Commerce Kickstart (7.x-2.0-rc2) - en to it translation catalogue (108 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Status
it: Stato

en: Register
it: Registrati

en: Content
it: Contenuto

en: Username
it: Nome utente

en: Email address
it: Indirizzo e-mail

en: Type
it: Tipo

en: Actions
it: Azioni

en: Description
it: Descrizione

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Currency
it: Valuta

en: Tags
it: Etichette

en: Yes
it: Sì

en: Content types
it: Tipi di contenuto

en: Categories
it: Categorie

en: Login
it: Accedi

en: Size
it: Dimensione

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: Country
it: Paese

en: Image
it: Immagine

en: Category
it: Categoria

en: Settings
it: Impostazioni

en: Save
it: Salva

en: Help
it: Aiuto

en: Catalog
it: Catalogo

en: History
it: Cronologia

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: Contact
it: Contatto

en: Add content
it: Aggiungi contenuto

en: Breadcrumb
it: Briciole di pane

en: Welcome
it: Benvenuto

en: Comment
it: Commento

en: Vocabulary
it: Vocabolario

en: Message text
it: Testo del messaggio

en: Price
it: Prezzo

en: By
it: Da

en: Color
it: Colore

en: Log in
it: Accedi

en: Jump to the first comment of this posting.
it: Vai al primo commento di questo argomento.

en: Jump to the first new comment of this posting.
it: Vai al primo nuovo commento di questo messaggio.

en: Add new comment
it: Aggiungi un commento

en: Not installed
it: Non installato

en: Checkout
it: Vai alla cassa

en: Close
it: Chiudi

en: Gender
it: Sesso

en: Display name
it: Nome visualizzato

en: Log out
it: Esci

en: Taxes
it: Imposte

en: The specified passwords do not match.
it: Le password specificate non coincidono.

en: Shipping
it: Spedizione

en: Product
it: Prodotto

en: Products
it: Prodotti

en: Product types
it: Tipi di prodotto

en: Product settings
it: Impostazioni prodotto

en: Orders
it: Ordini

en: All categories
it: Tutte le categorie

en: Collection
it: Collezione

en: Apply
it: Applica

en: Installation
it: Installazione

en: My account
it: Profilo utente

en: Account information
it: Informazioni sul profilo utente

en: About
it: Informazioni

en: Reports
it: Resoconti

en: Quick edit
it: Modifica veloce

en: Payment methods
it: Metodi di pagamento

en: User account
it: Profilo utente

en: Order status
it: Stato dell'ordine

en: Continue shopping
it: Continua l'acquisto

en: Add product
it: Aggiungi prodotto

en: Store settings
it: Impostazioni negozio

en: Localization
it: Localizzazione

en: Main menu
it: Menu principale

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
it: Selezionare per quale vocabolario mostrare i termini nelle opzioni regolari.

en: Show hierarchy in dropdown
it: Mostra la gerarchia nel menu a discesa

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
it: È stato selezionato un vocabolario non valido. Si prega di modificarlo nelle opzioni.

en: Select terms from vocabulary @voc
it: Selezionare i termini dal vocabolario @voc

en: Select terms
it: Seleziona i termini

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
it[0]: Impossibile trovare il termine: @terms
it[1]: Impossibile trovare i termini: @terms

en: @drupal installation complete
it: Installazione di @drupal completata

en: Installed %module module.
it: Il modulo %module è  stato installato.

en: Add content type
it: Aggiungi un tipo di contenuto

en: Configure store
it: Configura negozio

en: Hello <strong>@username</strong>
it: Ciao <strong>@username</strong>

en: Secondary menu
it: Menu secondario

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
it: Controlla i messaggi in alto prima di visitare  <a href="@url">il tuo nuovo sito</a>.

en: <a href="@url">Visit your new site</a>.
it: <a href="@url">Visita il nuovo sito</a>.

en: Determine the language from the URL (Path prefix or domain).
it: Definisci la lingua corrente sulla base dell'URL (prefisso di percorso o nome dominio).

en: Manage content types, including default status, front page promotion, comment settings, etc.
it: Gestisci i tipi di contenuto, inclusi lo stato predefinito, la promozione in prima pagina, le impostazioni dei commenti, ecc.

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
it: Utilizza <em>pagine di base</em> per i tuoi contenuti statici come ad esempio per una pagina 'Chi siamo'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
it: Scrivi una lista di parole (separate da virgola) per descrivere il tuo contenuto.

en: Terms of use
it: Termini di utilizzo

en: Site logo
it: Logo del sito

en: Default store currency
it: Valuta predefinita del negozio

en: Add a product
it: Aggiungi prodotto

en: Manage products types for your store.
it: Gestione tipi di prodotto per il negozio.

en: Add product type
it: Aggiungi tipo di prodotto

en: Upload an image to go with this article.
it: Carica un'immagine da associare a questo articolo.

en: Administrative toolbar
it: Barra di amministrazione

en: Capacity
it: Capacità posti

en: Product display
it: Vetrina prodotto

en: Forgot your password?
it: Password dimenticata?

en: Product added to the cart
it: Prodotto aggiunto al carrello

en: Add a destination parameter to operations links so users return to this View on form submission.
it: Aggiunge un parametro destinazione ai link operativi, in modo che gli utenti possano tornare a questa vista dopo l'invio del form.

en: Request a new password
it: Richiedi una nuova password
