Commerce Kickstart (7.x-1.8) - en to nn translation catalogue (265 entries)

en: Home
nn: Heim

en: Title
nn: Tittel

en: Body
nn: Brødtekst

en: Pages
nn: Sider

en: Save configuration
nn: Lagre oppsett

en: Reset to defaults
nn: Sette tilbake til standard

en: delete
nn: slett

en: E-mail
nn: E-post

en: Delete
nn: Slett

en: Operations
nn: Operasjonar

en: Content
nn: Innhald

en: Username
nn: Brukarnamn

en: Group
nn: Gruppe

en: Author
nn: Forfattar

en: Replies
nn: Svar

en: Closed
nn: Stengt

en: List
nn: Liste

en: Subject
nn: Emne

en: Actions
nn: Handlingar

en: Confirm
nn: Stadfest

en: Cancel
nn: Avbryt

en: Remove
nn: Fjern

en: Description
nn: Beskriving

en: Language
nn: Språk

en: Read more
nn: Les meir

en: more
nn: meir

en: Explanation or submission guidelines
nn: Forklaring eller retningslinjer.

en: Disabled
nn: Ikkje aktivert

en: Enabled
nn: Aktivert

en: Administration
nn: Administrasjon

en: footer
nn: Botntekst

en: Comments
nn: Kommentarar

en: More
nn: Meir

en: Quantity
nn: Mengd

en: On
nn: På

en: Block title
nn: Blokkoverskrift

en: Taxonomy
nn: Taksonomi

en: Yes
nn: Ja

en: No
nn: Nei

en: Content types
nn: Innhaldstyper

en: Version
nn: Versjon

en: view
nn: vis

en: File
nn: Fil

en: Edit
nn: Rediger

en: Date
nn: Dato

en: Search
nn: Søk

en: Reset
nn: Sett til standard

en: None
nn: Ingen

en: Display settings
nn: Visningsinnstillingar

en: This action cannot be undone.
nn: Denne handlinga kan ikkje gjerast om.

en: Message
nn: Melding

en: - None -
nn: - Ingen -

en: Country
nn: Land

en: Weight
nn: Vekt

en: Link
nn: Lenke

en: Required
nn: Påkrevd

en: Parent
nn: Opp eit nivå

en: Category
nn: Kategori

en: Settings
nn: Innstillingar

en: Name
nn: Namn

en: edit
nn: endre

en: Import
nn: Importer

en: Book
nn: Bok

en: Export
nn: Eksporter

en: Back
nn: Attende

en: Field
nn: Felt

en: header
nn: Topptekst

en: Label
nn: Etikett

en: Preview
nn: Førehandsvis

en: Save
nn: Lagre

en: Help
nn: Hjelp

en: Default
nn: Standard

en: Summary
nn: Samandrag

en: Update
nn: Oppdater

en: View
nn: Sjå på

en: Path
nn: Sti

en: Vocabularies
nn: Vokabular

en: results
nn: resultat

en: search
nn: søk

en: Event
nn: Hending

en: Timestamp
nn: Tidspunkt

en: Keywords
nn: Nøkkelord

en: Attachment
nn: Vedlegg

en: Picture
nn: Bilete

en: User
nn: Brukar

en: action
nn: handling

en: Continue
nn: Hald fram

en: Configure
nn: Konfigurer

en: Error
nn: Feil

en: Contact
nn: Kontakt

en: Created
nn: Laga

en: Are you sure you want to delete %title?
nn: Er du sikker på at du vil slette %title?

en: All
nn: Alle

en: hours
nn: timar

en: days
nn: dagar

en: Active
nn: Aktiv

en: Submit @name
nn: Send inn @name

en: Year
nn: År

en: Date format
nn: Datoformat

en: Block
nn: Blokk

en: Page
nn: Nettside

en: Site name
nn: Namn på nettstaden

en: Off
nn: Av

en: Never
nn: Aldri

en: Your changes have been saved.
nn: Endringane vart lagra

en: Header
nn: Topptekst

en: Footer
nn: Botntekst

en: Selected
nn: Valgt

en: To
nn: Til

en: From
nn: Frå

en: Custom
nn: Tilpassa

en: Roles
nn: Roller

en: Comment
nn: Kommentar

en: Hostname
nn: Tenarnamn

en: Published
nn: Publisert

en: Signature
nn: Signatur

en: Filter
nn: Filtrer

en: Location
nn: Stad

en: Promoted to front page
nn: Flytta fram til framsida

en: Log message
nn: Loggmelding

en: Poll duration
nn: Varigheit på avstemminga

en: E-mail address
nn: E-postadresse

en: Severity
nn: Alvorlighetsgrad

en: Field name
nn: Feltnamn

en: Fields
nn: Felt

en: Contains
nn: Inneheld

en: Does not contain
nn: Ikkje inneheld

en: Is less than or equal to
nn: Er mindre enn eller lik

en: Is equal to
nn: Er lik

en: Is greater than or equal to
nn: Er større enn eller lik

en: Is not equal to
nn: Er ulik

en: Mode
nn: Modus

en: configure
nn: konfigurer

en: Last update
nn: Siste oppdatering

en: %time ago
nn: %time sidan

en: Month
nn: Månad

en: Price
nn: Pris

en: Address
nn: Adresse

en: Terms
nn: Termar

en: Code
nn: Kode

en: Payment
nn: Betaling

en: Recent posts
nn: Nye innlegg

en: Day
nn: Dag

en: Table
nn: Tabell

en: January
nn: Januar

en: February
nn: Februar

en: March
nn: Mars

en: May
nn: Mai

en: June
nn: Juni

en: July
nn: Juli

en: October
nn: Oktober

en: December
nn: Desember

en: Configuration
nn: Oppsett

en: Other
nn: Andre

en: Role
nn: Rolle

en: User login
nn: Brukarinnlogging

en: String
nn: Streng

en: Users
nn: Brukarar

en: Maximum length
nn: Maks lengde

en: Save changes
nn: Lagre endringar

en: Anonymous
nn: Anonym

en: Ascending
nn: Stigande

en: Descending
nn: Synkande

en: Arguments
nn: Argument

en: Filters
nn: Filter

en: Order
nn: Sorteringsval

en: Recent comments
nn: Nye kommentarar

en: Random
nn: Vilkårleg

en: Basic settings
nn: Grunnleggjande innstillingar

en: reply
nn: svar

en: You have to specify a valid date.
nn: Du må spesifisere ein gyldig dato.

en: City
nn: By

en: Sort by
nn: Sorter etter

en: Default language
nn: Standard språk

en: Authoring information
nn: Forfattarinformasjon

en: Leave blank for %anonymous.
nn: La feltet vera tomt for å velge %anonymous.

en: Hidden
nn: Skjult

en: seconds
nn: sekundar

en: minutes
nn: minutt

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
nn: Skriv inn eit sidenamn på kvar linje som Drualsti. Tegnet '*' tyder ein joker (kan vera kva som helst). Eit døme er %blog for bloggsidene og %blog-wildcard for kvar brukar sin blogg. %front er framsida.

en: Search results
nn: Søkeresultat

en: Your search yielded no results
nn: Søket ditt ga ingen treff.

en: Front page
nn: Framside

en: Publishing options
nn: Publiseringsval

en: Configure block
nn: Blokkinnstillingar

en: Hour
nn: Time

en: Minute
nn: Minutt

en: Second
nn: Sekund

en: Select list
nn: Listevalg

en: None.
nn: Ingen.

en: Greater than
nn: Større enn

en: Less than
nn: Mindre enn

en: Info
nn: Informasjon

en: Site information
nn: Opplysningar om nettstaden

en: Blocked
nn: Blokkert

en: revert
nn: tilbakestill

en: Shopping cart
nn: Handlevogn

en: Product
nn: Vare

en: Products
nn: Varer

en: Total:
nn: Sum:

en: Not published
nn: Ikkje publisert

en: Menu settings
nn: Menyval

en: Color scheme
nn: Fargeskjema

en: Unformatted
nn: Ikkje formatert

en: %title has been deleted.
nn: %title har blitt sletta

en: Themes
nn: Utsjånadsmal

en: comment
nn: kommentar

en: Unpublished
nn: Upublisert

en: !name field is required.
nn: !name feltet er påkrevd.

en: cancel
nn: avbryt

en: Processing
nn: Handsamar

en: disable
nn: deaktiver

en: Slogan
nn: Motto

en: Apply
nn: Bruk

en: Enter the terms you wish to search for.
nn: Skriv inn søkeorda dine

en: Menus
nn: Menyar

en: Above
nn: Over

en: Language neutral
nn: Språknøytral

en: <Any>
nn: <Alle>

en: Aggregator
nn: Nyheitsinnsamlar

en: Book navigation
nn: Boknavigering

en: Add comment
nn: Legg til kommentar

en: !a comments per page
nn: !a kommentarar per side

en: contains
nn: inneheld

en: Machine name
nn: Datamaskinnamn

en: Account information
nn: Kontoinformasjon

en: Account
nn: Konto

en: Default order
nn: Standard rekkjefølgje

en: Billing information
nn: Rekningsadresse

en: Or
nn: Eller

en: sort by @s
nn: sorter etter @s

en: After saving a new comment
nn: Etter å ha lagra ein ny kommentar

en: After deleting a comment
nn: Etter å ha sletta ein kommentar

en: Translate
nn: Omset

en: Create @name
nn: Lag @name

en: View cart
nn: Vis handlevogna

en: starting from @count
nn: start frå @count

en: User account
nn: Brukarkonto

en: Review order
nn: Sjå over tinginga

en: Update cart
nn: Oppdater handlevogna

en: Starts with
nn: Startar med

en: Book outline
nn: Bokstruktur

en: Revision information
nn: Versjonsinformasjon

en: Ends with
nn: Sluttar med

en: Delete link
nn: Slett lenke

en: Localization
nn: Lokalisering

en: Multilingual support
nn: Fleirspråksstøtte

en: No description
nn: Ingen beskriving

en: Contains any word
nn: Inneheld eit av orda

en: Contains all words
nn: Inneheld alle orda

en: asc
nn: Stigande

en: desc
nn: Synkande

en: Poll
nn: Avstemming

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
nn: Visninga "@display" treng ei adresse, men ingen adresse er definert.

en: - All -
nn: - Alle -

en: Machine-readable name
nn: Datamaskinlesbart namn

en: Contact form
nn: Kontaktskjema

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
nn: Denne brukarkontoen sitt standardspråk for e-postar og føretrekt språk for nettstaden.

en: Text format
nn: Tekstformatering

en: Revision log message
nn: Loggmelding for revisjonen

en: Full content
nn: Heile innhaldet

en: - Choose -
nn: - Val -

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
nn: Format: %time. Datoformatet er YYYY-MM-DD og %timezone er skilnaden i tidssonen frå UTC. La dette stå blankt for å nytte tidspunktet for innsending av skjema.

en: @current of @total
nn: @current av @total

en: (Machine name: @type)
nn: (Datamaskinnamn: @type)
