Commerce Kickstart (7.x-2.0-beta1) - en to is translation catalogue (143 entries)

en: Home
is: Forsíða

en: Slideshow
is: Skyggnusýning

en: Title
is: Titill

en: Body
is: Meginmál

en: Status
is: Staða

en: Register
is: Nýskráning

en: Content
is: Innihald

en: Username
is: Notendanafn

en: Email address
is: Netfang

en: Type
is: Gerð

en: Actions
is: Aðgerðir

en: Description
is: Lýsing

en: Disabled
is: Óvirkt

en: Enabled
is: Virkt

en: Currency
is: Gjaldmiðill

en: Tags
is: Efnisorð

en: Yes
is: Já

en: No
is: Nei

en: Content types
is: Efnisgerðir

en: Categories
is: Flokkar

en: Login
is: Innskráning

en: Size
is: Stærð

en: Search
is: Leit

en: Reset
is: Endursetja

en: Password
is: Lykilorð

en: Link
is: Hlekkur

en: Image
is: Mynd

en: Category
is: Flokkur

en: Settings
is: Stillingar

en: Save
is: Vista

en: Help
is: Hjálp

en: History
is: Saga

en: Menu
is: Valmynd

en: Advanced settings
is: Ítarlegar stillingar

en: Contact
is: Tengiliður

en: Add content
is: Bæta við efni

en: Breadcrumb
is: Leiðsagnarslóð

en: Welcome
is: Velkomin(n)

en: Comment
is: Ummæli

en: Vocabulary
is: Orðaforði

en: Message text
is: Skilaboðatexti

en: Price
is: Verð

en: Color
is: Litur

en: Log in
is: Skrá  inn

en: Blog
is: Blogg

en: Add new comment
is: Bæta við nýjum ummælum

en: Checkout
is: Ganga frá pöntun

en: Close
is: Loka

en: Create account
is: Stofna aðgang

en: Display name
is: Birta nafn

en: Log out
is: Útskrá

en: The specified passwords do not match.
is: Lykilorðin eru ekki eins.

en: Promotions
is: Kynningar

en: Products
is: Vörur

en: Product settings
is: Stillingar vöru

en: Orders
is: Pantanir

en: All categories
is: Allir flokkar

en: Apply
is: Virkja

en: My account
is: Aðgangurinn minn

en: About
is: Um

en: Quick edit
is: Örbreyta

en: Create a new account
is: Stofna nýjan aðgang

en: User account
is: Notandaaðgangur

en: Product variations
is: Vörutilbrigði

en: Order status
is: Staða pöntunar

en: Continue shopping
is: Halda áfram að versla

en: Add product
is: Bæta við vöru

en: Store settings
is: Stilling verslunar

en: Site settings
is: Stillingar vefs

en: Bulk operations
is: Magnaðgerðir

en: Show hierarchy in dropdown
is: Sýna stigskiptingu í fellivalslista

en: @drupal installation complete
is: Uppsetningaferli @drupal lokið

en: Add content type
is: Bæta við efnisgerð

en: Shoes
is: Skór

en: Blog Post
is: Bloggfærsla

en: Hello <strong>@username</strong>
is: Hæ <strong>@username</strong>

en: Manage content
is: Sjá um efni

en: Manage comments
is: Sjá um ummæli

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
is: Sláðu inn lista af orðum sem lýsa innihaldinu aðskilin með kommu.

en: Terms of use
is: Notkunarskilmálar

en: Site logo
is: Nafnmerki vefs

en: Add a product
is: Bæta við vöru

en: Upload an image to go with this article.
is: Hlaða upp mynd sem á að fylgja þessari grein.

en: This is the text of all messages of this type.
is: Þetta er textinn fyrir öll skilaboð af þessari gerð.

en: Pricing rules
is: Verðreglur

en: Product list
is: Vörulisti

en: Commerce (contrib)
is: Commerce (framlag)

en: Product display
is: Birting vöru

en: Forgot your password?
is: Ertu búin(n) að tapa lykilorðinu þínu ?

en: Create an account
is: Stofna aðgang

en: Product added to the cart
is: Vöru bætt við í körfu

en: Get a new password
is: Fá nýtt lykilorð

en: Message saved.
is: Skilaboð vistuð.

en: The name of this message type as displayed in logs.
is: Nafnið á þessum skilaboðum eins og þau birtast í annálum.

en: Add new message
is: Bæta við nýjum skilaboðum

en: Display a form to add a new message.
is: Birta form til að bæta við nýjum skilaboðum.

en: Valid types
is: Réttmætar gerðir

en: Show help
is: Sýna hjálp

en: Visual & Layout
is: Útlit og umbrot

en: Administer the appearance and layout of your store.
is: Sjá um útlit og umbrot á versluninni

en: The logo of the site.
is: Nafnmerki vefsins.

en: Log in with your account
is: Innskrá með aðgangsupplýsingunum þínum

en: About us
is: Um okkur

en: Company info
is: Upplýsingar um fyrirtækið

en: Our security policy
is: Öryggisstefnan okkar

en: Security & privacy
is: Öryggi og persónuvernd

en: Service & support
is: Þjónusta og aðstoð

en: Service agreements
is: Þjónustusamningar

en: Shipping fees
is: Flutningsgjöld

en: Go to checkout
is: Ganga frá pöntun

en: Product in cart
is: Vara í körfu

en: Enter Quantity
is: Veldu magn

en: Update email/password
is: Uppfæra netfang/lykilorð

en: Recent orders
is: Nýlegar pantanir

en: I don't have an account
is: Ég er ekki með aðgang

en: Your first steps in Commerce Kickstart.
is: Fyrstu skrefin í að nota Commerce Kickstart.

en: Like us on Facebook
is: Líkaðu við okkur á Facebook

en: Follow Us on Twitter
is: Fylgstu með okkur á Twitter

en: What We Like on Pinterest
is: Þetta líkar okkur á Pinterest

en: Product category
is: Vöruflokkur

en: All product types
is: Allar vörugerðir

en: All statuses
is: Allar stöður

en: Search by title or SKU
is: Leitað eftir titil eða vörunúmeri

en: Create a Product
is: Stofna vöru

en: Manage Products
is: Sjá um vörur

en: Product Images
is: Vörumyndir

en: Order Management
is: Umsýsla með pantanir

en: Edit an Order
is: Breyta pöntun

en: Manage Orders
is: Sjá um pantanir

en: Store Settings
is: Stilling verslunar

en: Manage products.
is: Sjá um vörur.

en: Manage Orders.
is: Sjá um pantanir.

en: Orders actions.
is: Pöntunaraðgerðir

en: Manage content.
is: Sjá um efni.

en: Manage content types for your store.
is: Sjá um efnisgerðir í versluninni.

en: Advanced store settings
is: Ítarlegar stillingar verslunar

en: Advanced store settings.
is: Ítarlegar stillingar verslunar.

en: Administer the product settings.
is: Stjórna stillingum á vöru.

en: Manage products
is: Sjá um vörur

en: Manage orders
is: Sjá um pantanir

en: Add an order
is: Bæta við pöntun

en: The "Connect with us" menu.
is: "Tengstu okkur" valmynd.

en: Item successfully added to your cart
is: Hlutnum var bætt í körfuna þína
