Commerce Profile (7.x-1.12) - en to id translation catalogue (49 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Register
id: Daftar

en: Subject
id: Judul

en: Description
id: Deskripsi

en: Article
id: Artikel

en: Comments
id: Komentar

en: Tags
id: Tag

en: Content types
id: Jenis konten

en: Login
id: Masuk

en: Search
id: Pencarian

en: Password
id: Sandi

en: Image
id: Gambar

en: Category
id: Kategori

en: Name
id: Nama

en: Help
id: Bantuan

en: Statistics
id: Statistik

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Custom
id: Tersuai

en: Price
id: Harga

en: Add new comment
id: Tambah komentar baru

en: Leaderboard
id: Papan peringkat

en: Features
id: Fitur

en: Shopping cart
id: Keranjang belanja

en: Product
id: Produk

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
id: Buat bentuk baru atau kuesioner diakses oleh pengguna. Penyampaian hasil dan statistik dicatat dan dapat diakses oleh pemakai yang berhak.

en: Apply
id: Terapkan

en: Main Content
id: Konten Utama

en: Menu links
id: Tautan menu

en: Main menu
id: Menu utama

en: Username or e-mail address
id: Nama anggota atau alamat email

en: Secondary
id: Sekunder

en: Page top
id: Halaman atas

en: Page bottom
id: Halaman bawah

en: Sidebar first
id: Sidebar pertama

en: Text formats
id: Format teks

en: Image styles
id: Gaya gambar

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
id: Menu <em>Utama</em> digunakan pada banyaksitus untuk menunjukan bagian yang utama dari sebuah situs, seringkali diletakan paling atas navigasi.

en: Your configuration has been saved.
id: Konfigurasi anda telah disimpan.

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakan <em>halaman dasar</em> untuk konten statis Anda, seperti halaman 'Tentang kami'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
id: Masukkan daftar kata dengan dipisahkan koma untuk menggambarkan konten Anda.

en: Menu Bar
id: Bilah menu

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
id: Gunakan <em>artikel</em> untuk konten yang cepat berubah seperti berita, press rilis atau posting blog.

en: Sidebar second
id: Sidebar kedua

en: Upload an image to go with this article.
id: Unggah sebuah gambar untuk dipasang di artikel ini.

en: Aside
id: di samping

en: Tertiary
id: Tersier

en: AT Subtheme Custom Page Layout
id: Susunan laman kustom AT Subtema
