Commerce Kickstart (7.x-2.0-beta1) - en to sv translation catalogue (135 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Slideshow
sv: Bildspel

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Register
sv: Registrera

en: Content
sv: Innehåll

en: Username
sv: Användarnamn

en: Email address
sv: E-postadress

en: Type
sv: Typ

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Description
sv: Beskrivning

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Currency
sv: Valuta

en: Tags
sv: Etiketter

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Content types
sv: Innehållstyper

en: Categories
sv: Kategorier

en: Login
sv: Logga in

en: Size
sv: Storlek

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: Password
sv: Lösenord

en: Link
sv: Länk

en: Image
sv: Bild

en: Category
sv: Kategori

en: Settings
sv: Inställningar

en: Save
sv: Spara

en: Help
sv: Hjälp

en: History
sv: Historik

en: Menu
sv: Meny

en: Advanced settings
sv: Utökade inställningar

en: Contact
sv: Kontakt

en: Add content
sv: Lägg till innehåll

en: Breadcrumb
sv: Länkstig

en: Welcome
sv: Välkommen

en: Comment
sv: Kommentar

en: Vocabulary
sv: Vokabulär

en: Message text
sv: Meddelandetext

en: Price
sv: Pris

en: By
sv: Av

en: Color
sv: Färg

en: Log in
sv: Logga in

en: Blog
sv: Blogg

en: Jump to the first comment of this posting.
sv: Hoppa till detta inläggs första kommentar.

en: Jump to the first new comment of this posting.
sv: Hoppa till detta inläggs första nya kommentar.

en: Add new comment
sv: Lägg till ny kommentar

en: Checkout
sv: Kassan

en: Close
sv: Stäng

en: Gender
sv: Kön

en: Create account
sv: Skapa konto

en: in
sv: i

en: Display name
sv: Visningsnamn

en: Log out
sv: Logga ut

en: Getting Started
sv: Komma igång

en: The specified passwords do not match.
sv: De angivna lösenorden stämmer inte överens.

en: Shipping
sv: Leverans

en: Products
sv: Varor

en: Product types
sv: Varutyper

en: Product settings
sv: Varuinställningar

en: Orders
sv: Beställningar

en: Collection
sv: Samling

en: Apply
sv: Applicera

en: Brand
sv: Bomärke

en: My account
sv: Mitt konto

en: Headline
sv: Rubrik

en: Account information
sv: Kontoinformation

en: About
sv: Om

en: Import content
sv: Importera innehåll

en: Quick edit
sv: Snabb redigering

en: Payment methods
sv: Betalningsmetoder

en: User account
sv: Användarkonto

en: Order status
sv: Status för beställning

en: Continue shopping
sv: Fortsätt handla

en: Add product
sv: Lägg till vara

en: Store settings
sv: Butiksinställningar

en: Primary tabs
sv: Primära flikar

en: First sidebar
sv: Första sidospalten

en: Site settings
sv: Inställningar för webbplatsen

en: Dashboard
sv: Översiktspanel

en: Localization
sv: Språkanpassning

en: Main menu
sv: Huvudmeny

en: Bulk operations
sv: Hopsamlade funktioner

en: not in
sv: inte i

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
sv: Välj vilket vokabulär som termer skall visas i, under de allmäna alternativen.

en: Show hierarchy in dropdown
sv: Visa hierarki i rullgardinsmeny

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
sv: Ett ogiltigt vokabulär är valt. Var vänlig ändra det i alternativen.

en: Select terms from vocabulary @voc
sv: Välj termer från vokabulär @voc

en: Select terms
sv: Välj termer

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
sv[0]: Kunde inte hitta termen: @terms
sv[1]: Kunde inte hitta termerna: @terms

en: @drupal installation complete
sv: Installationen av @drupal är slutförd

en: Installed %module module.
sv: Installerade modul %module.

en: sort ascending
sv: sortera i stigande ordning

en: sort descending
sv: sortera i fallande ordning

en: Add content type
sv: Lägg till innehållstyp

en: Configure store
sv: Konfigurera butik

en: Page top
sv: Överst på sidan

en: Page bottom
sv: Nederst på sidan

en: Hello <strong>@username</strong>
sv: Hej <strong>@username</strong>

en: Secondary menu
sv: Sekundär meny

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
sv: Granska meddelandena ovan innan du besöker <a href="@url">din nya webbplats</a>.

en: <a href="@url">Visit your new site</a>.
sv: <a href="@url">Besök din nya webbplats</a>.

en: Determine the language from the URL (Path prefix or domain).
sv: Avgör språket från URL:en (Sökvägsprefix eller domän).

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
sv: Du har inte skapat någon innehållstyp ännu. Gå till sidan <a href="@create-content">skapa innehållstyp</a> för att lägga till en ny innehållstyp.

en: Manage content types, including default status, front page promotion, comment settings, etc.
sv: Hantera innehållstyper, inklusive standardstatus, visning på startsidan, inställningar för kommentarer, med mera.

en: Basic page
sv: Enkel sida

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
sv: Använd <em>enkla sidor</em> för ditt statiska innehåll, såsom en sida "Om oss".

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
sv: Ange en kommaseparerad lista med ord för att beskriva ditt innehåll.

en: A simple one-column, tableless, fluid width administration theme.
sv: Ett enkelt, tabellfritt administrationstema med en kolumn och flytande bredd.

en: Terms of use
sv: Villkor

en: Site logo
sv: Webbplatsens logotyp

en: Close overlay
sv: Stäng lager

en: Default store currency
sv: Butikens standardvaluta

en: Add product type
sv: Lägg till varutyp

en: Upload an image to go with this article.
sv: Ladda upp en bild tillsammans med denna artikel.

en: Administrative toolbar
sv: Administrativ verktygsrad

en: Capacity
sv: Kapacitet

en: Sign in
sv: Logga in

en: Product list
sv: Varulista

en: Forgot your password?
sv: Glömt ditt lösenord?

en: Create an account
sv: Skapa ett konto

en: Get a new password
sv: Få ett nytt lösenord

en: About us
sv: Om oss

en: Company info
sv: Företagsinformation

en: Security & privacy
sv: Säkerhet och integritet

en: Service & support
sv: Kundservice och support

en: Service agreements
sv: Serviceavtal

en: Shipping & returns
sv: Leverans och returer

en: Shipping fees
sv: Fraktpriser

en: Go to checkout
sv: Gå till kassan

en: Update email/password
sv: Uppdatera e-post/lösenord

en: Recent orders
sv: Senaste beställningar

en: Request a new password
sv: Begär ett nytt lösenord

en: Item successfully added to your cart
sv: Artikeln lades till i din varukorg
