Commerce Kickstart (7.x-2.0-alpha2) - en to ar translation catalogue (82 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Slideshow
ar: عرض الشرائح

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Status
ar: الحالة

en: Register
ar: التسجيل

en: Content
ar: المحتوى

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Type
ar: النوع

en: Description
ar: الوصف

en: Administration
ar: الإدارة

en: Tags
ar: وسوم

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Content types
ar: أنواع المحتوى

en: Size
ar: الحجم

en: Search
ar: بحث

en: Message
ar: الرسالة

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Link
ar: رابط

en: Image
ar: الصورة

en: Category
ar: التصنيف

en: Save
ar: حفظ

en: Help
ar: المساعدة

en: Update
ar: تحديث

en: Menu
ar: القائمة

en: Advanced settings
ar: إعدادات متقدمة

en: Contact
ar: اتصل

en: Active
ar: نشط

en: Add content
ar: إضافة محتوى

en: Breadcrumb
ar: مسار التنقل

en: Comment
ar: التعليق

en: Filter
ar: انتقاء

en: Price
ar: السعر

en: Amount
ar: المبلغ

en: By
ar: بواسطة

en: Color
ar: اللون

en: Log in
ar: تسجيل الدخول

en: Blog
ar: المدونة

en: Jump to the first comment of this posting.
ar: اذهب إلى أول تعليق في هذه الصفحة.

en: Jump to the first new comment of this posting.
ar: اذهب إلى أول تعليق جديد في هذه الصفحة.

en: Add new comment
ar: إضافة تعليق جديد

en: Close
ar: إغلاق

en: in
ar: في

en: Display name
ar: اسم العرض

en: Activity
ar: النشاط

en: Log out
ar: خروج

en: Getting Started
ar: البدء

en: Product
ar: المنتج

en: Product types
ar: أنواع المنتجات

en: Block body
ar: متن الصندوق

en: My account
ar: حسابي

en: Account information
ar: معلومات الحساب

en: About
ar: حول

en: User account
ar: حساب المستخدم

en: Order status
ar: حالة الطلب

en: Primary tabs
ar: التبويبات الأساسية

en: First sidebar
ar: العمود الجانبي اﻷول

en: Main menu
ar: القائمة الرئيسية

en: Configure site
ar: ضبط الموقع

en: @drupal installation complete
ar: اكتمل تركيب @drupal

en: sort ascending
ar: رتب تصاعديا

en: sort descending
ar: رتب تنازليا

en: Add content type
ar: إضافة نوع محتوى

en: Page top
ar: أعلى الصفحة

en: Page bottom
ar: أسفل الصفحة

en: Hello <strong>@username</strong>
ar: مرحباً <strong>@username</strong>

en: Secondary menu
ar: القائمة الثانوية

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
ar: من فضلك راجع الرسائل أعلاه قبل التوجه إلى <a href="@url">موقعك الجديد</a>.

en: <a href="@url">Visit your new site</a>.
ar: <a href="@url">زيارة موقعك الجديد</a>.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
ar: يتم استخدام القائمة <em>الرئيسية</em> لعرض الأقسام الرئيسية في الموقع، وغالباً ما تظهر في ترويسة الصفحة.

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
ar: لم تقم بإنشاء أي أنواع محتوى. إذهب إلى  <a href="@create-content">صفحة إنشاء أنواع المحتوى</a> من أجل إنشاء نوع محتوى جديد.

en: Manage content types, including default status, front page promotion, comment settings, etc.
ar: إدارة أنواع المحتوى، بما في ذلك الحالات الافتراضية والترقية إلى الصفحة الرئيسية وإعدادات التعليقات، الخ.

en: Basic page
ar: الصفحة الأساسية

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ar: استخدم <em>الصفحات الأساسية</em> للمحتوى الثابت، مثل صفحة 'عن الموقع'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
ar: أدخل قائمة كلمات مفصولة بفواصل لوصف المحتوى الخاص بك.

en: Default store currency
ar: العملة الافتارضية للمتجر

en: Manage products types for your store.
ar: تسيير أنواع المنتجات لمتجرك.

en: Branding
ar: العلامة التجارية

en: Upload an image to go with this article.
ar: رفع صورة لإضافتها لهذا المقال

en: Administrative toolbar
ar: شريط الأدوات الإداري
