Commerce Pricelist (7.x-1.1) - en to it translation catalogue (37 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Author
it: Autore

en: Currency
it: Valuta

en: Quantity
it: Quantità

en: Yes
it: Sì

en: Edit
it: Modifica

en: Weight
it: Peso

en: Save
it: Salva

en: View
it: Visualizza

en: User
it: Utente

en: Active
it: Attivo

en: Price
it: Prezzo

en: Amount
it: Importo

en: Inactive
it: Inattivo

en: here
it: qui

en: SKU
it: Codice

en: Rows
it: Righe

en: Filters
it: Filtri

en: Save Changes
it: Salva le modifiche

en: You have to specify a valid date.
it: Devi specificare una data valida.

en: List price
it: Prezzo di listino

en: roles
it: ruoli

en: Date created
it: Data di creazione

en: users
it: utenti

en: Currency Code
it: Codice valuta

en: Currency code
it: Codice valuta

en: Product SKU
it: Codice prodotto (SKU)

en: Line item
it: Riga d'ordine

en: Date updated
it: Data aggiornamento

en: The human readable product SKU.
it: Il codice del prodotto da mostrare ai clienti.

en: Price component type
it: Tipo di componente del prezzo

en: Price components track changes to prices made during the price calculation process, and they are carried over from the unit price to the total price of a line item. When an order total is calculated, it combines all the components of every line item on the order. When the unit price is altered by this action, the selected type of price component will be added to its data array and reflected in the order total display when it is formatted with components showing. Defaults to base price, which displays as the order Subtotal.
it: I componenti di prezzo tengono traccia delle variazioni apportate durante il processo di calcolo del prezzo, per tutto il percorso dal prezzo unitario fino all'importo totale di una riga d'ordine. Quando si deve calcolare il totale dell'ordine, vengono sommati tutti i componenti di tutte le righe dell'ordine. Quando questa azione modifica un prezzo unitario, vi aggiunge un componente del tipo selezionato, che a sua volta si rifletterà durante la visualizzazione del totale dell'ordine se per questa si sceglie di esporne i singoli componenti.

en: Price rounding mode
it: Modalità di arrotondamento del prezzo

en: Round the resulting price amount after performing this operation.
it: Arrotonda l'importo risultante dall'esecuzione di questa operazione.
