Commerce Kickstart (7.x-2.5) - en to hi translation catalogue (67 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Slideshow
hi: स्लाइड शो

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Images
hi: चित्र

en: Register
hi: पंजीकृत

en: Content
hi: सामग्री

en: PayPal
hi: पेपैल

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Email address
hi: ई-मेल पता

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: Currency
hi: मुद्रा

en: Tags
hi: उपनाम

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Content types
hi: विषय वस्तु के प्रकार

en: Categories
hi: वर्ग

en: Login
hi: लॉग-इन करें

en: Size
hi: आकार

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Password
hi: कूटशब्द

en: Country
hi: देश

en: Link
hi: कड़ी

en: Image
hi: चित्र

en: Category
hi: वर्ग

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Help
hi: मदद

en: Menu
hi: सूची

en: Advanced settings
hi: एडवांस सेटिंग

en: read more
hi: और अधिक पढें।

en: Contact
hi: संपर्क

en: Add content
hi: सामग्री जोड़ें

en: Breadcrumb
hi: पग चिन्ह

en: Footer
hi: पादलेख

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: By
hi: द्वारा

en: Color
hi: रंग

en: Log in
hi: प्रवेश

en: Jump to the first comment of this posting.
hi: इस पोस्टिंग के सर्वप्रथम कमेन्ट पर जायें।

en: Jump to the first new comment of this posting.
hi: इस पोस्टिंग के सर्वप्रथम नये कमेन्ट पर जायें।

en: Not installed
hi: स्थापित नहीं

en: Close
hi: बंद करे

en: Log out
hi: लॉगआउट

en: The specified passwords do not match.
hi: दिए गए पासवर्ड मेल नही खा रहै

en: Installed
hi: संस्थापित

en: Installation
hi: स्थापना

en: My account
hi: मेरा खाता

en: Account information
hi: खाता जानकारी

en: About
hi: के बारे में

en: User account
hi: सदस्य खाता

en: Main menu
hi: मुख्य मेनू

en: @drupal installation complete
hi: @drupal स्थापना संपन्न

en: Installed %module module.
hi: मोड्यूल %module स्थापित

en: Page top
hi: पृष्ठ का शीर्ष

en: Page bottom
hi: पृष्ठ के नीचे

en: Hello <strong>@username</strong>
hi: अभिवादन <strong>@username</strong>

en: User menu
hi: उपयोगकर्ता मेनू

en: Secondary menu
hi: द्वितीयक उपागम

en: <a href="@url">Visit your new site</a>.
hi: <a href="@url">अपनी नई साइट पर जाएँ </a>

en: Basic page
hi: मूल पृष्ठ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
hi: अपनी स्थैतिक सामग्री के लिए <em> मूल पृष्ठ </ em> का उपयोग करें, जैसे कि 'हमारे बारे में' पृष्ठ।

en: Upload an image to go with this article.
hi: इस लेख के साथ एक छवि अपलोड करें.

en: Administrative toolbar
hi: प्रशासनिक उपकरण पट्टी

en: Edit the payment method rule to configure your PayPal Payments Advanced or Payflow Link account credentials and transaction settings.
hi: भुगतान विधि नियम संपादित करने के लिए अपने पेपैल उन्नत भुगतान या प्रवाह वेतन लिंक खाता क्रेडेंशियल्स और लेनदेन सेटिंग्स कॉन्फ़िगर.

en: <a href="@drupal-url">Read the documentation for a guide</a>  for a guide to the required configuration of the service in your PayPal Payflow account settings and to learn how to connect your PayPal Payflow account to a PayPal Business account to accept PayPal payments.
hi: <a href="@drupal-url"> एक गाइड के लिए प्रलेखन पढ़ें </ a> अपने पेपैल वेतन प्रवाह खाता सेटिंग में सेवा के लिए आवश्यक विन्यास के लिए एक गाइड के लिए और जानने के लिए कैसे अपने पेपैल भुगतान प्रवाह खाते से कनेक्ट करने के लिएएक पेपैल व्यापार खाते पेपैल भुगतान स्वीकार
