Commerce Kickstart (7.x-2.8) - en to pt translation catalogue (93 entries)

en: Home
pt: Início

en: Slideshow
pt: Diaporama

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Images
pt: Imagens

en: Register
pt: Inscrever-se

en: Content
pt: Conteúdo

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Email address
pt: Endereço de email

en: Description
pt: Descrição

en: Currency
pt: Moeda

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: Categories
pt: Categorias

en: Login
pt: Entrar

en: Size
pt: Tamanho

en: Search
pt: Pesquisar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Password
pt: Senha

en: Country
pt: País

en: Link
pt: Ligação

en: Image
pt: Imagem

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Definições

en: Save
pt: Guardar

en: Help
pt: Ajuda

en: Catalog
pt: Catálogo

en: Advanced settings
pt: Definições avançadas

en: read more
pt: ler mais

en: Add content
pt: Adicionar conteúdo

en: Breadcrumb
pt: Navegação estrutural

en: Footer
pt: Rodapé

en: Welcome
pt: Bem-vindo

en: Price
pt: Preço

en: By
pt: Por

en: Color
pt: Cor

en: Log in
pt: Entrar

en: Jump to the first comment of this posting.
pt: Ir para o primeiro comentário deste texto

en: Jump to the first new comment of this posting.
pt: Ir para o primeiro comentário novo deste texto.

en: Checkout
pt: Confirmar

en: Close
pt: Fechar

en: Gender
pt: Sexo

en: Create account
pt: Criar conta

en: Log out
pt: Encerrar sessão

en: Taxes
pt: Impostos

en: The specified passwords do not match.
pt: As senhas indicadas não coincidem.

en: Promotions
pt: Promoções

en: Shipping
pt: Envio

en: Product
pt: Produto

en: Products
pt: Produtos

en: Product settings
pt: Definições do produto

en: Orders
pt: Encomendas

en: My account
pt: A minha conta

en: Headline
pt: Título

en: Account information
pt: Informação da conta

en: About
pt: Sobre

en: Payment methods
pt: Métodos de pagamento

en: User account
pt: Conta de utilizador

en: Product variations
pt: Variações do Produto

en: Store settings
pt: Definições de loja

en: Page Top
pt: Topo da Página

en: First sidebar
pt: Primeira barra lateral

en: Site settings
pt: Configurações do site

en: Localization
pt: Idioma

en: Main menu
pt: Menu principal

en: @drupal installation complete
pt: A instalação do @drupal está terminada

en: Installed %module module.
pt: Módulo %module instalado.

en: Page top
pt: Topo da página

en: Page bottom
pt: Rodapé da página

en: Hello <strong>@username</strong>
pt: Olá <strong>@username</strong>

en: User menu
pt: Menu de utilizador

en: Secondary menu
pt: Menu secundário

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
pt: Reveja as mensagens acima antes de visitar <a href="@url">o seu novo site</a>.

en: <a href="@url">Visit your new site</a>.
pt: <a href="@url">Visite o seu novo site</a>.

en: Determine the language from the URL (Path prefix or domain).
pt: Determinar o idioma da URL (prefixo caminho ou domínio).

en: All of your projects are up to date.
pt: Todos os seus projetos encontram-se atualizados.

en: Basic page
pt: Página básica

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pt: Use as <em>Páginas básicas</em> para conteúdo estático, como por exemplo a página "Sobre nós".

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
pt: Insira uma lista de palavras, separadas por vírgulas, para descrever o seu contéudo.

en: Terms of use
pt: Termos de utilização

en: Default store currency
pt: Moeda predefinida da loja

en: Add a product
pt: Adicionar um produto

en: Upload an image to go with this article.
pt: Carregar uma imagem para ir com este artigo.

en: Administrative toolbar
pt: Barra de administração

en: Secondary navigation
pt: Navegação secundaria

en: Capacity
pt: Capacidade

en: Pricing rules
pt: Regras de preços

en: Replace spaces with dashes
pt: Substitui espaços por traços

en: Product display
pt: Imagem de visualização do produto

en: Product category
pt: Categoria do produto

en: Coupons / Discounts
pt: Cupões / Descontos

en: Variation types
pt: Tipos de variações
