Commerce Kickstart (7.x-2.0-beta2) - en to da translation catalogue (268 entries)

en: Pages
da: Sider

en: enabled
da: Aktiveret

en: approve
da: godkend

en: Value
da: Værdi

en: Groups
da: Grupper

en: Actions
da: Handlinger

en: disabled
da: deaktiveret

en: Remove
da: Fjern

en: Read more
da: Læs mere

en: more
da: mere

en: Enable
da: Aktiver

en: Disable
da: Deaktiver

en: Explanation or submission guidelines
da: Forklaring eller retningslinjer.

en: Block title
da: Titel

en: Overview
da: Overblik

en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: None
da: Ingen

en: Display settings
da: Indstillinger for visning

en: Number
da: Antal

en: - None -
da: - Ingen -

en: The configuration options have been saved.
da: Indstillingerne er blevet gemt.

en: Variable
da: Variabel

en: Image
da: Billede

en: Help text
da: Hjælpetekst

en: Parents
da: Overordnede ord

en: Taxonomy term
da: Ord i ordforråd

en: Node ID
da: Indholdselement ID

en: Link Target
da: Link-mål

en: Small
da: Lille

en: Large
da: Stor

en: Low
da: Lav

en: Add
da: Tilføj

en: Vocabularies
da: Ordforråd

en: Placeholder tokens
da: Pladsholder-symboler

en: Node type
da: Indholdstype

en: search
da: søg

en: The username %name does not exist.
da: Brugernavnet %name findes ikke.

en: Add item
da: Tilføj menupunkt

en: Timestamp
da: Tidspunkt

en: Unknown
da: Ukendt

en: Picture
da: Billede

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
da: Følgende pladsholder symboler kan bruges i både stier og titler. Når de bruges i stier og titler erstattes de med de relevante værdier.

en: Content type
da: Indholdstype

en: Continue
da: Fortsæt

en: Error
da: Fejl

en: Created
da: Oprettet

en: The subject of the message.
da: Meddelelsens emne.

en: Are you sure you want to delete %title?
da: Ønsker du at slette %title?

en: Optional Title
da: Valgfri titel

en: Required Title
da: Påkrævet titel

en: No Title
da: Ingen titel

en: Link Title
da: Link-titel

en: URL Display Cutoff
da: Beskæring af URL

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
da: Hvis brugeren ikke angiver en link-titel bruges URLen som titel. Hvornår skal titlen beskæres og afsluttes med en elipse ((&hellip;)? Undlad at udfylde dette felt hvis titlen ikke skal beskæres.

en: Default (no target attribute)
da: Standard (ingen mål-egenskab)

en: Open link in window root
da: Åben link i rod-vindue

en: Open link in new window
da: Åben link i nyt vindue

en: Allow the user to choose
da: Lad brugeren vælge

en: Additional CSS Class
da: Ekstra CSS klasse

en: Not a valid URL.
da: Ikke en gyldig URL.

en: Titles are required for all links.
da: Titler er påkrævet for alle links.

en: Open URL in a New Window
da: Åben URL i et nyt vindue

en: Defines simple link field types.
da: Definerer simple link-felttyper.

en: All
da: Alle

en: Page title
da: Sidetitel

en: Page
da: Side

en: Site name
da: Sitets navn

en: Site slogan
da: Sitets slogan

en: Node types
da: Indholdstyper

en: User settings
da: Brugerindstillinger

en: Public registrations
da: Offentlig registrering

en: Footer
da: Sidefod

en: Custom
da: Tilpasset

en: Comment ID
da: Kommentar ID

en: Signature
da: Signatur

en: Location
da: Placering

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Sticky at top of lists
da: Klæbrig

en: Log message
da: Logbesked

en: Term name
da: Ord

en: Last access
da: Seneste tilgang

en: Time zone
da: Tidszone

en: Severity
da: Grad

en: Global settings
da: Globale indstillinger

en: Count
da: Antal

en: Mode
da: Opførsel

en: Code
da: Kode

en: Owner
da: Ejer

en: Recipient
da: Modtager

en: node
da: indholdselement

en: group
da: gruppe

en: Table
da: Tabel

en: May
da: maj

en: Other
da: Anden

en: User login
da: Log ind

en: Log in
da: Log ind

en: String
da: Tekst

en: Not installed
da: Ikke installeret.

en: Minimum cache lifetime
da: Mindste cachelevetid

en: Default front page
da: Standardforside

en: Filters
da: Filtre

en: Recent comments
da: Seneste kommentarer

en: reply
da: svar

en: Protocol
da: Protokol

en: Authoring information
da: Forfatter

en: Leave blank for %anonymous.
da: Lad feltet stå tomt for %anonymous.

en: Pending
da: Løbende

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
da: Indtast én sti pr. linje som Drupal-stier. Brug '*'-tegnet som joker. Indtast f.eks. %blog for blogsiden og %blog-wildcard for alle personlige blogs. %front er forsiden.

en: English
da: Engelsk

en: Edit term
da: Redigér ord

en: Token
da: Symbol

en: ‹ previous
da: « forrige

en: next ›
da: næste »

en: No items selected.
da: Ingen elementer valgt.

en: Node title
da: Titel

en: Titles only
da: Kun titler

en: Full text
da: Fuld tekst

en: Request new password
da: Bestil ny adgangskode

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
da: Besøgende kan oprette konti uden godkendelse

en: unlimited
da: ubegrænset

en: Replacement patterns
da: Makroer

en: Publishing options
da: Udgivelse

en: Create new revision
da: Opret ny version

en: Configure block
da: Indstil blok

en: No time zone conversion
da: Ingen tidszonekonvertering

en: None.
da: Ingen

en: Revert
da: Gendan

en: Greater than
da: Større end

en: Less than
da: Mindre end

en: The settings have not been saved because of the errors.
da: På grund af fejlene er indstillingerne ikke blevet gemt.

en: First day of week
da: Første dag i ugen

en: Autocomplete taxonomy
da: Autofuldfør taksonomi

en: Create new account
da: Opret konto

en: Site information
da: Generel information

en: Blocked
da: Blokeret

en: Parent terms
da: Overordnede ord

en: Forums
da: Forummer

en: revert
da: gendan

en: Revision
da: Version

en: Permissions
da: Tilladelser

en: Length of trimmed posts
da: Længde af beskårne indlæg

en: 200 characters
da: 200 tegn

en: 400 characters
da: 400 tegn

en: 600 characters
da: 600 tegn

en: 800 characters
da: 800 tegn

en: 1000 characters
da: 1000 tegn

en: 1200 characters
da: 1200 tegn

en: 1400 characters
da: 1400 tegn

en: 1600 characters
da: 1600 tegn

en: 1800 characters
da: 1800 tegn

en: 2000 characters
da: 2000 tegn

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
da: Det maksimale antal tegn i beskårne indlæg. Drupal bruger indstillingen til at bestemme hvor i teksten lange indlæg beskæres. Den beskårne version af et indlæg bruges når indlægget vises på forsiden eller i XML kilder. Sæt til ubegrænset hvis du ikke ønsker at vise beskårne indlæg. Bemærk at denne indstilling kun påvirker nyt eller opdateret indhold.

en: Menu settings
da: Menuindstillinger

en: Color scheme
da: Farvevalg

en: details
da: detaljer

en: comment
da: kommentar

en: Loading...
da: Indlæser...

en: !name field is required.
da: Feltet !name er obligatorisk.

en: Comment settings
da: Kommentarer

en: Default options
da: Standardindstillinger

en: Read only
da: Læse

en: date
da: dato

en: Anonymous user
da: Anonym bruger

en: The name used to indicate anonymous users.
da: Navnet der tildeles anonyme brugere.

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
da: Forsiden viser indhold fra denne relative URL. Vælg "node" hvis du er i tvivl.

en: Relationship type
da: Forbindelsestype

en: Blocks
da: Blokke

en: Page specific visibility settings
da: Sidespecifikke synlighedsindstillinger

en: Show block on specific pages
da: Vis blok på bestemte sider

en: Menus
da: Menuer

en: Default time zone
da: Standardtidszone

en: Add field
da: Tilføj felt

en: Permission
da: Tilladelse

en: Menu name
da: Navn

en: Hot topic threshold
da: Popularitetsgrænse

en: Topics per page
da: Emner pr. side

en: Posts - most active first
da: Indlæg - mest aktive først

en: Posts - least active first
da: Indlæg - mindst aktive først

en: « first
da: « første

en: last »
da: sidste »

en: Rearrange
da: Sorter filtre

en: !a comments per page
da: !a kommentarer pr. side

en: Account information
da: Konto

en: Account
da: Konto

en: Field settings
da: Feltindstillinger

en: Default order
da: Sortering

en: Add new field
da: Tilføj felt

en: Number of views
da: Antal visninger

en: Default picture
da: Standardbillede

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
da: URL for billede der vises for brugere der ikke har uploadet deres eget billede. Lad dette felt være tomt hvis du ikke ønsker et standard billede.

en: sort by @s
da: sorter efter @s

en: After saving a new comment
da: Efter en ny kommentar er gemt

en: After deleting a comment
da: Efter en kommentar er slettet

en: After deleting a term
da: Efter et ord er slettet

en: Rel Attribute
da: Rel-attribut

en: When output, this link will have this rel attribute. The most common usage is <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> which prevents some search engines from spidering entered links.
da: Når linket vises vil det have denne rel-attribut. Den meest alinidelig brug er <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a>, som forhindrer visse søgemaskiner i at indeksere indtastede links.

en: Short, as link with title "Link"
da: Kort, som link med titlen "Link"

en: Label, as link with label as title
da: Etiket, som link med etiket som titel

en: Save translations
da: Gem oversættelser

en: Create @name
da: Opret @name

en: Original text
da: Oprindelig tekst

en: User account
da: Brugerkonto

en: Custom format
da: Tilpasset format

en: Enable or disable the display of certain page elements.
da: Vælg visning af sidelementer.

en: Revision information
da: Versioner

en: Link title
da: Linktitel

en: Edit string
da: Redigér tekststreng

en: Multilingual support
da: Understøttelse af flere sprog

en: No fields available.
da: Ingen felter til rådighed.

en: <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
da: <strong>%property</strong> er <strong>%value</strong>

en: Formatted html link
da: Formatteret HTML link

en: Must users preview posts before submitting?
da: Skal brugerne gennemse indlæg før de indsendes?

en: Already added languages
da: Allerede tilføjede sprog

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
da: <em>Fra</em>-adressen i automatiske beskeder som sendes ved oprettelse af brugere samt udsendelse af nye adgangskoder og andre beskeder. (Brug en adresse på sitets domæne for at undgå at beskeder fra adressen bliver markeret som spam.)

en: Languages not yet added
da: Sprog der endnu ikke er tilføjet

en: String not found.
da: Tekststreng ikke fundet.

en: Allowed HTML tags: @tags
da: Tilladte HTML tags: @tags

en: HTML filter
da: HTML-filter

en: Default number of forum topics displayed per page.
da: Antal indlæg der vises pr. side.

en: Default display order for topics.
da: Standardsortering af indlæg.

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
da: Kontoens standardsprog for e-mail, og det foretrukne sprog på sitet.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
da: Aktiver understøttelse af flere sprog for denne indholdstype. Der tilføjes et felt til valg af sprog til indholdsformularen, så du kan vælge mellem et af de <a href="!languages">aktive sprog</a>. Hvis funktionen slås fra gemmes alt indhold på standardsproget. Eksisterende indhold påvirkes ikke hvis du ændrer denne indstilling.

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
da: Brugere med tilladelsen <em>administrer indholdselementer</em> kan tilsidesætte disse indstillinger.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
da: Det maskinlæsbare navn kan kun indeholde små bogstaver, understregninger og tal.

en: Number of posts on main page
da: Antal indlæg på forsiden

en: Edit field
da: Redigér felt

en: Delete field
da: Slet felt

en: The name of this website.
da: Sitets navn.

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
da: Sitets motto eller slogan (vises ofte sammen med sitets titel).

en: Default 403 (access denied) page
da: Standard 403 (adgang nægtet) side

en: Default 404 (not found) page
da: Standard 404 (ikke fundet) side

en: Number of items in each feed
da: Antal elementer i hvert feed

en: Default number of items to include in each feed.
da: Antal elementer der som standard inkluderes i hvert feed.

en: Feed content
da: Feed-indhold

en: Titles plus teaser
da: Titler og resuméer

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
da: Global indstilling for standardvisning af indholdselementer i hvert feed.

en: Date and time
da: Dato og tid

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
da: Besøgende kan oprette konti men nye konti skal godkendes af administratoren.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
da: Kræv e-mail bekræftelse når en besøgende opretter en konto

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
da: Hvis feltet er markeret skal nye brugere validere deres e-mail-adresse før de kan logge ind på sitet, og de vil blive tildelt en adgangskode af systemet. Hvis ikke kan brugeren logge ind med det samme og de kan selv vælge deres adgangskode.

en: User registration guidelines
da: Retningslinjer for nye brugere

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
da: Tekst der vises når en ny bruger registrerer sig. Kan bruges til at hjælpe dine brugere.

en: Welcome, new user created by administrator
da: Velkommen, ny bruger oprettet af administrator

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
da: Tilpas indholdet af velkomstbeskeden, der sendes til nye medlemskonti oprettet af en administrator.

en: Welcome, no approval required
da: Velkomst, ingen godkendelse nødvendig

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
da: Tilpas indholdet af velkomstbeskeden, der sendes til nye medlemskonti oprettet af en administrator uden krav om godkendelse.

en: Welcome, awaiting administrator approval
da: Velkomstbesked, afventer godkendelse af administrator

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
da: Tilpas indholdet af velkomstbeskeden, der sendes til nye medlemskonti oprettet af en administrator med krav om godkendelse.

en: Password recovery email
da: Besked om ny adgangskode

en: Customize e-mail messages sent to users who request a new password.
da: Tilpas indholdet af beskeden, der sendes til nye medlemmer der ønsker en ny adgangskode.

en: Account activation email
da: Besked om aktivering af konto

en: Enable and customize e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
da: Aktiver og tilpas e-mail-beskeder som sendes til brugerne når en konto aktiveres (når en administrator aktiverer kontoen for en bruger, som allerede er tilmeldt, på et site hvor administratorens godkendelse er påkrævet).

en: Notify user when account is activated.
da: Giv bruger besked når konto aktiveres.

en: Account blocked email
da: Besked om blokering af konto

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
da: Aktiver og tilpas e-mail-beskeder som sendes til brugerne når en konto blokeres.

en: Notify user when account is blocked.
da: Giv bruger besked når konto blokeres.

en: Account deleted email
da: Besked om slettet konto

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are deleted.
da: Aktiver og tilpas e-mail-beskeder som sendes til brugerne når en konto slettes.

en: Notify user when account is deleted.
da: Giv bruger besked når konto slettes.

en: Signature support
da: Signaturunderstøttelse

en: Picture support
da: Billedunderstøttelse

en: Picture maximum dimensions
da: Dimensioner

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
da: Maksimal filstørrelse for billeder, i pixels.

en: Picture maximum file size
da: Filstørrelse

en: Maximum file size for pictures, in kB.
da: Maksimal filstørrelse for billeder, i kB.

en: Picture guidelines
da: Retningslinjer

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
da: Denne tekst vises når brugeren overfører et billede. Den kan bruges til at hjælpe brugerne.

en: New external user: %name using module %module.
da: Ny ekstern bruger: %user via modulet %module.
