Commerce Kickstart (7.x-2.0-beta2) - en to ro translation catalogue (95 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conținut

en: Status
ro: Stare

en: Register
ro: Înscriere

en: Content
ro: Conținut

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Email address
ro: Adresă email

en: Type
ro: Tip

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Description
ro: Descriere

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Currency
ro: Monedă

en: Tags
ro: Etichete

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Content types
ro: Tipuri de conținut

en: Categories
ro: Categorii

en: Size
ro: Mărime

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: Password
ro: Parolă

en: Country
ro: Țară

en: Link
ro: Legătură

en: Image
ro: Imagine

en: Category
ro: Categorie

en: Settings
ro: Setări

en: Save
ro: Salvare

en: Help
ro: Ajutor

en: History
ro: Istoric

en: Menu
ro: Meniu

en: Advanced settings
ro: Setări avansate

en: Add content
ro: Adăugați conținut

en: Welcome
ro: Bine ați venit

en: Comment
ro: Comentariu

en: Vocabulary
ro: Vocabular

en: Message text
ro: Mesaj text

en: Price
ro: Preţ

en: By
ro: De

en: Color
ro: Culoare

en: Jump to the first comment of this posting.
ro: Sari la primul comentariu al acestui articol.

en: Jump to the first new comment of this posting.
ro: Sari la primul comentariu nou al acestui articol.

en: Add new comment
ro: Adaugă comentariu nou

en: Not installed
ro: Nu este instalat.

en: Checkout
ro: Casă

en: Close
ro: Închideți

en: Display name
ro: Nume de afișare

en: Log out
ro: Deconectați-vă

en: Taxes
ro: Taxe

en: The specified passwords do not match.
ro: Parolele specificate nu se potrivesc.

en: Promotions
ro: Promoții

en: Shipping
ro: Transport

en: Products
ro: Produse

en: Product types
ro: Tipuri de produse

en: Product settings
ro: Opţiuni produse

en: Orders
ro: Comenzi

en: Apply
ro: Aplică

en: My account
ro: Contul meu

en: Account information
ro: Informaţii de cont

en: About
ro: Despre

en: Reports
ro: Rapoarte

en: Quick edit
ro: Editare rapidă

en: Payment methods
ro: Metode de plată

en: User account
ro: Cont utilizator

en: Product variations
ro: Variații produs

en: Continue shopping
ro: Continuă cumpărăturile

en: Add product
ro: Adăugați un produs

en: Store settings
ro: Opţiuni magazin

en: Primary tabs
ro: Filele principale

en: First sidebar
ro: Prima bară laterală

en: Main menu
ro: Meniu principal

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
ro: Selectați care vocabular va expune termenii în opțiuni normale.

en: Show hierarchy in dropdown
ro: Afișează ierarhia în listă verticală

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
ro: Este selectat un vocabular invalid. Vă rugăm să-l modificaţi în opţiuni.

en: Select terms from vocabulary @voc
ro: Selectați termenii din vocabularul @voc

en: Select terms
ro: Selectați termeni

en: @drupal installation complete
ro: Instalare @drupal completă

en: Installed %module module.
ro: Modulul %module instalat.

en: sort ascending
ro: sortează ascendent

en: sort descending
ro: sortează descendent

en: Add content type
ro: Adaugă tip conținut

en: Page top
ro: Susul paginii

en: Page bottom
ro: Josul paginii

en: Hello <strong>@username</strong>
ro: Salut <strong>@username</strong>

en: User menu
ro: Meniu utilizator

en: Secondary menu
ro: Meniu secundar

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
ro: Revizuiți mesajele de mai sus inainte de a vizita <a href="@url">noul dumneavoastră sit</a>.

en: <a href="@url">Visit your new site</a>.
ro: <a href="@url">Vezi noul tău sit.</a>.

en: Manage content types, including default status, front page promotion, comment settings, etc.
ro: Gestionează tipuri de conținut, incluzând starea implicită, promovarea pe prima pagină, setările pentru comentarii etc.

en: Basic page
ro: Pagină simplă

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ro: Folosiți <em>pagini simple</em> pentru conținut static, cum ar fi o pagină 'Despre noi'.

en: Site logo
ro: Logo sit

en: Default store currency
ro: Moneda implicită

en: Add product type
ro: Adăugare tip produs
