Commerce Kickstart (7.x-2.0-rc1) - en to pt translation catalogue (258 entries)

en: Home
pt: Início

en: Slideshow
pt: Apresentação de slides

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Register
pt: Registro

en: Content
pt: Conteúdo

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Email address
pt: Endereço de e-mail

en: Type
pt: Tipo

en: Actions
pt: Ações

en: Description
pt: Descrição

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Currency
pt: Moeda Corrente

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: Categories
pt: Categorias

en: Size
pt: Tamanho

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: Password
pt: Senha

en: Country
pt: País

en: Image
pt: Imagem

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Configurações

en: Save
pt: Salvar

en: Help
pt: Ajuda

en: Catalog
pt: Catálogo

en: History
pt: Histórico

en: Advanced settings
pt: Configurações avançadas

en: Contact
pt: Contato

en: Add content
pt: Adicionar conteúdo

en: Breadcrumb
pt: Trilha de navegação

en: Welcome
pt: Bem vindo

en: Comment
pt: Comentário

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Message text
pt: Texto de mensagem

en: Price
pt: Preço

en: By
pt: Por

en: Color
pt: Cor

en: Log in
pt: Entrar

en: Jump to the first comment of this posting.
pt: Ir para o primeiro comentário deste post.

en: Jump to the first new comment of this posting.
pt: Ir para o primeiro comentário novo deste post.

en: Add new comment
pt: Comentar

en: Not installed
pt: Não instalado

en: Checkout
pt: Fechar pedido

en: Close
pt: Fechar

en: Gender
pt: Gênero

en: Create account
pt: Criar conta

en: Display name
pt: Mostrar o nome

en: Log out
pt: Sair

en: Taxes
pt: Taxas

en: The specified passwords do not match.
pt: As duas senhas que você digitou não são a mesma.

en: Promotions
pt: Promoções

en: Shipping
pt: Envio

en: Product
pt: Produto

en: Products
pt: Produtos

en: Product types
pt: Tipos de produto

en: Product settings
pt: Configurações do produto

en: Orders
pt: Pedidos

en: All categories
pt: Todas as categorias

en: Collection
pt: Coleção

en: Apply
pt: Aplicar

en: Installation
pt: Instalação

en: Brand
pt: Marca

en: My account
pt: Minha conta

en: Headline
pt: Título

en: Account information
pt: Informações da conta

en: About
pt: Sobre

en: Reports
pt: Relatórios

en: Import content
pt: Importar conteúdo

en: Quick edit
pt: Edição rápida

en: Create a new account
pt: Criar nova conta

en: Payment methods
pt: Métodos de Pagamento

en: User account
pt: Conta de usuário

en: Product variations
pt: Variações do produto

en: Order status
pt: Situação do pedido

en: Continue shopping
pt: Continuar comprando

en: Add product
pt: Adicionar produto

en: Store settings
pt: Configurações da loja

en: Page Top
pt: Topo da Página

en: Page Bottom
pt: Final da Página

en: Primary tabs
pt: Abas primárias

en: First sidebar
pt: Primeira barra lateral

en: Site settings
pt: Configurações do site

en: Preface First
pt: Prefácio - Esquerda

en: Localization
pt: Idiomas

en: Main menu
pt: Menu principal

en: Bulk operations
pt: Operações em massa

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
pt: Selecione que vocabulário deve ser usado para que exibir os termos nas opções regulares.

en: Show hierarchy in dropdown
pt: Exibir hierarquia no menu suspenso

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
pt: Um vocabulário inválido foi selecionado. Por favor altere as configurações.

en: Select terms from vocabulary @voc
pt: Selecionar termos do vocabulário @voc

en: Select terms
pt: Selecionar termos

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
pt[0]: Não foi possível encontrar o termo: @terms
pt[1]: Não foi possível encontrar os termos: @terms

en: @drupal installation complete
pt: Instalação do @drupal completa

en: Installed %module module.
pt: O módulo %module foi instalado.

en: sort ascending
pt: ordem crescente

en: sort descending
pt: ordem decrescente

en: Add content type
pt: Adicionar tipo de conteúdo

en: Configure store
pt: Configurar loja

en: Shoes
pt: Sapatos

en: Page top
pt: Topo da página

en: Page bottom
pt: Fim da página

en: Sidebar First
pt: Barra Lateral Esquerda

en: Hello <strong>@username</strong>
pt: Olá <strong>@username</strong>

en: Manage content
pt: Gerenciar conteúdo

en: User menu
pt: Menu do usuário

en: Secondary menu
pt: Menu secundário

en: Manage comments
pt: Gerenciar comentários

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
pt: Leia as mensagens acima novamente antes de visitar <a href="@url">seu novo site</a>.

en: <a href="@url">Visit your new site</a>.
pt: <a href="@url">Visite seu novo site</a>.

en: Determine the language from the URL (Path prefix or domain).
pt: Determinar o idioma da URL (prefixo ou domínio da URL).

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
pt: Você ainda não criou nenhum tipo de conteúdo. Vá para a <a href="@create-content">página de criação de tipos de conteúdo</a> para adicionar um novo tipo de conteúdo.

en: Manage content types, including default status, front page promotion, comment settings, etc.
pt: Gerencia tipos de conteúdo, incluindo status padrão, promoção à página principal, opções de comentário, etc.

en: Basic page
pt: Página básica

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pt: Use <em>páginas básicas</em> para seu conteúdo estático, como uma página 'Sobre nós'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
pt: Digite uma lista de palavras separadas por vírgula para descrever seu conteúdo.

en: A simple one-column, tableless, fluid width administration theme.
pt: Um simples tema para a administração. Uma-coluna, tableless, largura fuída.

en: Functionality
pt: Funcionalidade

en: Hello
pt: Olá

en: Terms of use
pt: Termos de uso

en: Site logo
pt: Logo do site

en: Saved
pt: Salvo

en: Close overlay
pt: Fechar sobreposição

en: Default store currency
pt: Moeda padrão da loja

en: Add a product
pt: Adicionar um produto

en: Manage products types for your store.
pt: Gerenciar tipos de produtos para a sua loja.

en: Add product type
pt: Adicionar tipo de produto

en: Branding
pt: Marca

en: Upload an image to go with this article.
pt: Envie uma imagem para ser anexada a este post.

en: Administrative toolbar
pt: Barra de ferramentas administrativa

en: Sidebar Second
pt: Barra Lateral Direita

en: Header First
pt: Cabeçalho - Esquerda

en: Header Second
pt: Cabeçalho - Direita

en: Preface Second
pt: Prefácio - Centro

en: Preface Third
pt: Prefácio - Direita

en: Footer First
pt: Primeiro Rodapé

en: Footer Second
pt: Segundo Rodapé

en: User Bar First
pt: Primeira Barra do Usuário

en: User Bar Second
pt: Barra do Usuário - Direita

en: Capacity
pt: Capacidade

en: This is the text of all messages of this type.
pt: Este é o texto de todas as mensagens deste tipo.

en: Sign in
pt: Autenticar-se

en: Pricing rules
pt: Regras de preço

en: Product list
pt: Lista de produtos

en: By !username on !datetime
pt: Enviado por !username em !datetime

en: Product display
pt: Exibição do Produto

en: Forgot your password?
pt: Esqueceu sua senha?

en: Create an account
pt: Crie uma conta

en: Product added to the cart
pt: Produto adicionado ao carrinho

en: Footer Third
pt: Terceiro rodapé

en: Add categories
pt: Adicionar categorias

en: No sample tax rate.
pt: Nenhuma taxa de exemplo.

en: Tax Rate
pt: Taxa de Imposto

en: Tax rate examples
pt: Exemplos de taxa

en: Message saved.
pt: Mensagem salva.

en: Variations for product %title
pt: Variações do produto %title

en: Product catalog
pt: Catálogo de produtos

en: The order status has been updated.
pt: O status do pedido foi atualizado.

en: Add new message
pt: Adicionar nova mensagem

en: Valid types
pt: Tipos válidos

en: Find all the help you need to start using your store.
pt: Encontre toda a ajuda que você precisa para começar a usar sua loja.

en: Administer the appearance and layout of your store.
pt: Administrar a aparência e o layout da sua loja.

en: Administer the site configuration.
pt: Administrar as configurações do site.

en: Manage tagging, categorization, and classification of your products.
pt: Gerenciar rótulos, etiquetas, categorias e classificações de seus produtos.

en: The logo of the site.
pt: A logo do site.

en: Log in with your account
pt: Entre com sua conta

en: About us
pt: Sobre nós

en: Company info
pt: Informações da Empresa

en: Our security policy
pt: Política de segurança

en: Security & privacy
pt: Segurança e privacidade

en: Service & support
pt: Serviço e suporte

en: Service agreements
pt: Contrato de serviço

en: Shipping & returns
pt: Envio e devoluções

en: Shipping discount
pt: Desconto na entrega

en: Connect with us
pt: Conecte-se conosco

en: Hexadecimal color code
pt: Código de cor hexadecimal

en: Bags & Cases
pt: Bolsas & Estojos

en: A <em>Bags & Cases</em> is a content type which contain product variations.
pt: Em <em>Bolsas & Estojos</em> é um tipo de conteúdo que contêm variações de produto.

en: Drinks
pt: Bebidas

en: Hats
pt: Chapéus

en: Storage Devices
pt: Dispositivo de Armazenagem

en: Go to checkout
pt: Finalizar pedido

en: Node: Product list
pt: Node: Lista de produtos

en: Product in cart
pt: Produto no carrinho

en: Enter Quantity
pt: Quantidade

en: Select Size
pt: Selecione o tamanho

en: Bag size
pt: Tamanho da bolsa

en: Account overview
pt: Visão geral da conta

en: No default shipping profile
pt: Nenhum perfil de envio predefinido

en: Primary shipping address
pt: Endereço de entrega principal

en: Manage shipping address
pt: Gerenciar endereço de entrega

en: No default billing profile
pt: Nenhum perfil de cobrança padrão

en: Primary billing address
pt: Endereço principal de cobrança

en: Manage billing address
pt: Gerenciar endereço de cobrança

en: Update email/password
pt: Alterar email ou senha

en: Recent orders
pt: Pedidos recentes

en: Commerce Kickstart Admin Theme
pt: Tema administrativo do Commerce Kickstart

en: Commerce Kickstart Theme
pt: Tema Commerce Kickstart

en: Footer2 First
pt: Rodapé 2 em primeiro

en: Footer2 Second
pt: Rodapé 2 em segundo

en: Setting up menus.
pt: Configuração de menus

en: Importing content.
pt: Importando conteúdo.

en: Setting up users.
pt: Configuração de usuários

en: Setting up taxes.
pt: Configuração de impostos.

en: Import collections terms.
pt: Importar termos das coleções.

en: I don't have an account
pt: Eu não tenho uma conta

en: Back to login
pt: Voltar para o login

en: Install additional functionality
pt: Instalar funcionalidade adicional

en: Flushed caches.
pt: Caches esvaziados.

en: Installing demo store
pt: Instalando loja de demonstração

en: Importing content
pt: Importar conteúdo

en: Install demo store
pt: Instalar demonstração da loja

en: Do you want to install the demo store?
pt: Você quer instalar a loja de demonstração?

en: Reset the site
pt: Redefinir o site

en: <span><em>Free</em> shipping</span> on orders over
pt: <span>Frete <em>Grátis</em></span> em compras acima de

en: Offer Details
pt: Detalhes da oferta

en: Powered by <a href="@url">Drupal Commerce</a>
pt: Desenvolvido por <a href="@url">Drupal Commerce</a>

en: Product category
pt: Categoria do produto

en: Import products.
pt: Importar produtos.

en: Let's Get Started!
pt: Vamos começar!

en: Do you want to be able to translate the interface of your store?
pt: Você quer ser capaz de traduzir a interface de sua loja?

en: All product types
pt: Todos os tipos de produtos

en: All statuses
pt: Todos os status

en: Search by title or SKU
pt: Buscar por titulo ou SKU

en: Search by name, email, order ID
pt: Buscar por nome, email, identificador

en: Product Management
pt: Gerenciamento de Produto

en: Manage Products
pt: Gerenciar Produtos

en: Product Images
pt: Imagens dos produtos

en: Order Management
pt: Gerenciamento de Pedido

en: Manage Orders
pt: Gerenciar Pedidos

en: Store Settings
pt: Configurações da loja

en: Manage products.
pt: Gerenciar produtos.

en: Products actions.
pt: Operações com produtos.

en: Products settings.
pt: Configurações dos produtos.

en: Manage Orders.
pt: Gerenciar Pedidos.

en: Manage content.
pt: Gerenciar conteúdo.

en: Content settings.
pt: Configurações de conteúdo.

en: Advanced store settings
pt: Configurações avançadas da loja

en: Advanced store settings.
pt: Configurações avançadas da loja.

en: Administer the product settings.
pt: Administrar as configurações do produto.

en: Administer promotions.
pt: Administrar promoções

en: Manage products
pt: Gerenciar produtos

en: Manage orders
pt: Gerenciar pedidos

en: Add an order
pt: Adicionar um pedido

en: Item successfully added to your cart
pt: Item adicionado ao carrinho

en: Default store country
pt: País padrão da loja

en: Commerce Kickstart Block
pt: Bloquear Commerce Kickstart

en: Prices, Payments & Taxes
pt: Preços, Pagamentos & Taxas

en: Coupons / Discounts
pt: Cupons / Descontos

en: Payment Methods
pt: Métodos de Pagamento

en: Site reports
pt: Relatórios do site

en: Doesn't exists
pt: Não existe

en: Installed, requires configuration
pt: Instalado, requer configuração

en: Payment provider
pt: Provedor de pagamento

en: Service providers
pt: Provedores de serviços
