Commerce-Marketplace (7.x-1.0-beta4) - en to id translation catalogue (44 entries)

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Type
id: Jenis

en: List
id: Daftar

en: Cancel
id: Batal

en: Action
id: Tindakan

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: Add
id: Tambah

en: View
id: Lihat

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Created
id: Dibuat

en: To
id: Untuk

en: From
id: Dari

en: Roles
id: Peran

en: Role name
id: Nama peran

en: Amount
id: Jumlah

en: Send
id: Kirim

en: Owner
id: Pemilik

en: Store
id: Toko

en: Members
id: Anggota

en: Order
id: Urutan

en: Add user
id: Tambah pengguna

en: Pending
id: Tertunda

en: The changes have been saved.
id: Perubahan sudah disimpan.

en: Successful
id: Berhasil baik

en: The settings have not been saved because of the errors.
id: Pengaturan ini belum disimpan karena memiliki kesalahan.

en: Transaction status
id: Status transaksi

en: Permissions
id: Izin

en: Date created
id: Tanggal dibuat

en: Failed
id: Gagal

en: User name
id: Nama pengguna

en: Percentage
id: Persentase

en: Permission
id: Kewenangan

en: Locked
id: Dikunci

en: Account
id: Keanggotaan

en: Save permissions
id: Simpan kewenangan

en: Edit role
id: Edit pemeran

en: Date changed
id: Tanggal diubah

en: Stores
id: Toko
