Commerce Kickstart (7.x-2.0-beta1) - en to ja translation catalogue (137 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Slideshow
ja: スライドショー

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Status
ja: 状態

en: Register
ja: 登録

en: Content
ja: コンテンツ

en: Username
ja: ユーザー名

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Type
ja: タイプ

en: Actions
ja: アクション

en: Description
ja: 説明

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Currency
ja: 通貨

en: Tags
ja: タグ

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Content types
ja: コンテンツタイプ

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Login
ja: ログイン

en: Size
ja: サイズ

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Password
ja: パスワード

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Category
ja: カテゴリー

en: Settings
ja: 設定

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: History
ja: 履歴

en: Menu
ja: メニュー

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: Contact
ja: コンタクト

en: Add content
ja: コンテンツを追加

en: Breadcrumb
ja: パンくず

en: Welcome
ja: 歓迎

en: Comment
ja: コメント

en: Vocabulary
ja: ボキャブラリー

en: Message text
ja: メッセージテキスト

en: Price
ja: 価格

en: Introduction
ja: 序文

en: Color
ja: 色

en: Log in
ja: ログイン

en: Blog
ja: ブログ

en: Jump to the first comment of this posting.
ja: この投稿の最初のコメントにジャンプ

en: Jump to the first new comment of this posting.
ja: この投稿の最初の新着コメントにジャンプ

en: Add new comment
ja: コメントを追加

en: Checkout
ja: 購入手続き

en: Close
ja: 閉じる

en: Gender
ja: 性別

en: Create account
ja: アカウントを作る

en: Display name
ja: 表示名

en: Log out
ja: ログアウト

en: Getting Started
ja: はじめに

en: The specified passwords do not match.
ja: 入力されたパスワードが一致しませんでした。

en: Promotions
ja: プロモーション

en: Shipping
ja: 配送

en: Mastercard
ja: マスターカード

en: Products
ja: 商品

en: Product types
ja: 商品タイプ

en: Product settings
ja: 商品の設定

en: Orders
ja: 注文

en: All categories
ja: すべてのカテゴリー

en: Apply
ja: 適用

en: My account
ja: アカウント情報

en: Account information
ja: アカウント情報

en: About
ja: アバウト

en: Import content
ja: コンテンツをインポート

en: Quick edit
ja: クイック編集

en: Payment methods
ja: 決済方法

en: Visa
ja: VISA

en: User account
ja: ユーザーアカウント

en: Product variations
ja: 商品のバリエーション

en: Order status
ja: 注文ステータス

en: Continue shopping
ja: 買い物を続ける

en: Add product
ja: 商品を追加

en: Store settings
ja: 店舗の設定

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: First sidebar
ja: 第1サイドバー

en: Site settings
ja: サイト設定

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Localization
ja: ローカライズ

en: Main menu
ja: メインメニュー

en: Bulk operations
ja: 一括処理

en: not in
ja: 含まれない

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
ja: 通常のオプションでタームを表示するボキャブラリーを選択してください。

en: Show hierarchy in dropdown
ja: ドロップダウンに階層を表示

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
ja: 不正なボキャブラリーが選択されています。変更してください。

en: Select terms from vocabulary @voc
ja: ボキャブラリー @voc からタームを選択

en: Select terms
ja: タームを選択

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
ja[0]: タームが見つかりません: @terms
ja[1]: タームが見つかりません: @terms

en: @drupal installation complete
ja: @drupalのインストールが完了しました

en: Installed %module module.
ja: %moduleをインストールしました。

en: sort ascending
ja: 昇順で並び替える

en: sort descending
ja: 降順で並び替える

en: Add content type
ja: コンテンツタイプの追加

en: Shoes
ja: 靴

en: Page top
ja: ページの先頭

en: Page bottom
ja: ページの最後

en: Hello <strong>@username</strong>
ja: ようこそ <strong>@username</strong>さん

en: Secondary menu
ja: セカンダリーメニュー

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
ja: 上記のメッセージを確認してから<a href="@url">あなたの新しいサイト</a> にアクセスしてください。

en: <a href="@url">Visit your new site</a>.
ja: <a href="@url">あなたの新しいサイトにアクセスする</a>.

en: Determine the language from the URL (Path prefix or domain).
ja: URLから言語を判定する(パス接頭語かドメイン)

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
ja: まだコンテンツタイプを一つも作成していません。<a href="@create-content">コンテンツタイプ作成ページ</a>で、コンテンツタイプを追加してください。

en: Manage content types, including default status, front page promotion, comment settings, etc.
ja: コンテンツタイプの管理。デフォルトの状態、フロントページへの自動掲載、コメント設定などに関する設定をおこないます。

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
ja: 投稿の要旨となる単語のリストを半角カンマで区切って入力してください。

en: A simple one-column, tableless, fluid width administration theme.
ja: シンプルな１カラムの、テーブルを用いない可変幅の管理用テーマ。

en: Site logo
ja: サイトロゴ

en: Close overlay
ja: オーバーレイを閉じる

en: Add a product
ja: 製品を追加

en: Upload an image to go with this article.
ja: この記事に関連する画像をアップロードします。

en: Administrative toolbar
ja: 管理ツールバー

en: Capacity
ja: キャパシティ

en: Sign in
ja: サインイン

en: Find all the help you need to start using your store.
ja: あなたのストアを開始するのに必要な全てのヘルプ。

en: Visual & Layout
ja: 見た目 & レイアウト

en: Administer the site configuration.
ja: サイトの設定を管理。

en: Product Management
ja: 商品の管理

en: Create a Product
ja: 商品を作成

en: Manage Products
ja: 商品の管理

en: Product Images
ja: 商品の画像

en: Order Management
ja: 注文の管理方法

en: Edit an Order
ja: 注文の編集

en: Manage Orders
ja: 注文の管理

en: Store Settings
ja: ストアの設定

en: Manage products.
ja: 商品の管理。

en: Manage Orders.
ja: 注文の管理。

en: Manage content.
ja: コンテンツの管理。

en: Advanced store settings
ja: 高度なストアの設定

en: Advanced store settings.
ja: 高度なストアの設定。

en: Administer the product settings.
ja: 商品の設定を管理。

en: Administer promotions.
ja: プロモーションの管理。
