Commerce Kickstart (7.x-2.0-rc1) - en to id translation catalogue (107 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Slideshow
id: Presentasi Slide

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Register
id: Daftar

en: Content
id: Konten

en: Username
id: Nama pengguna

en: Email address
id: Alamat email

en: Type
id: Jenis

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Description
id: Deskripsi

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Currency
id: Mata uang

en: Tags
id: Tag

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Content types
id: Jenis konten

en: Categories
id: Kategori

en: Size
id: Ukuran

en: Search
id: Pencarian

en: Password
id: Sandi

en: Country
id: Negara

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Bantuan

en: Catalog
id: Katalog

en: History
id: Riwayat

en: Advanced settings
id: Pengaturan lanjutan

en: Contact
id: Kontak

en: Add content
id: Tambah konten

en: Comment
id: Komentar

en: Vocabulary
id: Kosakata

en: Message text
id: Teks pesan

en: Price
id: Harga

en: By
id: Oleh

en: Color
id: Warna

en: Log in
id: Login

en: Jump to the first comment of this posting.
id: Pindah ke komentar pertama artikel ini.

en: Jump to the first new comment of this posting.
id: Pindah ke komentar pertama yang baru pada artikel ini.

en: Add new comment
id: Tambah komentar baru

en: Not installed
id: Tidak terinstal

en: Close
id: Tutup

en: Display name
id: Nama tampilan

en: Log out
id: Logout

en: The specified passwords do not match.
id: Kata sandi yang dimasukkan tidak sama.

en: Promotions
id: Promosi

en: Shipping
id: Pengiriman

en: Product
id: Produk

en: Products
id: Produk

en: Product types
id: Jenis produk

en: Orders
id: Pesanan

en: Apply
id: Terapkan

en: Installation
id: Pemasangan

en: My account
id: Akun saya

en: Account information
id: Informasi keanggotaan

en: About
id: Tentang

en: Reports
id: Laporan

en: Quick edit
id: Edit cepat

en: Payment methods
id: Metode Pembayaran

en: User account
id: Keanggotaan

en: Product variations
id: Variasi produk

en: Order status
id: Status Order

en: Continue shopping
id: Lanjutkan belanja

en: Add product
id: Tambah produk

en: Page Top
id: Kehalaman Atas

en: Page Bottom
id: Kehalaman Bawah

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: First sidebar
id: Sidebar pertama

en: Main menu
id: Menu utama

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
id: Pilih kosa kata mana yang akan menunjukkan persyaratan untuk opsi reguler.

en: Show hierarchy in dropdown
id: Tampilkan hierarki dalam menu tarik turun

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
id: Kosakata yang salah dipilih. Silahkan ganti di pilihan.

en: Select terms from vocabulary @voc
id: Pilih istilah dari kosakata @voc

en: Select terms
id: Pilih istilah

en: @drupal installation complete
id: Instalasi @drupal sudah selesai

en: Installed %module module.
id: Modul %module sudah terinstal.

en: sort ascending
id: urutkan biasa

en: sort descending
id: urutkan terbalik

en: Add content type
id: Tambah jenis konten

en: Page top
id: Halaman atas

en: Page bottom
id: Halaman bawah

en: Hello <strong>@username</strong>
id: Halo <strong>@username</strong>

en: User menu
id: Menu pengguna

en: Secondary menu
id: Menu sekunder

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
id: Periksa kembali pesan di atas sebelum mengunjungi situs <a href="@url">Situs baru Anda </ a>.

en: <a href="@url">Visit your new site</a>.
id: <a href="@url">Kunjungi situs baru Anda</a>.

en: Determine the language from the URL (Path prefix or domain).
id: Tentukan bahasa dari URL (awalan path atau domain)

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
id: Anda belum membuat sembarang tipe konten. Kunjungi <a href="@create-content">halaman pembuatan tipe konten</a> untuk menambah tipe konten baru.

en: Manage content types, including default status, front page promotion, comment settings, etc.
id: Mengelola jenis-jenis konten, termasuk status bawaan, promosi halaman muka, pengaturan komentar, dll.

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakan <em>halaman dasar</em> untuk konten statis Anda, seperti halaman 'Tentang kami'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
id: Masukkan daftar kata dengan dipisahkan koma untuk menggambarkan konten Anda.

en: A simple one-column, tableless, fluid width administration theme.
id: Merupakan tema satu-kolom sederhana, tanpa-tabel dan tema administrasi dengan lebar yang bisa menyesuaikan.

en: Site logo
id: Logo situs

en: Close overlay
id: Tutup overlay

en: Default store currency
id: Mata uang toko bawaan

en: Add a product
id: Buat produk

en: Add product type
id: Tambah jenis produk

en: Upload an image to go with this article.
id: Unggah sebuah gambar untuk dipasang di artikel ini.

en: Administrative toolbar
id: Toolbar administratif

en: Forgot your password?
id: Lupa kata sandi Anda?

en: Product added to the cart
id: Produk yang di troli

en: About us
id: Tentang kami
