Commerce Profile (7.x-1.0) - en to ar translation catalogue (102 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Type
ar: النوع

en: Subject
ar: الموضوع

en: Description
ar: الوصف

en: Article
ar: مقال

en: Comments
ar: التعليقات

en: More
ar: المزيد

en: Tags
ar: وسوم

en: Content types
ar: أنواع المحتوى

en: Home page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Categories
ar: التصنيفات

en: Size
ar: الحجم

en: Search
ar: بحث

en: None
ar: لا شيء

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Weight
ar: الوزن

en: Image
ar: الصورة

en: Center
ar: المركز

en: Types
ar: الأنواع

en: none
ar: لا شيء

en: Category
ar: التصنيف

en: Name
ar: الاسم

en: ‹
ar: ▸

en: Go to previous page
ar: الذهاب إلى الصفحة السابقة

en: up
ar: فوق

en: Go to parent page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأم

en:  ›
ar:  ◂

en: Go to next page
ar: الذهاب إلى الصفحة التالية

en: Help
ar: المساعدة

en: Move
ar: تحريك

en: Layout
ar: التنسيق

en: Keywords
ar: الكلمات المفتاحية

en: Advanced search
ar: البحث المتقدم

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Separator
ar: فاصل

en: Header
ar: الترويسة

en: Footer
ar: التذييل

en: Custom
ar: مخصص

en: Normal
ar: طبيعي

en: URL:
ar: المسار:

en: Updated:
ar: آخر تحديث:

en: Price
ar: السعر

en: User login
ar: دخول المستخدم

en: Add new comment
ar: إضافة تعليق جديد

en: Case
ar: شكل الحروف

en: Request new password
ar: طلب كلمة مرور جديدة

en: Languages
ar: اللغات

en: Features
ar: الخصائص

en: Alignment
ar: المحاذاة

en: Left
ar: اليسار

en: Right
ar: اليمين

en: Create new account
ar: إنشاء حساب جديد

en: White
ar: أبيض

en: Product
ar: المنتج

en: Unpublished
ar: غير منشور

en: You are here
ar: أنت هنا

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
ar: أنشئ استمارة جديدة استفتاء يكون متاحا للمستخدمين. يتم حفظ الإرسالات والإحصاءات ويتاح الوصول إليها للمستخدمين المميزين.

en: Apply
ar: تطبيق

en: Menus
ar: القوائم

en: Float
ar: عدد حقيقي

en: Permalink
ar: الرابط الثابت

en: Hide
ar: إخفاء

en: file system
ar: نظام الملفات

en: Greek
ar: يونانية

en: Skip to main content
ar: تجاوز إلى المحتوى الرئيسي

en: Containing any of the words
ar: تحتوي على أي من الكلمات

en: Containing the phrase
ar: تحتوي على العبارة

en: Containing none of the words
ar: لا تحتوي على الكلمات

en: Landscape
ar: أفقية

en: Portrait
ar: طولية

en: Error message
ar: رسالة الخطأ

en: User account
ar: حساب المستخدم

en: Warning message
ar: رسالة التحذير

en: First sidebar
ar: العمود الجانبي اﻷول

en: Main menu
ar: القائمة الرئيسية

en: Username or e-mail address
ar: اسم المستخدم، أو عنوان البريد الإلكتروني

en: Upper case
ar: حروف كبيرة

en: Lower case
ar: حروف صغيرة

en: Latin
ar: لاتينية

en: Vietnamese
ar: فيتنامية

en: Page top
ar: أعلى الصفحة

en: Page bottom
ar: أسفل الصفحة

en: Sidebar first
ar: العمود الجانبي الأول

en: Submitted by !username on !datetime
ar: أضافه !username في !datetime

en: Secondary menu
ar: القائمة الثانوية

en: (active tab)
ar: (علامة التبويب النشطة)

en: Status message
ar: رسالة الحالة

en: Text formats
ar: تنسيقات النص

en: Image styles
ar: أنماط الصور

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
ar: يتم استخدام القائمة <em>الرئيسية</em> لعرض الأقسام الرئيسية في الموقع، وغالباً ما تظهر في ترويسة الصفحة.

en: Public files
ar: الملفات العامة

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
ar: الدليل %directory غير موجود وتعذر إنشاؤه.

en: Your configuration has been saved.
ar: تم حفظ إعداداتك.

en: Basic page
ar: الصفحة الأساسية

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ar: استخدم <em>الصفحات الأساسية</em> للمحتوى الثابت، مثل صفحة 'عن الموقع'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
ar: أدخل قائمة كلمات مفصولة بفواصل لوصف المحتوى الخاص بك.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ar: استخدم <em>المقال</em> للمحتويات المتغيرة كالأخبار، والنشرات الصحفية أو ملاحظات المدونة.

en: Highlighted
ar: مبرز

en: Sidebar second
ar: الشريط الجانبي الثاني

en: Upload an image to go with this article.
ar: رفع صورة لإضافتها لهذا المقال
