Commerce Profile (7.x-1.0) - en to ro translation catalogue (102 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conținut

en: Type
ro: Tip

en: Subject
ro: Subiect

en: Description
ro: Descriere

en: Article
ro: Articol

en: Comments
ro: Comentarii

en: More
ro: Mai multe

en: Tags
ro: Etichete

en: Content types
ro: Tipuri de conținut

en: Home page
ro: Acasă

en: Categories
ro: Categorii

en: Go
ro: Mergi

en: Size
ro: Mărime

en: Search
ro: Căutare

en: None
ro: Nimic

en: Password
ro: Parolă

en: Weight
ro: Greutate

en: Image
ro: Imagine

en: Center
ro: Centru

en: Types
ro: Tipuri

en: none
ro: nimic

en: Category
ro: Categorie

en: Name
ro: Nume

en: Go to previous page
ro: Mergi la pagina anterioară

en: up
ro: sus

en: Go to parent page
ro: Mergi la pagina părinte

en: Go to next page
ro: Mergeți la pagina următoare

en: Help
ro: Ajutor

en: Layout
ro: Prezentare

en: Keywords
ro: Cuvinte cheie

en: Advanced search
ro: Căutare avansată

en: Titles
ro: Titluri

en: Email
ro: email

en: Header
ro: Cap

en: Footer
ro: Subsol

en: Custom
ro: Personalizat

en: Centered
ro: Centrat

en: Updated:
ro: Actualizat:

en: Price
ro: Preţ

en: User login
ro: Autentificare utilizatori

en: Add new comment
ro: Adaugă comentariu nou

en: Case
ro: Caz

en: Request new password
ro: Solicitați parolă nouă

en: Languages
ro: Limbi

en: Features
ro: Caracteristici

en: Alignment
ro: Aliniere

en: Sidebar
ro: Bară laterală

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Create new account
ro: Crează cont nou

en: Product
ro: Produs

en: Unpublished
ro: Nepublicat

en: You are here
ro: Eşti aici

en: Apply
ro: Aplică

en: Bold
ro: Îngroșat

en: Menus
ro: Meniuri

en: Float
ro: Virgulă mobilă

en: Permalink
ro: Link permanent

en: Hide
ro: Ascunde

en: file system
ro: sistem de fișiere

en: Shadow
ro: Umbră

en: Greek
ro: Greacă

en: Skip to main content
ro: Sari la conținutul principal

en: Containing any of the words
ro: Care conţine oricare din cuvintele

en: Containing the phrase
ro: Conţinând fraza

en: Containing none of the words
ro: Care nu conţine nici unul din cuvintele

en: Error message
ro: Mesaj de eroare

en: User account
ro: Cont utilizator

en: Warning message
ro: Mesaj avertizare

en: First sidebar
ro: Prima bară laterală

en: Menu links
ro: Link-uri meniu

en: Main menu
ro: Meniu principal

en: Username or e-mail address
ro: Nume utilizator sau adresa e-mail

en: Upper case
ro: Majuscule

en: Lower case
ro: Minuscule

en: Latin
ro: Latină

en: Vietnamese
ro: Vietnameză

en: Styles
ro: Stiluri

en: Page top
ro: Susul paginii

en: Page bottom
ro: Josul paginii

en: Sidebar first
ro: Bara laterală mai întâi

en: Submitted by !username on !datetime
ro: Trimis de !username la !datetime

en: Secondary menu
ro: Meniu secundar

en: (active tab)
ro: (tab activ)

en: Status message
ro: Mesaj de stare

en: Text formats
ro: Formate de text

en: Image styles
ro: Stiluri de imagine

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
ro: Meniul <em>Principal</em> este folosit pe multe situri pentru a afișa secțiunile principale ale sitului, de obicei într-o bară de navigație poziționată sus.

en: Public files
ro: Fișiere publice

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
ro: Directorul %directory nu există și nu a putut fi creat.

en: Your configuration has been saved.
ro: Configurația dumneavoastră a fost salvată.

en: Basic page
ro: Pagină simplă

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ro: Folosiți <em>pagini simple</em> pentru conținut static, cum ar fi o pagină 'Despre noi'.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ro: Folosiți <em>articole</em> pentru conținut dependent de timp, cum ar fi știri, comunicate de presă sau articole de blog.

en: Highlighted
ro: Evidențiat

en: Default font
ro: Font implicit

en: Hide or Remove
ro: Ascunde sau scoate

en: Title styles
ro: Stilurile titlului

en: Remove links
ro: Scoateți toate legăturile

en: Hide comment titles
ro: Ascunde titlurile comentariilor
