Commerce Profile (7.x-1.13) - en to fa translation catalogue (45 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Register
fa: ثبت‌نام

en: Subject
fa: موضوع

en: Description
fa: شرح

en: Article
fa: مقاله

en: Comments
fa: دیدگاه‌ها

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Content types
fa: انواع محتوا

en: Login
fa: ورود

en: Search
fa: جستجو

en: Password
fa: گذرواژه

en: Image
fa: تصویر

en: Category
fa: دسته بندی

en: Name
fa: نام

en: Help
fa: راهنما

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: Header
fa: سربرگ

en: Footer
fa: پاورقی

en: Custom
fa: سفارشی

en: Price
fa: قیمت

en: Add new comment
fa: افزودن دیدگاه جدید

en: Features
fa: ویژگی‌ها

en: Shopping cart
fa: سبد خرید

en: Product
fa: محصول

en: Webform
fa: فرم ساز

en: Apply
fa: تایید

en: Menu links
fa: پیوندهای منو

en: Main menu
fa: منوی اصلی

en: Username or e-mail address
fa: نام کاربری یا نشانی پست الکترونیک

en: Page top
fa: بالای صفحه

en: Page bottom
fa: پایین صفحه

en: Sidebar first
fa: نوار کناری اول

en: Text formats
fa: قالب‌بندی‌های متن

en: Image styles
fa: سبک‌های تصویر

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
fa: منوی <em>اصلی</em> در بسیاری از سایت‌ها برای نمایش بخش‌های اصلی سایت و اغلب در نوار پیمایش فوقانی سایت کاربرد دارد.

en: Your configuration has been saved.
fa: پیکربندی شما ذخیره شد.

en: Basic page
fa: صفحه ساده

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fa: از <em>صفحات ساده</em> برای محتوای ایستا مانند صفحه «درباره ما» استفاده کنید.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
fa: لیستی با کام از هم جدا شده از کلمات برای توضیح محتوای خود وارد کنید.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fa: از <em>مقالات</em> برای محتوای وابسته به زمان مانند اخبار, اعلامیه‌های مطبوعاتی، و مطالب وبلاگ استفاده کنید.

en: Highlighted
fa: موارد برجسته

en: Sidebar second
fa: نوار کناری دوم

en: Upload an image to go with this article.
fa: بارگذاری یک تصویر برای قرارگیری در این مقاله

en: Newsletter category
fa: دسته خبرنامه
