny.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
cs: Text vložený za číslo, například symbol měny.

en: Simple separator
cs: Jednoduchý oddělovač

en: Display as link
cs: Zobrazit jako odkaz

en: This identifier is not allowed.
cs: Tento identifikátor není povolen.

en: - Any -
cs: - nezáleží -

en: exposed
cs: vystavený

en: Value type
cs: Typ hodnoty

en: Invalid date format.
cs: Neplatný formát data.

en: not in
cs: není v

en: Is all of
cs: Všech

en: Is none of
cs: Není žádný z

en: not
cs: ne

en: Is between
cs: Je mezi

en: between
cs: mezi

en: Is not between
cs: Není mezi

en: not between
cs: ne mezi

en: And max
cs: A maximálně

en: And
cs: A

en: Contains any word
cs: Obsahuje jakékoliv slovo

en: Contains all words
cs: Obsahuje všechna slova

en: has all
cs: obsahuje vše

en: begins
cs: začíná

en: ends
cs: končí

en: desc
cs: pop.

en: @time ms
cs: %time ms

en: View name
cs: Název pohledu

en: View description
cs: Popis pohledu

en: View tag
cs: Štítek pohledu

en: The view has been deleted.
cs: Pohled byl smazán

en: Paste view code here
cs: Zde vložte kód pohledu

en: Unable to import view.
cs: Pohled nelze importovat

en: Invalid
cs: Neplatný

en: Configure @type
cs: Konfigurovat @type

en: Rearrange @type
cs: Přeskupit @type

en: Default settings for this view.
cs: Výchozí nastavení pro tento pohled.

en: Displays rows one after another.
cs: Zobrazí řádky jeden po druhém.

en: Displays rows as an HTML list.
cs: Zobrazí řádky jako HTML seznam.

en: Displays rows in a grid.
cs: Zobrazí řádky v mřížce.

en: Displays rows in a table.
cs: Zobrazí řádky v tabulce.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
cs: Přístup bude umožněn uživatelům kterékoliv z těchto rolí.

en: sort criteria
cs: kriteria řazení

en: sort criterion
cs: kritérium řazení

en: The title of the comment.
cs: Název komentáře.

en: Post date
cs: Datum vytvoření

en: Last comment time
cs: Čas posledního komentáře

en: Last comment author
cs: Autor posledního komentáře

en: Comment count
cs: Počet komentářů

en: Updated/commented date
cs: Datum úpravy/komentáře

en: Comment status
cs: Status komentáře

en: Locale source
cs: Lokální zdroj

en: The ID of the source string.
cs: ID zdrojového řetězce.

en: The title of the node.
cs: Nadpis uzlu.

en: The date the node was posted.
cs: Datum vytvoření uzlu.

en: Poll
cs: Anketa

en: Search Terms
cs: Hledat termíny

en: The terms to search for.
cs: Zadejte hledané termíny.

en: The total number of times the node has been viewed.
cs: Celkový počet zobrazení uzlu.

en: Views today
cs: Zobrazení dnes

en: The total number of times the node has been viewed today.
cs: Celkový počet dnešních zobrazení uzlu.

en: The most recent time the node has been viewed.
cs: Čas kdy byl uzel naposledy prohlížen.

en: Browser session ID of user that visited page.
cs: Session ID prohlížeče uživatele, který navštívil stránku.

en: Title of page visited.
cs: Nadpis navštívené stránky.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
cs: Interní cesta navštívené stránky (relativně ke kořenovému adresáři Drupalu).

en: Files maintained by Drupal and various modules.
cs: Soubory spravované Drupalem a různými moduly.

en: The ID of the file.
cs: ID souboru

en: The name of the file.
cs: Název souboru.

en: The path of the file.
cs: Cesta souboru.

en: The mime type of the file.
cs: MIME typ souboru.

en: The status of the file.
cs: Stav souboru.

en: The date the file was uploaded.
cs: Datum, kdy byl soubor nahrán.

en: Taxonomy term name.
cs: Název termínu taxonomie.

en: The term weight field
cs: Pole váhy termínu

en: The parent term of the term.
cs: Nadřazený termín tohoto termínu.

en: The user ID
cs: ID uživatele

en: The user or author name.
cs: Jméno uživatele nebo autora.

en: Language of the user
cs: Výchozí jazyk uživatele

en: The date the user was created.
cs: Datum, kdy byl uživatelský účet vytvořen.

en: The user's last login date.
cs: Poslední přihlášení uživatele

en: Whether a user is active or blocked.
cs: Zda je uživatel aktivní nebo blokovaný.

en: The user's signature.
cs: Podpis uživatele.

en: Provide a simple link to edit the user.
cs: Poskytnout jednoduchý odkaz na úpravu uživatele.

en: User ID from URL
cs: ID uživatele z URL

en: Provide custom text or link.
cs: Poskytnout vlastní text nebo odkaz.

en: No user
cs: Žádný uživatel

en: contact
cs: kontakt

en: Contact %user
cs: Kontaktovat %user

en: Unknown group
cs: Neznámá skupina

en: Unknown language
cs: Neznámý jazyk

en: Current user's language
cs: Aktuální jazyk uživatele

en: Default site language
cs: Výchozí jazyk webu

en: No language
cs: Žádný jazyk

en: Current installed version
cs: Aktuálně nainstalovaná verze

en: Node IDs separated by , or +
cs: ID uzlů oddělené , nebo +

en: No vocabulary
cs: Žádný slovník

en: Current language
cs: Aktuální jazyk

en: Usernames
cs: Uživatelská jména

en: Enter a comma separated list of user names.
cs: Zadejte čárkou oddělený seznam uživatelských jmen.

en: Query results
cs: Výsledky dotazu

en: Change the title that this display will use.
cs: Změnit titulek, který bude použit pro toto zobrazení

en: Use AJAX
cs: Použít AJAX

en: Change this display's pager setting.
cs: Změnit nastavení stránkování tohoto zobrazení.

en: Items per page
cs: Položek na stránku

en: Link display
cs: Zobrazení odkazu

en: Exposed form in block
cs: Vystavení formuláře v bloku

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
cs: Počet položek zobrazených na stránce. Zadejte 0 pro žádný limit.

en: Display even if view has no result
cs: Zobrazit přestože pohled nevrací výsledek

en: Change theme
cs: Změnit téma vzhledu

en: Back to !info.
cs: Zpět na !info.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
cs: Zobrazení "@display" používá cestu, ale tato cesta není nadefinována

en: Attachment settings
cs: Nastavení přílohy

en: Inherit exposed filters
cs: Zdědit vystavené filtry

en: Multiple displays
cs: Více zobrazení

en: Using the site name
cs: Použití jména webu

en: Use the site name for the title
cs: Jako název použít název webu

en: No menu
cs: Žádné menu

en: Change settings for the parent menu
cs: Změnit nastavení pro nadřazené menu

en: No menu entry
cs: Žádný záznam v menu

en: Normal menu entry
cs: Normální záznam v menu

en: Insert item into an available menu.
cs: Vložte položku do dostupného menu.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
cs: Výběr menu vyžaduje aktivaci modulu menu.

en: Already exists
cs: Již existuje

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
cs: Vodorovné zarovnání umístí buňky od levého horního rohu směrem doprava. Svislé zarovnání umístí buňky od levého horního rohu směrem dolů.

en: None defined
cs: Není definováno

en: @current of @max
cs: @current z @max

en: - All -
cs: - Vše -

en: Machine-readable name
cs: Strojově čitelný název

en: Payment Method
cs: Způsob platby

en: Contact form
cs: Kontaktní formulář

en: Search form
cs: Vyhledávání

en: Popular content
cs: Oblíbený obsah

en: Content translation
cs: Překlad obsahu

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
cs: Zvolte metodu, která se má použít pro návrhy při automatickém dokončování. Berte na vědomí, že možnost <em>Obsahuje</em> může na stránkách s velkým počtem uzlů (řádově tisíce) způsobovat problémy s výkonem.

en: The item has been deleted.
cs: Položka byla odstraněna.

en: Item ID
cs: ID položky

en: Text format
cs: Formát textu

en: Sort descending
cs: Seřadit sestupně

en: Sort ascending
cs: Seřadit vzestupně

en: Remote ID
cs: Vzdálené ID

en: The name of the site.
cs: Název webu.

en: Unable to create
cs: Nebylo možné vytvořit

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
cs: Knihovna užitečných nástrojů od Merlin of Chaos.

en: There are no objects to be exported at this time.
cs: V tuto chvíli neexistují žádné objekty pro export.

en: All criteria must pass.
cs: Všechna kritéria musí být splněna.

en: Only one criteria must pass.
cs: Pouze jedno kritérium musí být splněno.

en: Remove this item.
cs: Odstranit tuto položku.

en: No criteria selected, this test will pass.
cs: Nebyla vybrána žádná kritéria, tento test projde.

en: Edit criteria
cs: Upravit kritéria

en: Invalid object name.
cs: Neplatné jméno objektu.

en: Invalid context type
cs: Neplatný typ kontextu.

en: Enter a title to use when this argument is present. You may use %KEYWORD substitution, where the keyword is specified below.
cs: Zadejte nadpis, který bude použit v případě přítomnosti tohoto argumentu. Je možné použít nahrazení %KEYWORD, kde klíčové slovo je specifikováno níže.

en: Edit @type
cs: Upravit @type

en: , and
cs: , a

en: , or
cs: , nebo

en: Keyword: %@keyword
cs: Klíčové slovo: %@keyword

en: From "@title"
cs: Z "@title"

en: In code
cs: V kódu

en: Get a summary of the information about this page.
cs: Získat shrnutí informací o této stránce.

en: Add variant
cs: Přidat variantu

en: Add a new variant to this page.
cs: Přidat novou variantu k této stránce.

en: Create variant
cs: Vytvořit variantu

en: Import variant
cs: Importovat variantu

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
cs: Přidat novou variantu k této stránce z kódu, exportovaného z jiné stránky.

en: Reorder variants
cs: Změnit pořadí variant

en: Change the priority of the variants to ensure that the right one gets selected.
cs: Změnit prioritu variant tak, že se zajistí výběr správné varianty.

en: Configure a newly created variant prior to actually adding it to the page.
cs: Konfigurovat nově vytvořenou variantu před jejím samotným přidáním ke stránce.

en: Variant operations
cs: Operace nad variantou

en: Get a summary of the information about this variant.
cs: Získat shrnutí informací o této variantě.

en: Make an exact copy of this variant.
cs: Vytvořit přesnou kopii této varianty.

en: Export this variant into code to import into another page.
cs: Exportovat tuto variantu do kódu pro import na jinou stránku.

en: Remove all changes to this variant and revert to the version in code.
cs: Odebrat všechny změny u této varianty a vrátit se k verzi v kódu.

en: Remove this variant from the page completely.
cs: Kompletně odebrat tuto variantu ze stránky.

en: No variants
cs: Žádné varianty

en: The page has been updated. Changes will not be permanent until you save.
cs: Stránka byla aktualizována. Změny nebudou trvalé, dokud je neuložíte.

en: Unable to update changes due to lock.
cs: Není možné aktualizovat změny kvůli zámku.

en: This setting contains unsaved changes.
cs: Nastavení obsahuje neuložené změny.

en: You have unsaved changes to this page. You must select Save to write them to the database, or Cancel to discard these changes. Please note that if you have changed any form, you must submit that form before saving.
cs: Stránka obsahuje neuložené změny. Je třeba vybrat Uložit pro jejich zapsání do databáze, nebo Zrušit pro zrušení změn. Uvědomte si, že po jakékoliv změně formuláře je třeba tento formulář před uložením odeslat.

en: All pending changes have been discarded, and the page is now unlocked.
cs: Všechny čekající změny byly zrušeny a stránka byla odemčena.

en: Administrative title of this variant. If you leave blank it will be automatically assigned.
cs: Administrativní nadpis této varianty. Pokud je ponechán prázdný, bude přiřazen automaticky.

en: Variant type
cs: Typ varianty

en: Optional features
cs: Volitelné vlastnosti

en: Variant name
cs: Jméno varianty

en: Enter the name of the new variant.
cs: Zadejte jméno nové varianty.

en: Paste variant code here
cs: Vložte kód varianty sem

en: No variant found.
cs: Nebyla nalezena žádná varianta.

en: Unable to get a variant from the import. Errors reported: @errors
cs: Nepodařilo se získat variantu z importu. Zaznamenané chyby: @errors

en: Are you sure you want to delete this variant? This deletion will not be made permanent until you click Save.
cs: Opravdu smazat tuto variantu? Smazání nebude trvalé, dokud nekliknete na Uložit.

en: Add a new variant
cs: Přidat novou variantu

en: Node being edited
cs: Upravovaný uzel

en: Node being viewed
cs: Prohlížený uzel

en: Argument settings
cs: Nastavení argumentu

en: A meaningless second page
cs: Nesmyslná druhá stránka

en: Administrative title
cs: Administrativní název

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
cs: Jméno této stránky. Objeví se v administračním rozhraní pro její jednoduché rozeznání.

en: The machine readable name of this page. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
cs: Strojově čitelné jméno stránky. Musí být jedinečné a smí obsahovat pouze písmena, číslice a podtržítka. Po vytvoření není možné tuto hodnotu změnit!

en: Administrative description
cs: Administrativní popis

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
cs: Popis stránky, toho co dělá nebo co je jejím účelem, pouze pro administrativní využití.

en: Visible menu item
cs: Viditelná položka menu

en: Name is required.
cs: Jméno je vyžadováno.

en: That name is used by another page: @page
cs: Toto jméno je používáno jinou stránkou: @page

en: Page name must be alphanumeric or underscores only.
cs: Jméno stránky může obsahovat pouze písmena, číslice a podtržítka.

en: That path is used by another page: @page
cs: Tato cesta je používána jinou stránkou: @page

en: Duplicated argument %arg
cs: Duplicitní argument %arg

en: Invalid arg <em>%</em>. All arguments must be named with keywords.
cs: Neplatný argument <em>%</em>. Všechny argumenty musí být pojmenovány klíčovými slovy.

en: Parent item title
cs: Nadpis nadřazené položky

en: Parent item menu
cs: Menu nadřazené položky

en: Position in path
cs: Pozice v cestě

en: Invalid keyword.
cs: Neplatné klíčové slovo.

en: Change context type
cs: Změnit typ kontextu

en: Change argument
cs: Změnit argument

en: No context selected
cs: Nebyl vybrán žádný kontext

en: Error: missing argument.
cs: Chyba: chybí argument

en: Context identifier
cs: Identifikátor kontextu

en: Error: missing or invalid argument plugin %argument.
cs: Chyba: plugin argumentu %argument chybí nebo je neplatný.

en: Import page
cs: Importovat stránku

en: Paste page code here
cs: Vložte kód stránky sem

en: Unable to get a page from the import. Errors reported: @errors
cs: Nepodařilo se získat stránku z importu. Zaznamenané chyby: @errors

en: Enter the name to the new page It must be unique and contain only alphanumeric characters and underscores.
cs: Zadejte jméno nové stránky. Musí být jedinečné a smí obsahovat pouze písmena, číslice a podtržítka.

en: Clone variants
cs: Klonovat varianty

en: Create a new page
cs: Vytvořit novou stránku

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
cs: Upravit název, cestu a další základní nastavení stránky.

en: Make a copy of this page
cs: Vytvořit kopii této stránky

en: This page is publicly accessible.
cs: Tato stránka je veřejně přístupná.

en: No menu entry.
cs: Žádný záznam v menu.

en: Normal menu entry.
cs: Normální záznam v menu.

en: Title: %title.
cs: Nadpis: %title.

en: Menu block: %title.
cs: Blok menu: %title.

en: Taxonomy term template
cs: Šablona termínu taxonomie

en: Multiple terms
cs: Více termínů

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
cs: Vložit hiearchii prvního termínu do drobečkové navigace.

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
cs: Pokud je zaškrtnuto, rodiče termínu taxonomie se objeví v drobečkové navigaci.

en: Only a single term may be used.
cs: Může být použit pouze jeden termín.

en: User profile template
cs: Šablona uživatelského profilu

en: User being viewed
cs: Prohlížený uživatel

en: Create nodes of the same type
cs: Vytvořit uzly stejného typu

en: Node: language
cs: Uzel: jazyk

en: Node: type
cs: Uzel: typ

en: User: role
cs: Uživatel: role

en: Only the checked roles will be granted access.
cs: Pouze zaškrtnutým rolím bude udělen přístup.

en: User: language
cs: Uživatel: jazyk

en: Taxonomy: vocabulary
cs: Taxonomie: slovník

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
cs: Vložit hiearchii fóra do drobečkové navigace.

en: Enter a taxonomy term ID.
cs: Zadejte ID termínu taxonomie.

en: Enter a taxonomy term name.
cs: Zadejte jméno termínu taxonomie.

en: "@s" body
cs: "@s" tělo

en: The title of the referenced node.
cs: Titulek odkazovaného uzlu.

en: "@s" title
cs: "@s" nadpis

en: Profile category
cs: Kategorie profilu

en: Raw string
cs: Nezpracovaný řetězec

en: Select a term from @vocabulary.
cs: Vyberte termín z @vocabulary.

en: Invalid term selected.
cs: Vybrán neplatný termín.

en: Term ID of first term
cs: ID prvního termínu

en: Term ID of all term, separated by + or ,
cs: ID všech termínů, oddělené + nebo ,

en: Term name of first term
cs: Jméno prvního termínu

en: Num items
cs: Počet položek

en: Pane settings
cs: Nastavení

en: Go to list
cs: Přejít na seznam

en: Style settings
cs: Nastavení stylů

en: This panel will be selected if @conditions.
cs: Tento panel bude vybrán pokud @conditions.

en: This panel will always be selected.
cs: Tento panel bude vždy vybrán.

en: Administrative title of this variant.
cs: Administrativní nadpis této varianty.

en: manage fields
cs: správa polí

en: %name must be a positive integer.
cs: %name musí být kladné celé číslo.

en: %name must be a number.
cs: %name musí být číslo.

en: <No value>
cs: <Žádná hodnota>

en: (first item is 0)
cs: (první položka je 0)

en: (start from last values)
cs: (začít od posledních hodnot)

en: Number of pages
cs: Počet stránek

en: Arg length
cs: Délka argumentu

en: Just an example setting.
cs: Pouze ukázkové nastavení.

en: Before this variant can be added, it must be configured. When you are finished, click "Create variant" at the end of this wizard to add this to your page.
cs: Před přidáním této varianty je nutné ji nakonfigurovat. Po skončení klikněte na „Vytvořit variantu“ na konci tohoto průvodce pro její přidání ke stránce.

en: Existing node
cs: Existující uzel

en: Status messages
cs: Stavové zprávy

en: Gallery page
cs: Stránka galerie

en: User information
cs: Informace o uživateli

en: Content statistics
cs: Statistiky obsahu

en: User blog
cs: Uživatelský blog

en: All polls
cs: Všechny ankety

en: Taxonomy: term
cs: Taxonomie: termín

en: User: name
cs: Uživatel: jméno

en: Vocabulary: ID
cs: Slovník: ID

en: Custom: @title
cs: Vlastní: @title

en: Same page
cs: Stejná stránka

en: The maximum number of characters this field can be.
cs: Maximální počet znaků pro toto pole.

en: Hide if empty
cs: Skrýt, pokud je prázdné

en: Starting value
cs: Počáteční hodnota

en: The name of the role.
cs: Název role.

en: Hide empty fields
cs: Skrýt prázdná pole

en: Monthly archive
cs: Měsíční archiv

en: Length is shorter than
cs: Délka je kratší než

en: shorter than
cs: kratší než

en: Length is longer than
cs: Délka je delší než

en: longer than
cs: delší než

en: Exposed form
cs: Vystavení formuláře

en: Inherit pager
cs: Zdědit stránkovač

en: schedule
cs: plán

en: Link this field to
cs: Odkázat toto pole na

en: Entities
cs: Entity

en: The human readable label.
cs: Popisek.

en: The unique ID of the comment.
cs: Unikátní ID komentáře.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
cs: IP adresa počítače, ze kterého byl komentář odeslán.

en: The name left by the comment author.
cs: Jméno zadané autorem komentáře.

en: The email address left by the comment author.
cs: E-mailová adresa zadaná autorem komentáře.

en: The home page URL left by the comment author.
cs: URL adresa stránky zadaná autorem komentáře.

en: The URL of the comment.
cs: URL komentáře.

en: Edit URL
cs: Upravit URL

en: The URL of the comment's edit page.
cs: URL stránky pro editaci komentáře.

en: The date the comment was posted.
cs: Datum vložení komentáře.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
cs: Rodič komentáře, pokud se používá seskupování komentářů do vláken.

en: The node the comment was posted to.
cs: Uzel, ke kterému byl komentář vložen.

en: The number of comments posted on a node.
cs: Počet komentářů vložených k uzlu.

en: New comment count
cs: Počet nových komentářů

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
cs: Počet komentářů vložených k uzlu od posledního zobrazení uživatelem.

en: The type of the node.
cs: Typ uzlu.

en: The language the node is written in.
cs: Jazyk, ve kterém je uzel vytvořen.

en: The URL of the node.
cs: URL uzlu.

en: The URL of the node's edit page.
cs: URL stránky editace uzlu.

en: Date changed
cs: Datum změny

en: The date the node was most recently updated.
cs: Datum poslední úpravy uzlu.

en: The author of the node.
cs: Autor uzlu.

en: Poll winner
cs: Vítěz ankety

en: The winning poll answer.
cs: Vítězná odpověď ankety.

en: Poll winner votes
cs: Počet hlasů u vítěze ankety

en: The number of votes received by the winning poll answer.
cs: Počet hlasů zaznamenaných u vítězné otázky ankety.

en: Poll winner percent
cs: Podíl hlasů u vítěze ankety

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
cs: Procento hlasů zaznamenaných u vítězné odpovědi.

en: The number of visitors who have read the node.
cs: Počet návštěvníků, kteří zobrazili daný uzel.

en: The number of visitors who have read the node today.
cs: Počet návštěvníků, kteří dnes zobrazili daný uzel.

en: Last view
cs: Poslední zobrazení

en: The date on which a visitor last read the node.
cs: Datum, kdy návštěvník naposledy zobrazil daný uzel.

en: The slogan of the site.
cs: Slogan webu.

en: The administrative email address for the site.
cs: E-mailová adresa pro hlavní administraci tohoto webu.

en: The URL of the site's front page.
cs: URL titulní stránky.

en: Login page
cs: Přihlašovací stránka

en: The URL of the site's login page.
cs: URL přihlašovací stránky.

en: The unique ID of the uploaded file.
cs: Unikátní ID nahraného souboru.

en: The name of the file on disk.
cs: Jméno souboru na disku.

en: The size of the file, in kilobytes.
cs: Velikost souboru v kilobytech.

en: The web-accessible URL for the file.
cs: URL adresa souboru dostupná z webu.

en: The date the file was most recently changed.
cs: Datum poslední změny souboru.

en: The user who originally uploaded the file.
cs: Uživatel, který původně nahrál soubor.

en: The unique ID of the taxonomy term.
cs: Unikátní ID termínu taxonomie.

en: The name of the taxonomy term.
cs: Název termínu taxonomie.

en: The optional description of the taxonomy term.
cs: Volitelný popis termínu taxonomie.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
cs: Počet uzlů označených taxonomy termínem.

en: The URL of the taxonomy term.
cs: URL termínu taxonomie.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
cs: Slovník, do kterého termín patří.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
cs: Unikátní ID slovníku taxonomie.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
cs: Jméno slovníku taxonomie.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
cs: Volitelný popis slovníku taxonomie.

en: Term count
cs: Počet termínů

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
cs: Počet termínů, které patří do slovníku taxonomie.

en: The unique ID of the user account.
cs: Jedinečné ID uživatelského účtu.

en: The login name of the user account.
cs: Přihlašovací jméno uživatelského účtu

en: The email address of the user account.
cs: Emailové adresy uživatelského účtu.

en: The URL of the account profile page.
cs: Odkaz na stránku profilu.

en: The date the user last logged in to the site.
cs: Datum, kdy se uživatel naposledy přihlásil na web.

en: The date the user account was created.
cs: Datum, kdy byl uživateli vytvořen účet.

en: All parent terms
cs: Všechny nadřazené termíny

en: Comments allowed
cs: Komentáře povoleny

en: Save and add fields
cs: Uložit a přidat pole

en: manage display
cs: správa zobrazení

en: Machine name: @name
cs: Strojový název: @name

en: Revision log message
cs: Zpráva o revizi do logu

en: Full content
cs: Celý obsah

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
cs[0]: Je nezbytné vložit alespoň jedno klíčové slovo, které obsahuje minimálně jeden znak.
cs[1]: Je nezbytné vložit alespoň jedno klíčové slovo, které obsahuje minimální počet znaků: @count.

en: Searched %type for %keys.
cs: Hledaný typ %type pro klíče %keys.

en: Welcome (new user created by administrator)
cs: Uvítání (nový uživatel vytvořený administrátorem).

en: Welcome (awaiting approval)
cs: Vítejte (čeká na schválení)

en: Welcome (no approval required)
cs: Uvítání (není potřeba schválení).

en: Password recovery
cs: Obnovení hesla

en: Account activation
cs: Aktivace účtu

en: Account cancellation confirmation
cs: Potvrzení zrušení účtu

en: Account canceled
cs: Informace o zrušení účtu

en: Image style
cs: Styl obrázku

en: Remove this display
cs: Odebrat toto zobrazení

en: Remove group @group
cs: Odebrat skupinu @group

en: Default group
cs: Výchozí skupina

en: Group @group
cs: Skupina @group

en: Display all items
cs: Zobrazit všechny položky

en: Display a specified number of items
cs: Zobrazí definované množství položek

en: The taxonomy vocabulary name
cs: Název slovníku taxonomie

en: Machine Name
cs: Strojový název

en: Exposed form style
cs: Styl vystaveného formuláře

en: Exposed form settings for this exposed form style.
cs: Nastavení vystaveného formuláře pro tento styl vystaveného formuláře.

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
cs: Celkový počet stránek. Nechte prázdné pro zobrazení všech stránek.

en: All items, skip @skip
cs: Všechny položky, přeskočit @skip

en: All items
cs: Všechny položky

en: @count item | @count items
cs[0]: @count položka
cs[1]: @count položky
cs[2]: @count položek

en: Sort By
cs: Seřadit dle

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
cs: Nebylo možné dokončit operaci. Závažná chyba v souboru @file na řádku @line: @message

en: no real context
cs: žádný skutečný kontext

en: - Choose -
cs: - Vybrat -

en: Update and save
cs: Aktualizovat a uložit

en: The page has been updated and saved.
cs: Stránka byla aktualizována a uložena.

en: Doesn't exist
cs: Neexistuje

en: @identifier exists
cs: @identifier existuje

en: @identifier does not exist
cs: @identifier neexistuje

en: Length of string
cs: Délka řetězce

en: Enter the context type
cs: Zadejte typ kontextu

en: Enter a user name
cs: Zadejte uživatelské jméno

en: Invalid user selected.
cs: Vybrán neplatný uživatel.

en: The subject of the comment.
cs: Předmět komentáře.

en: The currently logged in user.
cs: Aktuálně přihlášený uživatel.

en: The parent terms of the taxonomy term.
cs: Nadřazené termíny termínu taxonomie.

en: The file description
cs: Popis souboru

en: Update preview
cs: Aktualizovat náhled

en: Is not empty (NOT NULL)
cs: Není prázdný (NOT NULL)

en: Provide a simple link to translate the node.
cs: Poskytnout jednoduchý odkaz pro překlad uzlu.

en: The Authmap ID.
cs: Authmap ID.

en: The unique authentication name.
cs: Unikátní autentizační jméno.

en: Use absolute link (begins with "http://")
cs: Použít absolutní odkaz (začínající „http://“)

en: Term edit link
cs: Odkaz na úpravu termínu

en: Provide a simple link to edit the term.
cs: Poskytnout jednoduchý odkaz na úpravu termínu.

en: <a href="[site:url]">Return to the front page.</a>
cs: <a href="[site:url]">Návrat na úvodní stránku.</a>

en: Attachment before
cs: Příloha před

en: Attachment after
cs: Příloha za

en: Translation source node
cs: Zdrojový uzel překladu

en: Current page
cs: Aktuální stránka

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
cs: CTools vyžaduje některé vlastnosti dostupné v PHP 5.2.0 nebo vyšší.

en: Select base style
cs: Vyberte základní styl

en: X-Small
cs: Extra malý (X-Small)

en: X-Large
cs: Extra velký (X-Large)

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
cs: Nemáte potřebná oprávnění k provedení této akce.

en: You account permissions do not permit you to import.
cs: Oprávnění vašeho účtu neumožňují importování.

en: Current path
cs: Aktuální cesta

en: Current theme
cs: Současné téma vzhledu

en: Term delimiter
cs: Oddělovač termínu

en: Site logo
cs: Logo webu

en: Primary navigation links
cs: Odkazy primární navigace

en: Secondary navigation links
cs: Odkazy sekundární navigace

en: Primary and secondary
cs: Primární a sekundární

en: Term Description
cs: Popis termínu

en: Add a new @plugin
cs: Přidat nový @plugin

en: Edit @plugin %title
cs: Upravit @plugin %title

en: Clone @plugin %title
cs: Klonovat @plugin %title

en: Import @plugin
cs: Importovat @plugin

en: Export @plugin %title
cs: Exportovat @plugin %title

en: %title has been created.
cs: Vytvořen příspěvek %title.

en: %title has been updated.
cs: Aktualizován příspěvek %title.

en: @plugin %title was enabled.
cs: @plugin %title byl povolen.

en: @plugin %title was disabled.
cs: @plugin %title byl vypnut.

en: No item found.
cs: Nebyla nalezena žádná položka.

en: Configure style
cs: Konfigurovat styl

en: Administrative settings
cs: Administrativní nastavení

en: Select style type
cs: Vyberte typ stylu

en: The current date and time.
cs: Aktuální datum a čas.

en: Configure store settings
cs: Konfigurace nastavení obchodu

en: Administer your store.
cs: Administrace obchodu

en: Configure settings and business rules for your store.
cs: Konfigurace nastavení a obchodních pravidel pro váš obchod.

en: Configure the default currency and display settings.
cs: Nastavení výchozí měny a jejího zobrazení

en: Default store currency
cs: Výchozí měna obchodu

en: Enabled currencies
cs: Povolené měny

en: Shopping cart contents
cs: Nákupní košík obsahuje

en: Your shopping cart is empty.
cs: Váš košík je prázdný.

en: %title added to <a href="!cart-url">your cart</a>.
cs: %title přidán do <a href="!cart-url">košíku</a>.

en: Add some items to your cart and then try checking out.
cs: Přidejte některé položky do košíku a poté si zkuste objednat.

en: Review your order before continuing.
cs: Zkontrolujte vaši objednávku, než budete pokračovat.

en: Checkout complete
cs: Dokončení nákupu

en: Customer profiles
cs: Profily zákazníků

en: Profile types
cs: Typy profilů

en: Add a customer profile
cs: Přidat profil zákazníka

en: The profile has been deleted.
cs: Profil byl odstraněn.

en: Customer profiles containing addresses and other customer information.
cs: Zákaznické profily obsahují adresy a další informace o zákaznících.

en: Unit price
cs: Jednotková cena

en: The order number displayed to the customer.
cs: Číslo objednávky zobrazené zákazníkovi.

en: Order saved.
cs: Objednávka uložena.

en: Create an order
cs: Vytvořit objednávku

en: Create a new order.
cs: Vytvořit novou objednávku.

en: Order @number has been deleted.
cs: Objednávka @number byla odstraněna.

en: Order creation help text
cs: Nápověda pro vytvoření objednávky

en: Supply an optional help message to be displayed above the order add form.
cs: Volitelný text nápovědy zobrazený nad objednávkovým formulářem.

en: There are no active payment methods.
cs: Nejsou žádné aktivní platební metody.

en: Add product type
cs: Přidat typ zboží

en: Describe this product type. The text will be displayed on the <em>Add new content</em> page.
cs: Popis tohoto typu produktu. Text bude zobrazen na stránce <em>Přidat nový obsah</em>.

en: This text will be displayed at the top of the page when creating or editing products of this type.
cs: Tento text se zobrazí v horní části stránky při vytváření nebo editaci tohoto typu produktu.

en: Save product type
cs: Uložit typ produktu

en: The product type %name has been deleted.
cs: Druh produktů %name byl odstraněn.

en: Disabled products cannot be added to shopping carts and may be hidden in administrative product lists.
cs: Vypnuté produkty nemohou být přidány do nákupních košíků a mohou být skryty v administraci produktů.

en: Save product
cs: Uložit produkt

en: Products from the store.
cs: Produkty z obchodu.

en: The unique internal identifier of the product.
cs: Unikátní interní identifikátor produktu.

en: The unique human-readable identifier of the product.
cs: Unikátní, člověkem čitelný identifikátor produktu.

en: The human-readable name of the type of the product.
cs: Člověkem čitelný název druhu produktu.

en: - Use default -
cs: - Použít výchozí -

en: Unknown content type
cs: Neznámý typ obsahu

en: view mode
cs: režim zobrazení

en: The e-mail address or addresses where the message will be sent to. The formatting of this string must comply with RFC 2822.
cs: Emailová adresa, nebo adresy, na které bude zpráva rozeslána. Formát tohoto řetězce musí odpovídat RFC 2822.

en: No information
cs: Žádná informace

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
cs: Formát: %time. Formát data je YYYY-MM-DD a %timezone posun časové zóny od UTC. Pokud ponecháte prázdné, použije se čas odeslání formuláře.

en: View mode
cs: Režim zobrazení

en: Show item count
cs: Zobrazit počet položek

en: Available countries
cs: Dostupné země

en: If no countries are selected, all countries will be available.
cs: Pokud nejsou zvoleny žádné státy, budou dostupné všechny.

en: Delete this profile
cs: Smazat tento profil

en: Add payment
cs: Přidat platbu

en: Order balance
cs: Platební bilance objednávky

en: Total paid (@currency_code)
cs: Celkem zaplaceno (@currency_code)

en: @entity ID
cs: ID entity @entity

en: The unique ID of the @entity.
cs: Unikátní ID entity @entity.

en: After saving a new @entity
cs: Po uložení nové entity @entity

en: created @entity
cs: vytvořena entity @entity

en: After updating an existing @entity
cs: Po aktualizaci existující entity @entity

en: updated @entity
cs: aktualizována entita @entity

en: Before saving a @entity
cs: Před uložením entity @entity

en: saved @entity
cs: uložena entita @entity

en: After deleting a @entity
cs: Po smazání entity @entity

en: deleted @entity
cs: smazána entita @entity

en: Pick an animal
cs: Vyberte zvíře

en: Replace text with "hello world"
cs: Nahradit text textem „hello world“

en: Sheep
cs: Ovce

en: Lizard
cs: Ještěrka

en: Raptor
cs: Dravec

en: You have a @type sheep named "@name".
cs: Máte pojmenovánu ovci @type jako „@name“.

en: Name your lizard
cs: Název ještěrky

en: Venomous
cs: Jedovatý

en: You have a @type lizard named "@name".
cs: Máte pojmenovánu ještěrku @type jako „@name“.

en: non-venomous
cs: nejedovatý

en: venomous
cs: jedovatý

en: Name your raptor
cs: Název dravce

en: What kind of raptor
cs: Jaký druh dravce

en: Eagle
cs: Orel

en: Hawk
cs: Jestřáb

en: Owl
cs: Sova

en: Buzzard
cs: Káně

en: wild
cs: divoký

en: domesticated
cs: zdomácnělý

en: Return to the examples page.
cs: Návrat na stránku s příklady.

en: Animal
cs: Zvíře

en: Shows how to use the power of Chaos AJAX.
cs: Ukazuje, jak využít sílu Chaos AJAX.

en: Configure new !plugin_title
cs: Konfigurovat nový !plugin_title

en: Configure !plugin_title
cs: Konfigurovat !plugin_title

en: Redirect destination
cs: Cíl přesměrování

en: User signature
cs: Podpis uživatele

en: The signature of a user.
cs: Podpis uživatele.

en: The path of the primary file for this item, relative to the Drupal root; e.g. modules/node/node.module.
cs: Cesta k primárnímu souboru této položky relativně ke kořenovému adresáři Drupalu, např. modules/node/node.module

en: The name of the item; e.g. node.
cs: Název položky, např. node.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
cs: Typ položky: modul, téma vzhledu nebo engine.

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
cs: Boolean hodnota, indikující, zda je nebo není položka povolena.

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
cs: Verze databázového schématu modulu. -1 když modul není nainstalován (jeho tabulky neexistují), 0 nebo největší N, pokud funkce modulu hook_update_N() byla spuštěna nebo schéma existovalo když byl modul poprvé nainstalován.

en: Delete and save
cs: Smazat a uložit

en: To @title
cs: K @title

en: Owned by @name
cs: Ve vlastnictví @name

en: Update log message
cs: Aktualizovat zprávu v logu

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will provide a meaningful audit trail for updates to this order.
cs: Popište změny které jste udělali. To poskytne jasné vodítko k aktualizacím této objednávky.

en: Owned by
cs: Vlastník

en: Order contact e-mail
cs: Kontaktní e-mail objednávky

en: Defaults to the owner account e-mail address if left blank. Used for order communication.
cs: Pokud je pole prázdné, bude použit kontaktní e-mail z profilu vlastníka objednávky. Tento e-mail je použit pro komunikaci související s objednávkou.

en: Create new revision on update
cs: Vytvořit novou verzi při aktualizaci

en: If an update log message is entered, a revision will be created even if this is unchecked.
cs: Pokud je vložena zpráva do logu, revize bude udělána i pokud je toto pole nezaškrtnuté.

en: Human-readable name
cs: Název

en: Machine-readable names must not consist of numbers only.
cs: Strojově čitelná jména se nesmí skládat pouze z čísel.

en: The author of the comment.
cs: Autor komentáře.

en: Fixed value
cs: Pevná hodnota

en: Before adding a product to the cart
cs: Před vložením zboží do košíku

en: Calculating the sell price of a product
cs: Výpočet prodejní ceny produktu

en: The file.
cs: Soubor.

en: The image file.
cs: Obrázkový soubor.

en: Asc
cs: Vzestupně

en: Invalid entity selected.
cs: Vybrána neplatná entita.

en: Access the views administration pages.
cs: Přístup k administraci pohledů

en: Add new view
cs: Přidat nový pohled

en: - Basic validation -
cs: - Základní validace -

en: Place a colon after the label
cs: Umístit dvojtečku za popisek

en: Wrapper HTML element
cs: Obalový HTML element

en: Wrapper class
cs: Obalová třída

en: Format plural
cs: Formátovat množné číslo

en: Singular form
cs: Tvar jednotného čísla

en: Text to use for the singular form.
cs: Text použitý pro tvar jednotného čísla.

en: Plural form
cs: Tvar množného čísla

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
cs: Text použitý pro tvar množného čísla, @count bude nahrazeno hodnotou.

en: Date and time of when the comment was last updated.
cs: Datum a čas poslední úpravy komentáře.

en: Approved comment
cs: Schválený komentář

en: The extension of the file.
cs: Přípona souboru.

en: Math expression
cs: Matematický výraz

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
cs: Vyhodnotí matematický výraz a zobrazí ho.

en: Query settings
cs: Nastavení dotazu

en: After removing a product from the cart
cs: Po odebrání zboží z košíku

en: Completing the checkout process
cs: Dokončení nákupního procesu

en: Update the order status on checkout completion
cs: Aktualizace stavu objednávky při dokončení nákupu

en: Tokens related to customer profiles.
cs: Tokeny náležící zákaznickým profilům.

en: Customer profile ID
cs: ID profilu zákazníka

en: The unique numeric ID of the customer profile.
cs: Unikátní číselné ID zákaznického profilu.

en: The unique ID of the customer profile's latest revision.
cs: Unikátní ID poslední revize zákaznického profilu.

en: Customer profile type
cs: Typ profilu zákazníka

en: The type of the customer profile.
cs: Typ zákaznického profilu.

en: The type name of the customer profile.
cs: Název typu zákaznického profilu.

en: The date the customer profile was created.
cs: Datum vytvoření zákaznického profilu.

en: The date the customer profile was last updated.
cs: Datum poslední úpravy zákaznického profilu.

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order number
cs: Číslo objednávky

en: The URL of the order.
cs: URL adresa objednávky.

en: No orders have been created yet.
cs: Žádné objednávky zatím nebyly vytvořeny.

en: User Orders
cs: Objednávky uživatele

en: Disabled payment method rules
cs: Zakázaná pravidla platebních metod

en: The date the product was most recently updated.
cs: Datum, kdy byl produkt naposledy upraven.

en: Add a pricing rule
cs: Přidat cenové pravidlo

en: Configure the price pre-calculation settings.
cs: Nastavení pro předběžný výpočet ceny

en: Sell price pre-calculation method
cs: Metoda pro předběžný výpočet ceny

en: If pre-calculation is disabled, code that integrates calculated prices into queries and price displays will ignore any existing calculated prices.
cs: Pokud je předběžný výpočet zakázán, kód, který spojuje vypočítané ceny v dotazech a cenu zobrazovanou bude ignorovat jakékoliv doposud vypočítané ceny.

en: Content revisions
cs: Revize obsahu

en: %time hence
cs: %time ode dneška

en: Grant access for the selected roles
cs: Umožnit přístup pro vybrané role

en: Product pricing rules
cs: pravidla pro tvorbu ceny zboží

en: Enable and configure product pricing rules and pre-calculation.
cs: Povolení a nastavení pravidel pro tvorbu ceny a předběžného výpočtu.

en: Administer the rules used for calculating product sell prices.
cs: Administrujte pravidla použitá pro výpočet ceny prodávaného zboží

en: Pre-calculation
cs: Předběžný výpočet

en: Administer taxes
cs: Spravovat daně

en: Manage tax rates and types.
cs: Spravovat typy a sazby daní

en: Tax rates
cs: Daňové sazby

en: Manage tax rates.
cs: Spravovat daňové sazby.

en: Create a new tax rate.
cs: Vytvořit novou daňovou sazbu.

en: Tax types
cs: Typy daní

en: Manage tax types.
cs: Spravovat typy daní.

en: Add a tax type
cs: Přidat typ daně

en: Create a new tax type.
cs: Vytvořit nový typ daně

en: Save tax rate
cs: Uložte sazbu daně

en: The machine-name specified is already in use.
cs: Strojové jméno je již použito.

en: Information related to the current page request.
cs: Informace související s požadavkem na aktuální stránku.

en: Enter PHP code without &lt;?php ?&gt; delimiters.
cs: Vložte kód PHP bez <?php ?> vymezovačů.

en: No results behavior
cs: Chování při žádných výsledcích

en: Edit @section
cs: Upravit @section

en: Inherit contextual filters
cs: Zdědit kontextuální filtry

en: Show "Page not found"
cs: Zobrazit „Stránka nenalezena“

en: Display a summary
cs: Zobrazit shrnutí

en: Number of records
cs: Počet záznamů

[ctx: Sort order]
en: Default sort
cs: Výchozí řazení

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
cs: Abecední

en: Create a label
cs: Vytvořit popisek

en: Replace spaces with dashes
cs: Nahradit mezery pomlčkami

en: External server URL
cs: URL externího serveru

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
cs: Převést nové řádky na HTML značky &lt;br&gt;.

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
cs: Pokud je zaškrtnuto, všechny znaky nových řádků (např. \n) jsou převedeny na HTML značky &lt;br&gt;.

en: Time hence
cs: Čas od teď

en: Time hence (with "hence" appended)
cs: Čas od teď (s připojeným „od teď“)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
cs: Časové rozpětí (budoucí data mají předřazeno „-“)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
cs: Časové rozpětí (dřívější data mají předřazeno „-“)

en: Allow multiple selections
cs: Povolit vícenásobný výběr

en: Save & exit
cs: Uložit a opustit

en: Continue & edit
cs: Pokračovat a upravit

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard the view.
cs: Všechny změny jsou uložené dočasně. Pro trvalé uložení klikněte na Uložit. Por zrušení pohledu klikněte na Zrušit.

en: Auto preview
cs: Automatický náhled

en: Preview with contextual filters:
cs: Náhled s kontextuálními filtry:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
cs: Hodnoty kontaxtuálních filtrů oddělte "/". Například, %example.

en: Apply and continue
cs: Použít a pokračovat

en: @current of @total
cs: @current z @total

en: No filters have been added.
cs: Nebyly přidány žádné filtry.

en: Live preview settings
cs: Nastavení živého náhledu

en: Show the SQL query
cs: Zobrazit SQL dotaz

en: Master
cs: Nadřízené

en: Unformatted list
cs: Neformátovaný seznam

en: HTML list
cs: HTML seznam

en: no results behavior
cs: chování při žádných výsledcích

en: The node ID.
cs: ID uzlu.

en: Display all values in the same row
cs: Zobrazit všechny hodnoty ve stejném řádku

en: Display comments
cs: Zobrazit komentáře

en: Attachment position
cs: Umístění přílohy

en: Create a page
cs: Vytvořit stránku

en: Create a menu link
cs: Vytvořit odkaz v menu

en: Create a block
cs: Vytvořit blok

en: without links
cs: bez odkazů

en: Create !name
cs: Vytvořit !name

en: Administrative area (i.e. State / Province)
cs: Administrativní oblast (např. stát / provincie)

en: Customer continued to the next checkout page via a submit button.
cs: Zákazník pokračoval na další stránku odesilacím tlačítkem.

en: Customer returned to the previous checkout page via a submit button.
cs: Zákazník se vrátil na předchozí stránku pomocí tlačítka.

en: Result message
cs: Zpráva o výsledku

en: No products have been created yet.
cs: Žádné produkty zatím nebyly vytvořeny.

en: Include tax in this price
cs: V ceně je zahrnuta daň

en: (Machine name: @type)
cs: (Strojové jméno: @type)

en: @entity (tokens)
cs: @entity (tokeny)

en: Your order is number [commerce-order:order-number]. You can <a href="[commerce-order:url]">view your order</a> on your account page when logged in.
cs: Číslo vaší objednávky je [commerce-order:order-number]. Po přihlášení můžete <a href="[commerce-order:url]">objednávku zobrazit</a> na stránce vašeho účtu.

en: Last completed transaction
cs: Poslední dokončená transakce

en: unchanged entity
cs: nezměněná entita

en: Remove whitespace
cs: Odebrat mezery

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
cs: Pokud je zaškrtnuto, všechny mezery ze začátku a konce výstupu budou odebrány.

en: Thousands marker
cs: Oddělovač tisíců

en: Pages that link to %1
cs: Stránky odkazující na %1

en: Today's popular content
cs: Dnešní oblíbený obsah

en: The taxonomy vocabulary description
cs: Popis slovníku taxonomie

en: The taxonomy term name.
cs: Název termínu taxonomie.

en: All taxonomy terms
cs: Všechny termíny taxonomie

en: @entity using @field
cs: @entity používající @field

en: Show the empty text in the table
cs: Zobrazit prázdný text v tabulce

en: Name (First name, Last name)
cs: Jméno (jméno, příjmení)

en: Name (single line)
cs: Jméno (jeden řádek)

en: Organisation (single line)
cs: Organizace (jeden řádek)

en: Commerce Customer profile
cs: Commerce zákaznický profil

en: customer profile
cs: zákaznický profil

en: customer profiles
cs: profily zákazníka

en: Disabled profiles will not be visible to customers in options lists.
cs: Vypnuté profily nebudou zobrazeny uživateli v nabídce.

en: Because this profile is currently referenced by an order, if you change any field values it will save as a clone of the current profile instead of updating this profile itself. This is to maintain the integrity of customer data as entered on the order(s).
cs: Protože je tento profil momentálně spojen s objednávkou, změny v jakémkoliv poli budou mít za následek uložení klonu současného profilu, namísto jeho aktualizace. Důvodem je udržení integrity dat zadaných uživatelem na objednávce(kách).

en: You have entered a credit card number of an unsupported card type.
cs: Vyplnili jste číslo kreditní karty v nepodporovaném formátu.

en: Uploaded file.
cs: Nahraný soubor.

en: Whether the user is active or blocked.
cs: Zda je uživatel aktivní nebo blokovaný.

en: Concatenate values using a seperator
cs: Spojit hodnoty použitím oddělovače

en: Show entity label
cs: Zobrazit popisek entity

en: Show entity ID
cs: Zobrazit ID entity

en: Link to entity
cs: Odkázat na entitu

en: First and last only
cs: Pouze první a poslední

en: Add a product to the cart
cs: Přidat zboží do košíku

en: There are errors on the page. Please correct them and resubmit the form.
cs: Na stránce se vyskytly chyby. Zkuste je opravit a odešlete formulář znovu.

en: The description of the view.
cs: Popis pohledu.

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
cs: Text použitý jako nadpis, zobrazovaný většinou prohlížečů jako popisek při najetí myší na odkaz.

en: Apostrophe
cs: Apostrof

en: Date in the form of CCYYMMDD.
cs: Datum ve formátu CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
cs: Datum ve formátu YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
cs: Datum ve formátu YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
cs: Datum ve formátu MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
cs: Datum ve formátu DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
cs: Datum ve formátu WW (01 - 53).

en: Convert spaces in term names to hyphens
cs: Převést mezery v názvech termínů na spojovníky

en: The internal numeric ID of the customer profile.
cs: Interní číselné ID zákaznického profilu.

en: Whether or not the customer profile is active.
cs: Nezáleží, zda je zákaznický profil aktivní.

en: Shopping carts
cs: Nákupní košíky

en: No orders have been created yet. <a href="!url">Create an order</a>.
cs: Žádné objednávky zatím nebyly vytvořeny. <a href="!url">Vytvořit objednávku</a>.

en: Change history
cs: Historie změn

en: Creation log message
cs: Zpráva o vytvoření

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will provide a meaningful history of changes to this product.
cs: Popište změny které provádíte. Tímto získáte informativní seznam historie změn daného produktu.

en: Default products of this type to be saved as new revisions when edited.
cs: Výchozí zboží tohoto typu bude při úpravě uloženo jako nová revize.

en: Filter by SKUs containing
cs: Filtr: kód zboží obsahuje

en: No products have been created yet. <a href="!url">Add a product</a>.
cs: Žádné produkty zatím nebyly vytvořeny. <a href="!url">Přidat produkt</a>.

en: Enter 0 to display all items.
cs: Zadejte 0 pro zobrazení všech položek.

en: Display in reverse order
cs: Zobrazit v opačném pořadí

en: User being edited
cs: Upravovaný uživatel

en: Only has the 'authenticated user' role
cs: Má jen roli 'přihlášený uživatel'

en: Has roles in addition to 'authenticated user'
cs: Má i další role mimo 'přihlášeného uživatele'

en: Contextual Links
cs: Kontextové odkazy
