Commerce Kickstart (7.x-2.1) - en to nl translation catalogue (196 entries)

en: Slideshow
nl: Diavoorstelling

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Images
nl: Afbeeldingen

en: Register
nl: Registreren

en: Content
nl: Inhoud

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Email address
nl: E-mailadres

en: Actions
nl: Acties

en: Description
nl: Beschrijving

en: Currency
nl: Valuta

en: Tags
nl: Labels

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Content types
nl: Inhoudstypen

en: Categories
nl: Categorieën

en: Login
nl: Inloggen

en: Size
nl: Grootte

en: Search
nl: Zoeken

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Country
nl: Land

en: Image
nl: Afbeelding

en: Category
nl: Categorie

en: Settings
nl: Instellingen

en: Catalog
nl: Catalogus

en: Advanced settings
nl: Geavanceerde instellingen

en: read more
nl: lees verder

en: Add content
nl: Inhoud toevoegen

en: Breadcrumb
nl: Kruimelpad

en: Welcome
nl: Welkom

en: Comment
nl: Reactie

en: Price
nl: Prijs

en: By
nl: Door

en: Getting started
nl: Hoe te beginnen

en: Color
nl: Kleur

en: Log in
nl: Inloggen

en: Jump to the first comment of this posting.
nl: Ga naar de eerste reactie op deze inzending.

en: Jump to the first new comment of this posting.
nl: Ga naar de eerste nieuwe reactie op deze inzending.

en: Not installed
nl: Niet geïnstalleerd

en: Checkout
nl: Afrekenen

en: Close
nl: Sluiten

en: Gender
nl: Geslacht

en: Create account
nl: Account aanmaken

en: Log out
nl: Uitloggen

en: Taxes
nl: Belastingen

en: The specified passwords do not match.
nl: De opgegeven wachtwoorden komen niet overeen.

en: Promotions
nl: Aanbiedingen

en: Shipping
nl: Verzending

en: Products
nl: Producten

en: Product settings
nl: Productinstellingen

en: Orders
nl: Bestellingen

en: Collection
nl: Collectie

en: Installation
nl: Installatie

en: Brand
nl: Merk

en: My account
nl: Mijn account

en: Account information
nl: Account-informatie

en: About
nl: Over

en: Reports
nl: Rapporten

en: Import content
nl: Inhoud importeren

en: Create a new account
nl: Nieuw account aanmaken

en: Payment methods
nl: Betaalwijzen

en: User account
nl: Gebruikersaccount

en: Product variations
nl: Productvariaties

en: Store settings
nl: Webwinkel-instellingen

en: Page Top
nl: Paginakop

en: Page Bottom
nl: Paginavoet

en: Site settings
nl: Website-instellingen

en: Localization
nl: Lokalisatie

en: Main menu
nl: Hoofdmenu

en: @drupal installation complete
nl: @drupal-installatie voltooid

en: Installed %module module.
nl: %module-module geïnstalleerd.

en: Configure store
nl: Winkel instellen

en: Shoes
nl: Schoenen

en: Sidebar First
nl: Eerste zijbalk

en: Hello <strong>@username</strong>
nl: Hallo <strong>@username</strong>

en: Manage content
nl: Inhoud beheren

en: User menu
nl: Gebruikersmenu

en: Secondary menu
nl: Secundair menu

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
nl: Bekijk bovenstaande berichten voordat u <a href="@url">uw nieuwe website</a> bezoekt.

en: <a href="@url">Visit your new site</a>.
nl: <a href="@url">Ga naar de nieuwe website</a>.

en: Determine the language from the URL (Path prefix or domain).
nl: Bepaal de taal aan de hand van de URL (Padvoorvoegsel of domeinnaam).

en: All of your projects are up to date.
nl: Alle projecten zijn up-to-date.

en: Basic page
nl: Eenvoudige pagina

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
nl: Gebruik <em>eenvoudige pagina's</em> voor vaste inhoud, zoals een 'Over ons'-pagina.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
nl: Voer een kommagescheiden lijst van woorden in om de inhoud te beschrijven.

en: Functionality
nl: Functionaliteit

en: Terms of use
nl: Gebruiksvoorwaarden

en: Default store currency
nl: Standaardvaluta webwinkel

en: Add a product
nl: Voeg een product toe

en: Upload an image to go with this article.
nl: Een afbeelding voor dit artikel uploaden.

en: Administrative toolbar
nl: Beheerwerkbalk

en: Secondary navigation
nl: Secundair menu

en: Sidebar Second
nl: Tweede zijbalk

en: Capacity
nl: Capaciteit

en: Sign in
nl: Inloggen

en: Product list
nl: Productlijst

en: Replace spaces with dashes
nl: Spaties door koppeltekens vervangen

en: By !username on !datetime
nl: Door !username op !datetime

en: Product display
nl: Productweergave

en: Forgot your password?
nl: Wachtwoord vergeten?

en: Create an account
nl: Account aanmaken

en: Get a new password
nl: Nieuw wachtwoord aanvragen

en: Add categories
nl: Categorieën toevoegen

en: Select Color
nl: Kleur selecteren

en: No sample tax rate.
nl: Geen voorbeeld van belastingtarief.

en: European - Inclusive tax rates (VAT)
nl: Europees - Inclusief belastingtarieven (BTW)

en: Tax Rate
nl: Belastingtarief

en: Tax rate examples
nl: Belastingtarief voorbeelden

en: Create and Finish
nl: Aanmaken en voltooien

en: Show help
nl: Help weergeven

en: Administer the appearance and layout of your store.
nl: Het uiterlijk en vormgeving van de winkel beheren.

en: Administer the site configuration.
nl: Website-instellingen beheren.

en: Import product nodes.
nl: Productnodes importeren.

en: todo.
nl: Te doen.

en: Log in with your account
nl: Aanmelden met uw account

en: Footer navigation
nl: Voetregelnavigatie

en: About us
nl: Over ons

en: Company info
nl: Bedrijfsgegevens

en: Our security policy
nl: Ons veiligheidsbeleid

en: Press links
nl: Persinformatie

en: Security & privacy
nl: Beveiliging & privacy

en: Service & support
nl: Service & ondersteuning

en: Shipping & returns
nl: Verzenden & retourneren

en: Shipping fees
nl: Verzendkosten

en: 0 <span>comment</span>
nl: 0 <span>reacties</span>

en: Shipping discount
nl: Korting op de verzendkosten

en: Promotional banner
nl: Promotiebanner

en: Powered by Drupal Commerce
nl: Gemaakt met Drupal Commerce

en: Bags & Cases
nl: Tassen & koffers

en: Drinks
nl: Drankjes

en: Hats
nl: Hoeden

en: A <em>Hats</em> is a content type which contain product variations.
nl: Een <em>hoed</em> is een inhoudstype dat productvariaties bevat.

en: A <em>Shoes</em> is a content type which contain product variations.
nl: Een <em>schoen</em> is een inhoudstype dat productvariaties bevat.

en: Tops
nl: Bovenstukken

en: A <em>Tops</em> is a content type which contain product variations.
nl: <em>Bovenstukken</em> is een inhoudstype dat productvariaties bevat.

en: Node: Product list
nl: Node: productlijst

en: Product in cart
nl: Product in winkelwagen

en: Enter Quantity
nl: Aantal invoeren

en: Select Size
nl: Maat selecteren

en: Shoe size
nl: Schoenmaat

en: Hat size
nl: Hoedmaat

en: Top size
nl: Maat van bovenstuk

en: Bag size
nl: Grootte van de tas

en: Account overview
nl: Accountoverzicht

en: No default shipping profile
nl: Geen standaardverzendprofiel

en: Primary shipping address
nl: Primair verzendadres

en: Manage shipping address
nl: Verzendadres beheren

en: No default billing profile
nl: Geen standaardbetaalprofiel

en: Primary billing address
nl: Primair betaalprofiel

en: Manage billing address
nl: Factuuradres aanpassen

en: Update email/password
nl: E-mail/wachtwoord bijwerken

en: Recent orders
nl: Recente bestellingen

en: Commerce Kickstart User
nl: Commerce Kickstart-gebruiker

en: Setting up menus.
nl: Bezig met het opzetten van menu's.

en: Importing content.
nl: Bezig met het importeren van inhoud.

en: Setting up users.
nl: Bezig met opzetten van gebruikers.

en: Setting up taxes.
nl: Bezig met opzetten van belastingen.

en: I don't have an account
nl: Ik heb geen account

en: Request a new password
nl: Nieuw wachtwoord aanvragen

en: Back to login
nl: Terug naar inloggen

en: Install additional functionality
nl: Optionele functionaliteit installeren

en: Flushed caches.
nl: Geleegde caches.

en: Installing demo store
nl: Bezig met het installeren van de demonstratiewinkel

en: Completing setup.
nl: Installeren voltooien.

en: Importing content
nl: Bezig met het importeren van inhoud

en: Install demo store
nl: Demonstratiewinkel installeren

en: Do you want to install the demo store?
nl: Wilt u de demonstratiewinkel installeren?

en: Change my username and password.
nl: Verander mijn gebruikersnaam en wachtwoord.

en: Like us on Facebook
nl: Vind ons leuk op Facebook

en: Follow Us on Twitter
nl: Volg ons op Twitter

en: What We Like on Pinterest
nl: Wat wij leuk vinden op Pinterest

en: <span><em>Free</em> shipping</span> on orders over
nl: <span><em>Gratis</em> verzending</span> bij bestellingen van meer dan

en: SAVE 25%
nl: BESPAAR 25%

en: Offer Details
nl: Aanbiedingsdetails

en: Powered by <a href="@url">Drupal Commerce</a>
nl: Gerealiseerd met <a href="@url">Drupal Commerce</a>

en: Product category
nl: Productcategorie

en: Import products.
nl: Producten importeren.

en: Installed the default theme.
nl: Standaardthema geïnstalleerd.

en: Let's Get Started!
nl: Aan de slag!

en: Product Images
nl: Productafbeeldingen

en: Order Management
nl: Bestelbeheer

en: Edit an Order
nl: Een bestelling bewerken

en: Manage Orders
nl: Bestellingen beheren

en: Store Settings
nl: Winkelinstellingen

en: Commerce Guys Dashboard by Jirafe
nl: Commerce Guys Dashboard door Jirafe

en: Manage products.
nl: Producten beheren.

en: Products settings.
nl: Productinstellingen.

en: Manage Orders.
nl: Bestellingen beheren.

en: Manage content.
nl: Inhoud beheren.

en: Default store country
nl: Standaardland winkel

en: Prices, Payments & Taxes
nl: Prijzen, betalingen & belastingen

en: Payment Methods
nl: Betaalmethoden

en: Customer Profiles
nl: Klantprofielen

en: read less
nl: lees minder

en: Hello, @user
nl: Hallo, @user
