Commerce PayPal (7.x-2.7) - en to es translation catalogue (189 entries)

en: Cancel
es: Cancelar

en: Enabled
es: Activado

en: Default currency
es: Moneda predeterminada

en: Password
es: Contraseña

en: Settings
es: Configuración

en: Label
es: Etiqueta

en: Small
es: Pequeño

en: Large
es: Grande

en: Layout
es: Diseño

en: User
es: Usuario

en: Client ID
es: ID de Cliente

en: Not found
es: No encontrado

en: Signature
es: Firma

en: Medium
es: Medio

en: Egypt
es: Egipto

en: New Zealand
es: Nueva Zelanda

en: Brazil
es: Brasil

en: Japan
es: Japón

en: Poland
es: Polonia

en: Singapore
es: Singapur

en: Turkey
es: Turquía

en: Germany
es: Alemania

en: Algeria
es: Argelia

en: Anguilla
es: Anguila

en: Antigua and Barbuda
es: Antigua y Barbuda

en: Bahrain
es: Bahrein

en: Belarus
es: Bielorrusia

en: Belgium
es: Bélgica

en: Belize
es: Belice

en: Bermuda
es: Bermudas

en: Bhutan
es: Bután

en: Bosnia and Herzegovina
es: Bosnia Herzegovina

en: Botswana
es: Botsuana

en: Cambodia
es: Camboya

en: Cameroon
es: Camerún

en: Canada
es: Canadá

en: Cape Verde
es: Cabo Verde

en: Cayman Islands
es: Islas Caimán

en: Comoros
es: Comoras

en: Cook Islands
es: Islas Cook

en: Cyprus
es: Chipre

en: Czech Republic
es: República Checa

en: Denmark
es: Dinamarca

en: Djibouti
es: Yibuti

en: Dominican Republic
es: República Dominicana

en: Ethiopia
es: Etiopía

en: Faroe Islands
es: Islas Feroe

en: Finland
es: Finlandia

en: France
es: Francia

en: French Guiana
es: Guayana Francesa

en: French Polynesia
es: Polinesia Francesa

en: Greece
es: Grecia

en: Greenland
es: Groenlandia

en: Grenada
es: Granada

en: Guadeloupe
es: Guadalupe

en: Guyana
es: Guayana

en: Hungary
es: Hungría

en: Iceland
es: Islandia

en: Ireland
es: Irlanda

en: Italy
es: Italia

en: Jordan
es: Jordania

en: Kazakhstan
es: Kazajistán

en: Kenya
es: Kenia

en: Kyrgyzstan
es: Kirguistán

en: Latvia
es: Letonia

en: Lithuania
es: Lituania

en: Luxembourg
es: Luxemburgo

en: Malawi
es: Malaui

en: Malaysia
es: Malasia

en: Maldives
es: Maldivas

en: Marshall Islands
es: Islas Marshall

en: Martinique
es: Martinica

en: Mauritius
es: Mauricio

en: Mexico
es: México

en: Moldova
es: Moldavia

en: Monaco
es: Mónaco

en: Morocco
es: Marruecos

en: Netherlands
es: Países Bajos

en: Netherlands Antilles
es: Antillas Holandesas

en: New Caledonia
es: Nueva Caledonia

en: Niger
es: Níger

en: Norfolk Island
es: Isla de Norfolk

en: Norway
es: Noruega

en: Oman
es: Omán

en: Palau
es: Palaos

en: Panama
es: Panamá

en: Papua New Guinea
es: Papúa Nueva Guinea

en: Peru
es: Perú

en: Philippines
es: Filipinas

en: Pitcairn Islands
es: Islas Pitcairn

en: Qatar
es: Catar

en: Reunion
es: Reunión

en: Romania
es: Rumanía

en: Russia
es: Rusia

en: Rwanda
es: Ruanda

en: Saudi Arabia
es: Arabia Saudí

en: Sierra Leone
es: Sierra Leona

en: Slovakia
es: Eslovaquia

en: Slovenia
es: Eslovenia

en: Solomon Islands
es: Islas Salomón

en: South Africa
es: Sudáfrica

en: Spain
es: España

en: St. Helena
es: Santa Helena

en: St. Lucia
es: Santa Lucía

en: Suriname
es: Surinam

en: Swaziland
es: Suazilandia

en: Sweden
es: Suecia

en: Switzerland
es: Suiza

en: Taiwan
es: Taiwán

en: Tajikistan
es: Tayikistán

en: Thailand
es: Tailandia

en: Trinidad and Tobago
es: Trinidad y Tobago

en: Tunisia
es: Túnez

en: Turkmenistan
es: Turkmenistán

en: Turks and Caicos Islands
es: Islas Turcas y Caicos

en: Ukraine
es: Ucrania

en: United Arab Emirates
es: Emiratos Árabes Unidos

en: United Kingdom
es: Reino Unido

en: United States
es: Estados Unidos

en: Virgin Islands (British)
es: Islas Vírgenes (UK)

en: Zimbabwe
es: Zimbabue

en: Product count
es: Cantidad de productos

en: Reference
es: Referencia

en: Customize
es: Personalizar

en: Match
es: Coincidencia

en: Refund
es: Reembolso

en: Fiji
es: Fiyi

en: Falkland Islands
es: Islas Malvinas/Falkland

en: South Korea
es: Corea del Sur

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
es: Islas Svalvard y Jan Mayen

en: Croatia
es: Croacia

en: Wallis and Futuna Islands
es: Islas Wallis y Futuna

en: Silver
es: Plata

en: Blue
es: Azul

en: Unavailable
es: No disponible

en: Transaction type
es: Tipo de transacción

en: Not checked
es: No revisado

en: No response
es: Sin respuesta

en: Capture
es: Captura

en: Credit card
es: Tarjeta de crédito

en: eCheck
es: Cheque electrónico

en: cURL error: @error
es: Error cURL: @error

en: Authorization and capture
es: Autorización y liquidación

en: Authorization only
es: Sólo autorización

en: Prior authorization capture
es: Antes de la liquidación de la autorización

en: Void
es: Nulo

en: PayPal Express Checkout
es: Pago exprés de PayPal

en: API username
es: API de nombre de usuario

en: API password
es: Contraseña API

en: PayPal e-mail address
es: Dirección de correo electrónico para PayPal

en: PayPal server
es: Servidor PayPal

en: Payment action
es: Acción de pago

en: All the address information matched.
es: Toda la información de dirección coincide.

en: None of the address information matched; transaction declined.
es: No coincide ninguna de la información de dirección; transacción rechazada.

en: Part of the address information matched.
es: Parte de la información de dirección no coincide.

en: The merchant did not provide AVS information. Not processed.
es: El vendedor no proporcionó información del Servicio de verificación de direcciones. No se ha procesado.

en: Address not checked, or acquirer had no response. Service not available.
es: La dirección no se comprobó o el comprador no obtuvo respuesta. Servicio no disponible.

en: No AVS response was obtained.
es: El Servicio de verificación de direcciones no ha respondido.

en: Address matched; postal code did not
es: La dirección coincide; el código postal, no.

en: Nothing matched; transaction declined
es: No coincide nada; la transacción se rechazó

en: Address and postal code matched
es: La dirección y el código postal coinciden

en: Not allowed for MOTO transactions; transaction declined
es: No permitido para transacciones postales o telefónicas; transacción rechazada

en: Global unavailable
es: Global no disponible

en: International unavailable
es: Internacional no disponible

en: Postal code matched; address did not
es: El código postal coincide; la dirección, no.

en: Retry for validation
es: Reintentar para validación

en: Service not supported
es: Servicio no admitido

en: An unknown error occurred.
es: Se ha producido un error desconocido.

en: Matched
es: Coincidencia

en: No match
es: No se ha encontrado ninguna coincidencia

en: The merchant has not implemented CVV2 code handling.
es: El vendedor no ha puesto en práctica la gestión de código CVV2.

en: Merchant has indicated that CVV2 is not present on card.
es: El vendedor ha indicado que CVV2 no está presente en la tarjeta.

en: Service not available
es: Servicio no disponible

en: Unkown error
es: Error desconocido

en: Not processed
es: No procesado

en: eCheck has not yet cleared.
es: El cheque electrónico no todavía no se ha cobrado.

en: Saint Pierre and Miquelon
es: San Pedro y Miguelón

en: PayPal WPP requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
es: PayPal WPP necesita la biblioteca <a href='!curl_url'>cURL</a> para PHP.

en: Order balance: @balance
es: Balance del pedido: @balance

en: Shape
es: Forma

en: Includes:
es: Incluye:

en: Banner size
es: Tamaño de banner

en: Order @number
es: Pedido @number

en: Payment failed at the payment server. Please review your information and try again.
es: Pago fallido en el servidor de pagos. Revise su información y vuelva a intentarlo.

en: Please wait while you are redirected to the payment server. If nothing happens within 10 seconds, please click on the button below.
es: Espere mientras se le redirige al servidor de pagos. Si no sucede nada en 10 segundos, haga clic en el botón de abajo.

en: You must specify a positive numeric amount to capture.
es: Se debe especificar una cantidad positiva para capturar el pago.

en: Confirm order
es: Confirmar pedido

en: Review and confirm your order
es: Revise y confirme su pedido

en: São Tomé and Príncipe
es: Santo Tomé y Príncipe
